Naď si uctil pamiatku slovenského hrdinu: Počas vojny odišli zo Slovenska stovky tisíc ľudí, našli svoj domov v Amerike

  • Slovenský minister obrany Jaroslav Naď si dnes v americkom hlavnom meste Washington uctil pamiatku Michala Stranka
  • Podľa slov Naďa spolupráca medzi ozbrojenými silami oboch krajín funguje
pjimage - 2021-10-26T190322.344
Facebook/Jaro Naď - minister obrany SR, OĽANO
  • Slovenský minister obrany Jaroslav Naď si dnes v americkom hlavnom meste Washington uctil pamiatku Michala Stranka
  • Podľa slov Naďa spolupráca medzi ozbrojenými silami oboch krajín funguje

Spolupráca medzi Ozbrojenými silami Slovenskej republiky (OS SR) a ozbrojenými silami Spojených štátov amerických funguje a prináša konkrétne výsledky. Zdôraznil to minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO), ktorý si dnes v americkom hlavnom meste Washington D. C. uctil pamiatku Michala Stranka na Arlingtonskom národnom cintoríne.

Michal Strank sa narodil v obci Jarabina (okres Stará Ľubovňa). Stal sa slávnym počas bojov o ostrov Iwo Jima v druhej svetovej vojne aj vďaka fotografii Associated Press, ktorá zachytáva, ako vztyčuje vlajku Spojených štátov amerických na vrchu Suribači tohto sopečného ostrova. Zahynul 1. marca 1945 po zásahu šrapnelom.

„Zo Slovenska v priebehu 20. storočia odišli stovky tisíc ľudí, ktorí skončili tu v Spojených štátoch amerických a majú tu svoje rodiny. Aj v ozbrojených silách Spojených štátov amerických bojujú a bojovali mnohí vojaci a vojačky, ktorí majú slovenský pôvod,“ uviedol Naď s tým, že aj pri dnešnom kladení vencov k hrobu neznámeho vojaka ho oslovil člen čestnej stráže, ktorý sa mu prihovoril po slovensky.

„Povedal, že jeho otec pochádza zo Stropkova a jeho babka a dedko stále žijú v tomto meste,“ doplnil šéf rezortu obrany.

Minister obrany ďalej skonštatoval, že Američania si vážia službu Slovákov, či už v slovenskej alebo americkej uniforme, a spolupráca medzi ozbrojenými silami oboch krajín je veľmi intenzívna.

„Či už to bolo operačné nasadenie napríklad v Afganistane, Iraku alebo aj Kosove. Alebo je to aj dnes spoločný výcvik, ktorý realizujú vojaci z oboch krajín napríklad na stíhačkách F-16,“ uzavrel Naď.

“PROSÍM POZDRAVTE MOJA BABKA A DEDKO!” Týmito slovami sa so mnou rozlúčil príslušník americkej čestnej stráže, seržant…

Posted by Jaro Naď – minister obrany SR, OĽANO on Tuesday, October 26, 2021

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie