Nadácia ESET podporí na Slovensku výnimočných vedcov, spúšťa nové ocenenie

  • Podpora vedy na Slovensku, predstavenie osobností slovenskej vedy a úspechov na medzinárodnej úrovni, ale tiež popularizácia vedeckých odvetví či prilákanie svetových vedeckých kapacít na Slovensko
  • Aj to je cieľom nového ocenenia ESET Science Award, s ktorým prichádza Nadácia ESET
  • Hlavnými kategóriami sú Výnimočná osobnosť slovenskej vedy a Výnimočný mladý vedec do 35 rokov
collage2
TASR/Unsplash
  • Podpora vedy na Slovensku, predstavenie osobností slovenskej vedy a úspechov na medzinárodnej úrovni, ale tiež popularizácia vedeckých odvetví či prilákanie svetových vedeckých kapacít na Slovensko
  • Aj to je cieľom nového ocenenia ESET Science Award, s ktorým prichádza Nadácia ESET
  • Hlavnými kategóriami sú Výnimočná osobnosť slovenskej vedy a Výnimočný mladý vedec do 35 rokov

„Malá krajina ako Slovensko má obmedzené možnosti, ako sa presadiť v medzinárodnom meradle. A my veríme, že práve veda a výskum sú jedným z tých spôsobov, ktorý sa nám ponúka a mali by sme ho čo najlepšie využiť. A aj pre krajinu ako celok je dôraz na vedu a výskum vo všeobecnej rovine veľmi kľúčový,“ hovorí Richard Marko, generálny riaditeľ spoločnosti ESET.

Snahou je tak identifikovať tie najväčšie talenty, najvýznamnejších vedcov a výskumníkov, ktorí pôsobia na Slovensku, a ktorí majú za sebou aj medzinárodné úspechy, o ktorých sa však mnohokrát ani nevie. Zároveň to má byť príležitosť priniesť uznávaných svetových vedcov, ktorí by mali priblížiť, ako súvisí veda s každodenným životom. Príkladom je Dan Shechtman, laureát Nobelovej ceny za chémiu, ktorý bude jedným z členov medzinárodnej poroty vyberajúcej víťazov ocenenia. Snahou je tiež popularizácia vedy a výskumu a motivácia a inšpirácia pre mladých nádejných vedcov.

„Veda je široká téma a je veľa oblastí, ktorým sa dá venovať. Žiadna krajina si nemôže povedať, že vie pokryť vedu ako celok. A aj my ako Slovensko si vieme vybrať oblasti, na ktoré máme najväčšie predpoklady a talenty, ktoré v súčasnosti do svetovej vedy už prispievajú,“ poznamenal Marko.

Ocenenie je určené pre vedeckých pracovníkov pôsobiacich v oblasti prírodných vied, technických vied, lekárskych a farmaceutických vied a pôdohospodárskych vied. Hlavnou kategóriou je Výnimočná osobnosť slovenskej vedy, ktorá je určená pre skúsených vedcov pôsobiacich v slovenských inštitúciách, avšak často aj s medzinárodnými úspechmi. Ocenenie je však pre jednotlivca, nie tímy a víťaz získa odmenu 100.000 eur, bez účelového viazania.

Druhou motivačnou kategóriou je Výnimočný mladý vedec do 35 rokov, ktorá je určená mladým, nádejným vedcom. Víťaz tejto kategórie získa odmenu 5000 eur. Do obidvoch kategórií je možné posielať nominácie do 30. apríla, víťazi budú vyhlásení v októbri. Nadácia ESET pripravuje aj doplnkovú kategóriu Vysokoškolský pedagóg, tá by mala byť vyhlásená neskôr.

Zobraziť celú galériu (1)
zdroj: TASR - Architektonické štúdio Atelier A11

Nové ocenenie pre vedcov pozitívne vníma aj predseda SAV Pavol Šajgalík. „Je to významný a historický prelom v ponímaní vedy na Slovensku a do spoločnosti,“ skonštatoval Šajgalík.

Na otázku TASR, čím to je, že Slovensko má mnohých uznávaných vedcov pôsobiacich doma i v zahraničí, avšak verejnosť o nich a ich práci veľa nevie, čo potvrdzuje aj nedávny prieskum, odpovedal, že veda je beh na dlhé trate a skladá sa z malých pretekov a úspechov.

Poukazuje tiež na to, že verejnosť obyčajne očakáva niečo prelomové. Za chybu však považuje aj to, že vedci často nevedia verejnosti komunikovať ani „dielčie“ úspechy, ktoré taktiež úspechmi a svetovým uznaním sú, aj keď zatiaľ bez prelomového výsledku. „My sa tiež sústredíme na to, že toto ešte nie je dosť dobré, počkám, kým to bude viacej. A nakoniec niekomu uplynie celý život a zrazu tá verejnosť ani nevie, že existoval,“ zhodnotil Šajgalík.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech