Na STK si počkáš, termíny sú plné až do polovice septembra. Môže za to zmena legislatívy

  • Na staniciach technickej kontroly sú po novom nainštalované kamerové systémy
  • To vedie k zdržaniu kontrol a k väčšiemu čakaniu
  • Podľa riaditeľa jednej z STK na strednom Slovensku sa čaká približne mesiac a pol
Ilustračný obrázok (Pxhere/Pixabay.com)
  • Na staniciach technickej kontroly sú po novom nainštalované kamerové systémy
  • To vedie k zdržaniu kontrol a k väčšiemu čakaniu
  • Podľa riaditeľa jednej z STK na strednom Slovensku sa čaká približne mesiac a pol

V rámci zmien týkajúcich sa technických kontrol motorových vozidiel, ktoré vošli do platnosti koncom mája tohto roku, si museli všetky stanice technickej kontroly na Slovensku nainštalovať kamery. Tie neustále zaznamenávajú dianie na stanici a majú slúžiť na to, aby ich majitelia a kontrolóri nemohli počas kontroly podvádzať.

Vláda SR mala predtým totiž veľké podozrenie, že na staniciach dochádza k braniu úplatkov a nedodržiavaniu noriem. Po novom majú teda prácu na staniciach neustále pod kontrolou.

Viac o zmenách, ktoré sa udiali v STK, sa dočítaš v tomto článku: STK po novom. Priprav sa na zdražovanie aj ďalšie zmeny.

Hoci nové nariadenia výrazne obmedzili korupciu či nedbanlivosť na staniciach, vedú aj k väčšiemu zdržaniu. Podľa riaditeľa jednej z STK v Banskobystrickom kraji sa na technickú kontrolu čaká aj mesiac a pol. „Momentálne máme termíny plné až do 16. septembra, niektorí sa objednali už aj na november či december, ale to je zase ešte príliš skoro,“ hovorí.

zdroj: Ilustračný obrázok (Flickr.com)

Vodiči, ktorí sa registrovali na stránke Jednotného informačného systému v cestnej doprave, dostanú upozornenie 30 až 60 dní pred koncom platnosti technickej kontroly. V súčasnom stave ale mesiac nestačí na to, aby sa vodiči stihli zapísať na jednu zo staníc vo svojom okolí. V prípade, že upozornenie príde včas, a to aspoň dva mesiace pred jej skončením, to na súčasnú situáciu stačí, no môže sa zhoršiť a čakanie predĺžiť.

Podľa slov riaditeľa STK sú najväčším problémom vodiči, ktorí sa na kontrolu prihlásia a potom neprídu. „Je veľa takých prípadov. Objednajú sa na technickú kontrolu a potom sa skrátka nedostavia. Potom zbytočne zaberajú miesto tým, čo ju naozaj potrebujú a sú schopní na ňu aj prísť,“ povedal.

zdroj: Joint Base Elmendorf-Richardson

Ak sa ti nepodarí dodržať termín technickej kontroly a s vozidlom stále bez problémov jazdíš, porušuješ tým zákon. Hrozí ti pokuta až do výšky 330 eur, ktorá platí rovnako pre všetky vozidlá.

Ak ale pokutu stihneš zaplatiť do 15 dní, stačí keď uhradíš 110 eur a zvyšných 220 eur už potom nemusíš doplácať. V prípade, že si si kontrolu urobil a pokuta ti bola udelená omylom, vždy sa môžeš odvolať. Pokiaľ si STK skrátka nestihol a nechceš riskovať opletačky so zákonom, tvojou povinnosťou je auto odhlásiť a prestať ho používať až do ďalšieho obnovenia technickej kontroly.

Povinnú technickú kontrolu musia na Slovensku absolvovať všetky vozidlá staršie ako 4 roky. Potom ju musíš absolvovať znova a znova každé dva roky a jej termín by si mal mať uvedený na nálepke na okne tvojho auta.

Zdroj: Slovdekra

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá