Mladý Slovák sa stal americkým národným hrdinom. Doma ho takmer nikto nepozná

  • Vedel si, že na ikonickej fotografii z druhej svetovej vojny je jednou z hlavných postáv Slovák?
  • Fotografia sa dokonca stala predlohou pre známy pamätník na vojenskom cintoríne neďaleko Bieleho domu vo Washingtone.
  • Vedel si, že na ikonickej fotografii z druhej svetovej vojny je jednou z hlavných postáv Slovák?
  • Fotografia sa dokonca stala predlohou pre známy pamätník na vojenskom cintoríne neďaleko Bieleho domu vo Washingtone.

Michal Strank sa narodil v roku 1919 neďaleko Starej Ľubovne v obci Jarabina. Bol americký vojak rusínskeho pôvodu a taktiež bol súčasťou Námornej pechoty. Život na východnom Slovensku si Michal veľmi neužil, pretože už ako 6-ročný sa spolu s rodinou odsťahoval do Spojených štátov. 

Strednú školu vyštudoval v Pensylvánii a po ukončení štúdia v roku 1937 sa zamestnal ako robotník na stavbe ciest. V tom čase USA pociťovalo následky krízy. Keďže sa vojna blížila aj do štátov, v roku 1939 sa Michal dostal do Zboru námornej pechoty USA v Pensylvánii.

zdroj: Unsplash/NYPL

Historická chvíľa

V rokoch 1939 až 1942 cvičil a slúžil v Spojených štátoch a na Kube. Strank dosiahol hodnosť seržanta, bol súčasťou elitného 3. práporu Marine Raiders. Počas svojej výslužby navštívil aj Šalamúnove ostrovy alebo Bougainville v Papue Novej Guinei. Na konci vojny bol Michal preradený do 28. pluku námornej pechoty, 5. divízie, s ktorou a zapojil do bitky o japonský ostrov Iwó-džima. 

Mike, ako ho v USA volali, sa veľmi rýchlo stal vodcom divízie. Sám si mohol vybrať ľudí, s ktorými vlajku vztýči. Svojich spolubojovníkov bezpečne vyviedol na vrchol Mt. Suribachi a vlajku spoločne zapichli do zeme tak, aby bola dostatočne viditeľná aj pre ostatných námorníkov. Bol to práve Michal, ktorý vydal rozkaz. V tej chvíli nevedel, že zapichovanie vlajky sa stane historickým momentom a inšpiráciou pre umelcov. 

Americkí vojaci si išli tvrdo za svojim cieľom a už 23. februára 1945 vztýčilo 6 vojakov na čele s Michalom vlajku na hore Suribači. Okrem Michala Stranka tam boli Ira Hayes, Harold Schultz, Franklin Sousley, Harold Keller a Harlon Block.

zdroj: Youtube/Untold Pacific

Návšteva ostrova Iwo-Džima sa Michalovi však stala tragickou. Američania išli na ostrov s predpokladom, že sa im ho podarí dobyť rýchlo. Čo sa týka Japoncov, tí neboli na podobné bitky zvyknutí, keďže táto konkrétna bola prvou v histórii ostrova. 

1. marca 1945 bol Strank zasiahnutý šrapnelom z americkej lode, keď do piesku kreslil náčrt novej akcie. Zraneniam podľahol, takže sa nedožil toho, aby zistil, že fotografia sa dostala do celého sveta a stala sa veľmi slávnou. 

zdroj: Youtube/Untold Pacific

Chcel sa vrátiť do rodnej zeme

O tom, že Michal Strank nebol rodený Američan sa zistilo až v roku 2008. Dopátral sa k tomu americký vojak Gunnery Sergeant Matt Blais, ktorý bol pridelený k bezpečnostnej službe Amerického veľvyslanectva na Slovensku. Podľa dokumentov získal americké občianstvo až v roku 1935. 

Jedným z dôvodov nástupu Michala do americkej armády bola aj túžba cestovať, vrátiť sa do rodnej obce a oslobodiť Československo. Bohužiaľ, tento sen sa mu už nesplnil. O Michalovi Strankovi sa donedávna nevedelo takmer nič, no v roku 2017 mal premiéru dokumentárny film Chlapec, ktorý chcel byť prezidentom. Ten sa venuje práve životu mladého Slováka, ktorý sa stal americkým národným hrdinom.

Zdroje: Iwojima.com, ww2db.com, Marines.mil, Strank.org

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá