Na túru choď aj počas jesene, toto sú suverénne najkrajšie prírodné miesta blízko Bratislavy

  • Slovensko a jeho okolie skrýva nespočetné množstvo krásnych miest
  • Počas pandémie je najbezpečnejšie navštevovať slovenské krásy
  • A kvôli prírode ani nemusíš ísť do Tatier
  • Pri­ná­šame ti ďalších 7 miest, ktoré si stojí pozrieť aj počas jesene
  • Od nášho hlavného mesta ich delí len pár ki­lo­met­rov
Červený kameň hrad Slovensko zámok jeseň
Wikimedia/Teslaton, Pexels/Cole Keister
  • Slovensko a jeho okolie skrýva nespočetné množstvo krásnych miest
  • Počas pandémie je najbezpečnejšie navštevovať slovenské krásy
  • A kvôli prírode ani nemusíš ísť do Tatier
  • Pri­ná­šame ti ďalších 7 miest, ktoré si stojí pozrieť aj počas jesene
  • Od nášho hlavného mesta ich delí len pár ki­lo­met­rov

Biely Kameň

Karpatské lesy sú plné hradov a zámkov, niektoré vo výstavnom stave, iné už na svoju bývalú slávu iba spomínajú v ruinách svojich múrov. Do tej poslednej kategórie spadá aj zrúcanina hradu Biely kameň, ktorá sa nachádza vo Svätom Jure. Od mesta je vzdialený iba 30 minút chôdze do kopca a obklopený je malokarpatskou prírodou.

Ide o ranogotický hrad, ktorý bol postavený v prvej polovici 13. storočia. Po žltej značke sa k nemu dostaneš zo Svätého Jura aj z Bieleho kríža. Túra z Bratislavy ti zaberie približne dve a pol hodiny.

zdroj: Biely kameň (Wikimedia, Martin Berta)

Devínska Kobyla

Medzi hradom Devín, Devínskou Novou Vsou a Dúbravkou zabudneš, že sa nachádzaš v hlavnom meste. Najvyšší vrch v Bratislave Devínska Kobyla dosahuje síce iba 514 nadmorských metrov, ale výhľady z neho určite oceníš.

Vrch je dostupný priamo po asfaltovej ceste a je značený červenou turistickou značkou. Po zelenej, žltej a modrej sa z neho zase dostaneš na už spomínaný hrad Devín. Okrem toho sa neďaleko nachádza aj nová vyhliadková veža, z ktorej uvidíš až Viedeň a pri dobrej viditeľnosti dokonca aj Alpy.

zdroj: ARCHITEKTI ŠEBO LICHÝ

Pajštún

Aj obec Borinka má svoju vlastnú zrúcaninu hradu. Je ním Pajštún týčiaci sa vo výške 486 m n. m., od Borinky je vzdialený 1,5 kilometra. Existuje viacero možností, akými sa vieš na hrad dostať.

Na výber máš červenú značku vedúcu od centra obce, ale aj žltú značku, ktorá sa začína v meste Stupava. Rovnako ako Biely kameň vo Svätom Jure bol aj hrad Pajštún postavený v gotickom štýle v 13. storočí, ako súčasť pohraničnej sústavy malokarpatských hradov.

zdroj: archív Michal Hertlík

Šúr

Skutočný prales nájdeš iba 15 kilometrov od hlavného mesta. Pochádza z obdobia štvrtohôr a nachádza sa tu mokraď s množstvom vzácnych druhov rastlín aj živočíchov. Pôvodom ide o močiar, ktorý však systematickým odvodňovaním, ktoré začalo už v 19. storočí, takmer úplne vyschol a dnes ho poznáme už v úplne inej podobe.

Toto miesto je pravdepodobne posledným a jediným zachovalým biotopom jelšového lesa tohto typu v Strednej Európe. Takmer nedotknutú prírodu si tu môžeš užiť na ploche 655 hektároch lesa.

zdroj: Šúr jazero (Wikimedia, Bratislavcan85)

Hrad Červený kameň

Najkrajším hradom v okolí Bratislavy je rozhodne Červený kameň. Ak si ho doteraz nenavštívil, čo najskôr si to naplánuj. Ide o jeden z našich najlepšie zachovaných hradov, ktorý z pôvodného kráľovského hradu v 16. storočí prestavali na mohutnú pevnosť vzbudzujúcu rešpekt. Kvôli magickej atmosfére hradu si toto miesto obľúbili aj filmári z celého sveta.

Perfektný tip na výlet: V srdci Slovenska vyrastie špičková vyhliadka s unikátnym výhľadom

Natáčali sa tu také kúsky, ako Princezná Fantagiró či Dračie srdce. Okrem klasickej prehliadky hradu a múzea si môžeš pozrieť aj pravidelné šermiarske súboje, dať si pohár vína vo vinotéke či kávu v Hradnej kaviarni.

Červený kameň hrad Slovensko zámok
zdroj: Wikimedia/Teslaton

Haluzická tiesňava

Toto je jedno z tých miest, ktoré ešte stále neovládol veľký turizmus. O existencii obce Haluzice, len niečo vyše hodiny od Bratislavy, mnohí netušia, a pritom ukrýva tak veľa. Miestna tiesňava je hotovým pralesom a dá ti pocit, že si prenikol do iného sveta.

Kaňon dlhý asi jeden kilometer sa neustále samovoľne rozširuje, kypí životom a prekvapí ťa bujnou sviežou zeleňou a vodopádmi. Prechádzka je to síce krátka, no veľmi obohacujúca, a to nielen vďaka náučnému chodníku. Len pár minút chôdze od tiesňavy nájdeš rovnako čarovnú zrúcaninu románskeho kostola.

les stromy Haluzická tiesňava
zdroj: YouTube/Vylet.eu

Katarínka

Na Slovensku je veľa miest, ktoré ťa hneď po príchode dostanú magickou atmosférou. Ruiny barokového kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej z roku 1618, dnes nazývané Katarínka, sú jedným z nich a navyše sú krásne po všetky ročné obdobia.

Katarínku nájdeš 80 kilometrov od Bratislavy v Malokarpatských lesoch blízko obce Dechtice, odkiaľ sa k zrúcanine dostaneš príjemnou prechádzkou. 

Katarínka hrad zámok Slovesko V rokoch 2000 - 2001 tu prebiehal archeologický výskum. V útrobách kostola bola objavená krypta a vstup do kláštora.
zdroj: Katarinka.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK