Na východ Slovenska mieri 60-miliónová investícia, ktorá zamestná vyše 1 000 ľudí!

  • Japonský koncern MinebeaMitsumi u nás začal s výstavbou svojej najväčšej továrne v Európe.
collage
commons.wikimedia.org / minebea-newsroom.com
  • Japonský koncern MinebeaMitsumi u nás začal s výstavbou svojej najväčšej továrne v Európe.

Významná investícia na východe Slovenska koncernu MinebeaMitsumi naberá reálne kontúry. V Košiciach sa začala výstavba továrne, ktorá vo výrobe súčiastok pre automobilový priemysel a výskume zamestná 1 100 ľudí.

Japonci u nás investujú 60 miliónov eur. No za správnych okolností sú schopní navýšiť ju na 100 miliónov a zamestnať 2 000 ľudí.

„O túto investíciu sme bojovali s niekoľkými krajinami. V užšom kole sme boli s Rumunskom. V Rumunsku je pracovná sila alebo priemerný plat oveľa nižší ako na Slovensku. Napriek tomu sa spoločnosť Minebea rozhodla investovať v Košiciach,“ povedal pre Korzár Košice minister hospodárstva Peter Žiga.

foto: minebea-newsroom.com

Nemalú zásluhu na tom má bezpochyby aj košická STU. Tá už roky produkuje kvalitných absolventov, vďaka ktorým sa Košice stávajú čoraz atraktívnejšími pre technologické firmy. Či už softvérové alebo, ako v tomto prípade, hardvérové.

Minebea si hodnotu kvalitnej pracovnej sily uvedomuje. V Košiciach sa rozhodla vybudovať svoju najväčšiu továreň v Európe. Zameriavať sa bude na dva sektory. Výrobu akumulátorov, motorov, ventilátorov a podsvietenia LCD obrazoviek pre automobilový priemysel a výrobu motorov na jednosmerný pohon. Okrem toho chce v Košiciach vybudovať aj výskumné centrum.

„Slovensko nie je najlacnejším prostredím, pokiaľ ide o vytváranie nových investícií, ale my sme sa rozhodli nejsť len po cene. Samozrejme, spôsob výroby, ktorý plánujeme tu, bude iný ako ten, ktorý máme v Ázii. V Európe sa budeme zameriavať naozaj na čo najvyššiu mieru optimalizácie výroby. Budeme potrebovať mnohých inžinierov a technikov, ktorí nám s tým pomôžu, a teda si uvedomujeme, že cena práce nie je tým najvýznamnejším činiteľom, ktorý sme brali do úvahy,“ povedal pre Korzár Košice generálny riaditeľ spoločnosti Minebea Slovakia a hlavný manažér spoločnosti Minebea Europe Jörg Hoffmann.

foto: minebea-newsroom.com

Nie je tajomstvom, že zamestnanosť na východe Slovenska je už dlhodobo pod slovenským priemerom. Je skvelé vidieť, že práve kvalitná pracovná sila začína priťahovať investorov do regiónu, ktorému sa väčšinou vyhýbajú. 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech