Svet ohrozuje nový variant koronavírusu: Je nákazlivejší a odolnejší, všetka doterajšia snaha môže vyjsť nazmar

  • Brazília je na pokraji síl. Objavila sa tu mutácia, ktorá môže predstavovať hrozbu pre celý svet
  • Podľa vedcov je variant P.1 z Brazílie infekčnejší a nepomôže ani imunita
Untitled design (83)
TASR/AP Photo/Andre Penner, TASR/AP Photo/Silvia Izquierdo
  • Brazília je na pokraji síl. Objavila sa tu mutácia, ktorá môže predstavovať hrozbu pre celý svet
  • Podľa vedcov je variant P.1 z Brazílie infekčnejší a nepomôže ani imunita

Koronavírus sa neprestajne šíri po celom svete a nových mutácii stále pribúda. Jednou z nich je aj dominantný brazílsky variant P1. Ten Brazílske zdravotníctvo postavil na pokraj priepasti a spôsobil druhú vlnu ešte horšiu ako prvú. Vedci sa domnievajú, že za to môže nekontrolované šírenie koronavírusu v krajine, ktoré umožňuje vznik odolnejších mutácií.

Brazília utrpela viac úmrtí na koronavírus ako ktorákoľvek krajina mimo USA. Pod chaotickým vedením prezidenta Jaira Bolsonara podľahla najväčšia latinskoamerická krajina dávno popieraniu, dezorganizácii, apatii, hedonizmu a lekárskej šarvátke. Počas tejto cesty zomrelo celkovo 268 370 ľudí.

Hrozí kolaps krajiny, prezident naďalej bagatalizuje očkovanie

Podľa oficiálnych údajov sa za posledný deň nakazilo 70 764 ľudí, čím sa celkový počet infikovaných v najväčšej krajine Latinskej Ameriky vyšplhal na viac ako 11,1 milióna.

Vedeckovýskumný inštitút Fiocruz so sídlom v Riu de Janeiro vo svojej utorňajšej správe uviedol, že viac ako 80 percent lôžok na jednotkách intenzívnej starostlivosti (JIS) je obsadených v hlavných mestách 25 z 27 brazílskych štátov. V 15 najväčších brazílskych mestách bolo na JIS-kách obsadených 90 percent lôžok. Podľa inštitútu hrozí kolaps zdravotných systémov čoraz vyššiemu počtu miest.

Šíri sa ďalšia nebezpečná mutácia COVID-19, môže byť až 11-krát smrteľnejšia a nepomôže ani imunita

Brazília, ktorá začala očkovať svojich obyvateľov v januári, je jednou z pandémiou najpostihnutejších krajín sveta. Prezident Jair Bolsonaro tento vírus od začiatku bagatelizoval a nedávno zásadne spochybnil aj význam očkovania. Ľudďom navyše odkázal, aby „nefňukali“.

Štúdia prináša desivé výsledky

Podľa výsledkov predbežnej štúdie je brazílsky variant koronavírusu 1,4 až 2,2-krát prenosnejšií ako staršie varianty. Čo je však ešte horšie, tak jednou z jej silných vlastností je infikovanie osôb, ktoré sa z koronavírus zotavili. Mali by byť teda imúnni, no opak je pravdou. 25 až do 61 % tých ľudí sa môže opätovne infikovať. 

Krajina stráca nádej v boji s desivým nepriateľom a ich kolektívna imunita visí na vlásku. „Situácia tu v Brazílii je chaotická. Bojujeme,“ vyjadril sa pre Denník N lekár João Alho, ktorý pracuje v nemocnici v meste Santarém, v provincii Pará hraničiacej s regiónom Amazon. 

„Zdravotníctvo už skolabovalo v provincii Amazon a teraz sa to isté deje vo viacerých regiónoch, ako je Rio Grande do Sul, Minas Gerais, Santa Catarina, Pará a iné,“ dodáva. 

Svet je v ohrození 

Odborníci o nej hovoria ako o „atómovej bombe.“ Dvíhajú varovný prst s tým, že nekontrolované prepuknutie koronavírusu v Brazílii by mohlo ohroziť globálny boj za ukončenie pandémie.

Brazília sa stala výbušnou živnou pôdou pre variant P.1, ktorý bol prvýkrát identifikovaný v amazonskom pralese a teraz ho našli vo viac ako dvoch desiatkach krajín vrátane USA.

Variant, ktorý je viac prenosný a zrejme schopný znovu infikovať ľudí, ktorí sa zotavili z choroby covid-19, začal začiatkom januára devastovať amazonské mesto Manaus, potom zaútočil na juh. Koncom minulého týždňa výskumná inštitúcia Fiocruz oznámila, že „varianty obáv“ vrátane P.1 sa stali dominantnými v šiestich z ôsmich študovaných štátov.

Povodie Amazonky je na pokraji síl

Manaus, najväčšie mesto v povodí Amazonky, utrpelo prvú vlnu Covidu v apríli a máji. Štúdie darcov krvi naznačujú, že 66% ľudí malo protilátky proti vírusu v júli a 76% do októbra, čo by podľa očakávaní malo poskytnúť imunitu.

Mesto však utrpelo vážnu druhú vlnu. Môžu však existovať rôzne vysvetlenia, vrátane možnosti, že údaje o predchádzajúcej infekcii boli nesprávne, ale tím vedcov identifikoval variant P1 6. decembra. No šíri sa nezadržateľne rýchlo a do ôsmich týždňov sa vyskytlo v 87% prípadov.

NOVÁ ŠTÚDIA: Ukázalo sa či je ivermektín naozaj „zázračným“ liekom, ktorý ťa vylieči z COVID-19

Výskum ukazuje, že P1 má 17 mutácií a mnohé sú podobné tým, ktoré sa nachádzajú v proteíne spike variantu nájdeného v Južnej Afrike s názvom B1351. Najmä mutácia nazývaná E484K, ktorú zdieľajú, zjavne umožňuje variantom uniknúť z imunitného systému, čo znamená, že vakcíny môžu mať zníženú účinnosť.

Oslavy, karneval to všetko skomplikovali

Lekár z Brazílie sa pre Denník N vyjadril, že za druhú vlnu môžu aj oslavy na konci roka a karneval, ale aj leto ako také. „Veľa ľudí si robilo súkromné nelegálne oslavy a cestovalo po krajine,“ ozrejmil.  Ako posledný faktor uvádza nedostatočnú vakcináciu, ktorá ide v Brazílii ťažko a pomaly.

Pandémiu bolo v Brazílii, v krajine s obrovským územím, rozmanitosťou a nerovnosťou, vždy ťažké zvládnuť. Ale vzhľadom na jeho zabudované výhody – mladšiu populáciu, teplejšie podnebie, národné očkovacie programy, univerzálnu zdravotnú starostlivosť – bol spočiatku dôvod domnievať sa, že by mohlo dopadnúť lepšie ako iné.

Necháš sa zaočkovať proti koronavírusu?

Skutočnosť, že nie je a že podmienky sú teraz horšie ako kedykoľvek predtým, je hádankou v oblasti verejného zdravia, ktorú analytici tvrdia, že sa dá pochopiť iba optikou politiky.

Podľa nich je najlepším spôsobom zabezpečiť kontrolu ohniska pomocou reštriktívnejších opatrení a kampaň rýchleho hromadného očkovania. 

Zdroje: washingtonpost.com, dennikn.sk, github.com, theguardian.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá