Nacionalistický diktátor ich chcel vymazať z mapy a zbaviť ľudských práv. Dnes majú to, čo nik iný na svete

  • Na hranici Španielska a Francúzska sa usídlil národ, ktorý sa diktátor Franco pokúsil vymazať z mapy
  • Ich kultúru, jazyk, zvyky či tradície nenájdeš nikde inde na svete
Wikimedia/CC-BY-SA Amaiur Aristi / dantzan.com, Anonymous
  • Na hranici Španielska a Francúzska sa usídlil národ, ktorý sa diktátor Franco pokúsil vymazať z mapy
  • Ich kultúru, jazyk, zvyky či tradície nenájdeš nikde inde na svete

Španielsko je krajinou, v ktorej sa stretávajú viaceré kultúry a národy. Krajina je rozdelená na viaceré územné celky s rozdielnymi zvykmi a tradíciami, podobne ako Nemecko či Švajčiarsko. 

Takouto časťou je napríklad Katalánsko, ktoré má dokonca aj odlišný jazyk, katalánčinu. Katalánčina je vo veľkej miere príbuzná so španielčinou. V rámci Pyrenejského polostrova na francúzsko-španielskej hranici však existuje aj územie, na ktorom sa hovorí jedinečným jazykom. Jeho názov je baskičtina a jeho pôvod je dodnes predmetom debát a výskumov.

Odkiaľ sa vzala baskičtina?

Ako sme spomínali už v úvode, otázka pôvodu baskičtiny je dodnes nevyriešená. CK Svetobežník uvádza, že baskický jazyk sa nazýva aj euskara. Bizkaiatalent píše, že euskara mohol byť jedným z prvých jazykov, ktoré používali prví ľudia na Zemi.

Jeho výslovnosť, gramatika ani celková štruktúra sa totiž ani trochu nepodobajú na žiaden zo svetových jazykov. Baskičtina má minimálne 6 odlišných dialektov, väčšina Baskov však hovorí štandardizovanou verziou tohto jazyka, ktorá sa ustálila v 60. rokoch 20. storočia.

Vysvetlením záhadného pôvodu tohto národa a jazyka môže byť ich geografická izolácia v Pyrenejach. Práve vďaka tomu, že žili v horách, si dokázali udržať svoj pôvodný jazyk aj kultúru aj po tom, čo Pyrenejský polostrov v roku 196 pred naším letopočtom ovládli Rimania. Rímske nájazdy ich však obišli, keďže Rimania obchádzali Pyreneje s cieľom dostať sa do Španielska.

O celé tisícročie neskôr, v roku 824, sa Baskicko stalo súčasťou Navarrského kráľovstva. V roku 1515 sa Navarské kráľovstvo stalo súčasťou Kastílie, čiže súčasného Madridu. Navarra je v súčasnosti susediacim regiónom vedľa Baskicka a jeho najväčším mestom je Pamplona.

Ťažké časy Baskov a ETA

Podľa National Geographic bolo počas Španielskej občianskej vojny v roku 1937 na pokyn diktátora Franca zbombardované mestečko Guernica, ktoré je dodnes súčasťou Baskicka. Pablo Picasso, inšpirovaný touto smutnou udalosťou, namaľoval jeden zo svojich najznámejších obrazov s rovnakým názvom Guernica. 

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: CK Svetobežník, Bizkaiatalent, National Geographic, Turismo Vasco, Euskoguide, Spanish Sabores, Culture Trip, San Fermín, Euskoguide 2, Camino Ways

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá