Na svete je nový test na COVID-19, ktorý odhalí chorého ešte predtým, ako začne infikovať iných. Pomôcť by mohol aj Slovensku

  • Vedci pracujúci pre americkú armádu pripravujú nové revolučné testy na COVID-19
  • Tie by mohli identifikovať nositeľov koronavírusu skôr, ako začnú túto chorobu šíriť
  • Testy, ktoré odhalia infikovaných ľudí v tom najskoršom štádiu, by sa mohli dostať aj na Slovensko
  • Vedci z USA hovoria o zverejnení ich výsledkov výskumu online, aby si takéto krvné testy zostavili aj vedci v iných krajinách
DARPA/ Wikimedia/USA Office of Senator Kelly Loeffler
  • Vedci pracujúci pre americkú armádu pripravujú nové revolučné testy na COVID-19
  • Tie by mohli identifikovať nositeľov koronavírusu skôr, ako začnú túto chorobu šíriť
  • Testy, ktoré odhalia infikovaných ľudí v tom najskoršom štádiu, by sa mohli dostať aj na Slovensko
  • Vedci z USA hovoria o zverejnení ich výsledkov výskumu online, aby si takéto krvné testy zostavili aj vedci v iných krajinách

Jedným z najzásadnejším problémo v prípade SARS-CoV-2 je udržať ho pod kontrolou, informuje The Guardian. To je zapríčinené tým, že u človeka sa prvé príznaky koronavírusu objavia až na približne šiesty až siedmy deň. Nakazený človek je však schopný infikovať ostatných už niekoľko dní pred tým, ako sa uňho objaví napríklad kašeľ.

Preto v súčasnosti používané testy, ktoré detekujú RNA fragmenty vírusu na základe výterov z krku alebo nosa, nie sú ideálne. Takto je možné u človeka odhaliť vírus len vtedy, ak sa dajú tieto fragmenty z krku či nosa odobrať.

Nový test, ktorý vyvinuli vedci DARPA, nehľadá fragmenty vírusu, ale konkrétne molekuly mediátora RNA (mRNA) v krvi jedinca. Tieto molekuly sa tvoria v reakcii tela na infekciu a ich produkcia sa riadi imunitným systémom.

Accelerating the discovery of medicinal molecules and devising tabletop devices to make them when and where they are…

Gepostet von Defense Advanced Research Projects Agency – DARPA am Mittwoch, 22. April 2020

Imunitný systém vtedy okamžite začne vytvárať protilátky, ktoré proti vírusu bojujú. V krvi sa následne objavia charakteristické molekuly RNA. Tieto molekuly naznačujú začiatok imunitnej odpovede tela a detekovať ich dokáže práve nový test z dielne DARPA, píše The Guardian.

DARPA ako vládna agentúra zaoberajúca sa vývojom vojenskej technológie vedie program, v rámci ktorého vyvíja testy, ktoré umožňujú rýchlu diagnostiku vojakov na bojovom poli. 

Agentúra takto zisťuje či nedošlo napríklad k biologickej alebo chemickej kontaminácii. Teraz, vzhľadom na pandémiu koronavírusu, boli vedci z tohto programu požiadaní, aby pracovali na vývoji testov, liekov a vakcín proti koronavírusu.

Ich nový test bude prinajmenšom teoreticky schopný detekovať infekciu koronavírusom už 24 hodín po infekcii. To znamená, že ešte pred začiatkom prvých príznakov, ale čo je najdôležitejšie, dostatočne dlho predtým, ako infikovaná osoba začne infikovať iných ľudí.

Within a week of receiving a blood sample from one of the first U.S. patients to recover from COVID-19, AbCellera, a…

Gepostet von Defense Advanced Research Projects Agency – DARPA am Montag, 16. März 2020

Akonáhle Úrad pre potraviny a liečivá (FDA) USA schváli použitie testov, bude možné ich účinnosť skontrolovať aj v praxi. Žiadosť o súhlas už bola predložená.

Ak dokážeme odhaliť infekciu skôr, ako človek začne infikovať iných, reťazec ďalších infekcií bude účinne prerušený. Tieto testy umožnia rýchlu a pravidelnú diagnostiku lekárov, zdravotných sestier, ale aj ľudí pracujúcich v domovoch dôchodcov alebo v iných izolovaných komunitách.

USA deklarujú, že čoskoro budú schopné vykonať dokonca milión týchto testov denne. Inovatívne testy, ktoré sa majú na trhu objaviť v druhej polovici mája, by mali napomôcť k vyhnutiu sa riziku druhej vlny, ktorá sa očakáva na jeseň.

V blízkej budúcnosti majú vedci z DARPA v úmysle zverejniť výsledky svojho výskumu a informácie o opísanom fragmente mRNA, aby si ostatné tímy na svete mohli overiť správnosť záverov a prípadne takéto testy zostaviť aj vo svojich krajinách.

Zdroje: darpa mil.com, The Guardian

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá