Na vysokej škole neštudujeme len kvôli titulu. Prieskum ukázal, že Slovákov poháňajú iné dôvody

  • Študentov ich odbor skutočne zaujíma
  • Titul však stále v súvislosti so štúdiom zohráva rolu
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, TASR/ Jaroslav Novák,flickr/chiesADIbeinasco
  • Študentov ich odbor skutočne zaujíma
  • Titul však stále v súvislosti so štúdiom zohráva rolu

Až 70 percent študentov vysokej školy tvrdí, že študujú svoj odbor, lebo ich zaujíma. Zároveň by ho svojim známym odporučilo 82 percent študentov. Vyplýva to z prieskumu Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo (SAAVŠ) Akademická štvrťhodinka, do ktorého sa zapojilo takmer 20.000 študentov.

Rolu zohráva aj titul

Prváci na bakalárskom stupni išli na vysokú školu študovať pre záujem o konkrétny program. Tvrdí to 70 percent respondentov prieskumu. Záujem o konkrétny program bol aj hlavný dôvod pokračovania na druhý stupeň pre 68 percent prvákov na druhom stupni a je to hlavný dôvod pre 70 percent končiacich bakalárov.

Len pre necelú pätinu študentov bol jedným z dôvodov pre štúdium na vysokej škole titul.

„Pričom nie je významný rozdiel medzi rôznymi typmi škôl alebo formami štúdia. Dáta sú teda v rozpore s rozšíreným tvrdením, že na súkromné vysoké školy či externe idú študenti študovať len pre diplom,“ uviedla koordinátorka analytického tímu SAAVŠ Renáta Hall.

Univerzita
zdroj: TASR/ Jaroslav Novák

Signál pre vysoké školy

Veľmi silným indikátorom podľa SAAVŠ je, že až 82 percent študentov by svoj študijný program odporučilo svojim známym.

Tieto dáta ukazujú, že študenti majú pozitívny vzťah k odboru, ktorý študujú. Je to signál pre vysoké školy, že majú na čom stavať,“ dodala Hall.

Do prieskumu Akademická štvrťhodinka sa zapojilo takmer 20.000 vysokoškolákov, čo predstavuje takmer 16 percent zo všetkých študentov na Slovensku. Zber dát sa uskutočnil od 30. apríla do 31. mája.

Učenie
zdroj: hippopx/ Creative Commons Zero - CC0

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech