Naď pre Startitup: Viem, čo je s naším systémom S-300 na Ukrajine

  • Jaroslav Naď prezradil, čo vie o našej technike poskytnutej Ukrajine
  • Ide napríklad o systém protivzdušnej obrany S-300
Jaroslav Naď a S-300
TASR/Martin Baumann, TASR/Daniel Veselský
  • Jaroslav Naď prezradil, čo vie o našej technike poskytnutej Ukrajine
  • Ide napríklad o systém protivzdušnej obrany S-300

Minulý rok začiatkom apríla pod rúškom tajností Slovensko presunulo na ukrajinské územie armádny systém S-300. Techniku sme darovali Ukrajine na základe ich žiadosti. Prevoz sa uskutočnil v utajení a trval dva dni. 

Ihneď po presune systému sa začali šíriť informácie, podľa ktorých Rusko systémy protivzdušnej obrany zničilo. Podľa ruského rezortu mala byť zničená technika, ktorú mala poskytnúť „jedna z európskych krajín“. Následne premiér Eduard Heger poprel, že by k deštrukcii systémov došlo.

Naď: S-300 zostreľujú rakety, lietadlá, drony

Startitup sa tak takmer rok po poskytnutí armádnej techniky Ukrajine opýtal dočasne povereného ministra obrany Jaroslava Naďa práve na armádnu techniku, s ktorou si Ukrajinci vypomáhajú v boji proti Rusku.

„V niektorých prípadoch viem, v niektorých neviem. Munícia bola ale určite vystrieľaná,“ odpovedal poverený minister na otázku, či má vedomosť, čo sa stalo s technikou, ktorú sme poskytli Ukrajine.

Konkrétne nás zaujímalo, či rezort vie, kde sa v súčasnosti nachádza systém S-300, a či je vôbec stále funkčný. K systému protivzdušnej ochrany S-300 Naď prezradil, že vie, že je funkčná.

„Mám presnú informáciu, kde je nasadená. Do dnešného dňa je nasadená, zostreľuje aj rakety, vrtuľníky, lietadlá a aj drony. Sú za to vďační, chráni ľudské životy,“ osvetlil pre Startitup Naď.

Jedna naša Zuzana zničená

Slovensko Ukrajine napríklad poskytlo aj húfnice Zuzana 2, ale ako podčiarkol Naď, išlo o iný typ pomoci ako pri „estristovkách“. „Tie boli kúpené, neboli darované. Normálne si ich komerčne kúpila Ukrajina. Jedna bola zničená, niektoré sú servisované, niektoré fungujú ďalej,“ podčiarkol Naď.

Slovensko sa zaviazalo k predaju ôsmich húfnic Zuzana 2 pre ukrajinskú stranu. Poslednú z nich dodala v polovici januára tohto roku. Ako nedávno informovala TA3, Ukrajina má záujem o ďalších 11 húfnic.

Špióni medzi technikmi?

V súčasnosti je horúcou témou aj poskytnutie lietadiel MiG-29 a polemizuje sa nad tým, akým spôsobom sa táto pomoc Ukrajine odklepne – či armádnu techniku musí odobriť parlament alebo len vláda.

Práve tento krok má medzi opozičnými stranami, najmä v strane Smer, množstvo kritikov. Jedným zo scenárov je, že na nadchádzajúcej parlamentnej schôdzi dá MiGom Národná rada zelenú a tému lietadiel dostane následne na stôl vláda.

O slovenské MiGy sa starali ruskí technici. Naď prezradil, kedy Slovensko opustil posledný z nich. „Odišli, keď začala vojna, oni ich sami stiahli. Prestali úlohy, ktoré vykonávať mali. To bol jeden z dôvodov, prečo sme tú zmluvu zrušili a MiGy uzemnili, pretože keď začala vojna, tak svojich v úvodzovkách technikov stiahli zo Slovenska,“ okomentoval Naď

Mohli byť medzi ruskými technikmi aj príslušníci ruských tajných služieb? „Je to vysoko pravdepodobné,“ podčiarkol poverený minister. Viac k téme MiGov sa dozvieš v tomto rozhovore.

Zdroje: Startitup, TVnoviny.sk, Startitup, Startitup, TA3

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá