Nacistov si zaplatili židovskí bankári. „Nová učebnica“ dejepisu pre Vysokú Školu Života je geniálna facka hoaxerom

  • S holokaustom to nebolo tak, ako nás učili na školách a Tiso Židov pred koncentračnými tábormi chránil
  • Vydavateľstvo Vysokej školy života predstavuje novú učebnicu dejepisu, nepoznačenú lobby a demagógiou našich liberálnych škôl. Hoaxeri dostali facku ich vlastnou zbraňou
  • Herečka a komička Lujza Garajová-Schrameková žiada o podporu na vydanie nezvyčajnej učebnice
učebnica dejepisu
Post Bellum
  • S holokaustom to nebolo tak, ako nás učili na školách a Tiso Židov pred koncentračnými tábormi chránil
  • Vydavateľstvo Vysokej školy života predstavuje novú učebnicu dejepisu, nepoznačenú lobby a demagógiou našich liberálnych škôl. Hoaxeri dostali facku ich vlastnou zbraňou
  • Herečka a komička Lujza Garajová-Schrameková žiada o podporu na vydanie nezvyčajnej učebnice

,,Milí učitelia, milí pedagógovia, prihováram sa vám ako matka a v týchto ťažkých časoch aj ako čiastočná učiteľka. Posledné mesiace so znepokojením sledujem čomu sa naše deti venujú na školách. A radosť mi to veru nerobí,“ hovorí na úvod herečka, moderátorka a komička Lujza Garajová-Schrameková vo videu, kde promuje novú učebnicu dejepisu, na ktorej sa podieľal kolektív internetových autorov z Vysokej školy života.

učebnica dejepisu
zdroj: Post Bellum

Ako ďalej dodáva, deti sa v nej môžu dozvedieť pravdy, ktoré boli doteraz zamlčiavané, ako napríklad pravdu o holokauste, ktorý si vlastne Židia zavinili sami. Klamať ale v školách majú aj o socializme a o tom, prečo boli banány nedostatkový tovar. Ich dovoz vraj totiž blokovali západné veľmoci.

Táto kniha nesmie nikdy vzniknúť

Pravda to síce nie je, avšak mohla by byť. Lujza totiž s organizáciu Post Bellum upozorňuje na to, ako ľahké je prepisovať históriu samozvanými odborníkmi, ktorých hlavným pôsobiskom je internet. V tejto netradičnej kampani ďalej vyzýva ľudí na podporu, aby takáto kniha nikdy nemusela vyjsť. Viera v historické fakty už totiž začína byť kritická.

„Kniha, samozrejme, nie je skutočná, jej kapitoly tvoria zozbierané hoaxy a konšpiračné tvrdenia, ktoré každý deň šíria samozvaní historici a vo videu to nakoniec vysvetlíme“, hovorí Sandra Polovková, riaditeľka Post Bellum.

História na Slovensku totiž zažíva krízu. Fakty sú často prepisované a nepravdám šíriacim sa na internete verí aj kopec mladých ľudí. Iba každý šiesty mladý človek totiž úplne dôveruje tomu, čo sa dozvie v škole.  Ako hlavný zdroj informácií tiež najčastejšie uvádzajú internet. Podľa prieskumu, ktorý realizoval Post Bellum v novembri, až polovica mladých dôveruje sporným médiám ako Infovojna a Slobodný vysielač. Tie sú pravidelne označované ako konšpiračné.

zdroj: postbellum.sk

 

História sa nemôže prekrúcať a spochybňovať

Keďže sa nepravdy nekontrolovane šíria všade na internete, Post Bellum sa proti nim rozhodlo bojovať ešte aktívnejšie. Chcú tak zabezpečiť, aby sa história už nedala prekrúcať a spochybňovať.

“Riešením je rozvíjanie kritického myslenia u mladých ľudí a vzdelávanie o historických faktoch. Aby sa mladí vedeli sami zodpovedne a uvážene rozhodnúť, ktorým tvrdeniam na internete budú dôverovať,“ hovorí riaditeľka Post Bellum Sandra Polovková.

Sme na tom horšie ako sa predpokladalo. Slovákom dáva mediálna gramotnosť poriadne zabrať

Post Bellum sa už skoro 10 rokov venuje vyhľadávaniu a dokumentovaniu pamätníkov kľúčových momentov 20. storočia na Slovensku. Zaznamenávajú príbehy a rozprávajú ich ďalej. Ako sami hovoria, veria, že konkrétne ľudské osudy sú najlepšou cestou k poznaniu vlastnej minulosti. Popri tom ešte organizujú tematicky ladené výstavy či workshopy na základných školách.

Keďže vedia, že učebnice plné bludov nikdy nesmú vzniknúť, za peniaze, ktoré vyzbierajú v už spomínanej kampani, pripravia minimálne 12 nových, originálnych príbehov z dejín 20. storočia, s ktorými budú ďalej pracovať medzi mladými ľuďmi.

Zdroje: Post Bellum, konspiratori.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech