Na streche bratislavského hotela vyrástol prvý včelí hotel, tvorcovia chcú inšpirovať aj ďaľšie firmy v meste

  • Unikátny projekt vznikol na hotelovej streche v Ružinove a tvorí ho osem včelích úľov
  • Hotel NH Gate One sa tak stal prvým včelím hotelom v Bratislave
  • Skúšajú tu aj nevšedné termnoliečenie
vcela
Grape PR
  • Unikátny projekt vznikol na hotelovej streche v Ružinove a tvorí ho osem včelích úľov
  • Hotel NH Gate One sa tak stal prvým včelím hotelom v Bratislave
  • Skúšajú tu aj nevšedné termnoliečenie

Chov včiel sa dnes stále viac a viac posúva z údolí, hôr či slovenských dedín do miest. Predsalen, aj mestá môžu byť prirodzeným prostredím pre včely, najmä ak majú dostatok zelených plôch a vytvorené vhodné podmienky. Jeden z akcionárov hotela NH Bratislava Gate One Rastislav Pavlišin, prišiel ako amatérsky včelár s unikátnym nápadom. V spolupráci s profesionálnymi včelármi, manželmi Ružičkovcami, rozbehol včelárenie priamo uprostred rušnej časti Bratislavy.

Včelstvá podľa Ružičku napadá najmä Klieštik včelí, proti ktorému sa včely nevedia brániť. Preto už na Slovensku vo voľnej prírode neprežívajú. Klasicky včelári proti Klieštikovi bojujú chémiou, v hoteli však skúšajú termoliečenie. To funguje vďaka tomu, že zakuklená včelia larva prežije vyššie teploty ako Klieštik.

„Na Slovensku je termoliečenie Klieštika ešte v začiatkoch, pracovísk nie je veľmi veľa,“ konštatuje Ružička. Aj v tom chce byť hotel inšpiráciou. Spolupracuje tiež s viedenským profesorom Wolfgangom Wimmerom, ktorý metódu vyvinul.

Zmyslom tejto iniciatívy je prispieť k ekologickému chovu a ochrane včiel s cieľom vytvárať im prirodzené prostredie pre život v meste. Majitelia hotela chcú inšpirovať aj ostatné hotelové siete na Slovensku, ako aj ďalšie inštitúcie či firmy k chovu včiel na strechách budov a sú ochotní im v tejto hobby aktivite pomôcť.

Úžitok z takéhoto ekologického chovu budú mať nielen včely, mesto, ale aj hoteloví hostia a jeho návštevníci. Hotel sa rozhodol zaradiť do svojej ponuky v rámci gastronómie niekoľko jedál s medom vyprodukovaným vlastnými včelami na streche hotela.

„Cítime zodpovednosť. V okolí sme asi jediný hotel s dostatočnými priestormi. Ako sa hovorí, kto môže, ten musí. Zároveň z toho budú mať úžitok aj naši zákazníci. Som presvedčený, že tu vieme vytvoriť včelám čo najprirodzenejšie prostredie na život,vysvetlil generálny riaditeľ hotela NH Gate One Jiří Kotulán.

Včely majú rádius letu okolo päť kilometrov od hotela, kde by mali nájsť dostatok zelených plôch na zber peľu a produkciu medu. Rozširovanie plôch v meste s potenciálom mednej a peľovej znášky je zároveň dlhodobý zámer tohto projektu.

Spoločnosť Eurohotel, pod ktorú hotelel patrí v roku 2017 znížila stratu o 38 % na -82 755 € a tržby jej narástli o 11 % na 3,959 mil. €.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech