Nádhera ktorú videlo, len zopár ľudí na svete. Nazaré, miesto najväčších vĺn sveta, opäť prežíva legendárny swell

  • Na tieto vlny sa smieš len pozerať, surfovať v nich je takmer nemožné
  • Napriek tomu sa desiatky najlepších do nich vrhajú každý rok, aj keď je pravdepodobnosť prežitia pádu minimálna
  • Nazaré je magické miesto, ktoré si musíš zapísať do must-to-visit zoznamu
  • Na tieto vlny sa smieš len pozerať, surfovať v nich je takmer nemožné
  • Napriek tomu sa desiatky najlepších do nich vrhajú každý rok, aj keď je pravdepodobnosť prežitia pádu minimálna
  • Nazaré je magické miesto, ktoré si musíš zapísať do must-to-visit zoznamu

Miesto, kde sa lámu svety ako voda vĺn, leží v malej rybárskej dedine na severe Portugalska. Nečakaj tam korporátnych zamestnancov, len číru vášeň pre oceán, surfovanie a vetrom ošľahané tváre. Stovky metrov dlhá pláž ústiaca do vystúpeného útesu s majákom na vrchole Praia do Norte sa s príchodom jesene zaleje oceánskou vodou.

V tom momente nastáva skutočná zábava. Zúrivé vlny vo výške 30 metrov si získali svetové prvenstvo, najlepší surferi sa ich však neboja. Aj preto sa do nich každoročne vrhajú.

Ako hrmenie či výstrel z dela

Tichá rybárska dedina každoročne priťahuje stovky medzinárodných športovcov a tisíce turistov z celého sveta, ktorí sa snažia zjazdiť divoké vlny Atlantiku v Nazaré. Napriek tomu, že sa voda rozbíja v blízkosti ikonického útesu umiestneného ďaleko od samotnej dediny, jej hrmenie je počuť až do údolia. Mohli by sme ten zvuk prirovnať k výstrelu z dela. Ak si tam nikdy nebol a nevieš o tomto fenoméne, pradepodobne ťa tento zvuk vydesí. V skutočnosti sa tu bojové pole nachádza, ale je určené iba pre surferov.

5 kilometrov hlboký spád

V múzeu surfovania pri majáku leží model reliéfu dna oceánu pri legendárnej pláži Praia do Norte. Ten ti prezradí, že Nazaré vďačí za svoju jedinečnosť práve tamojšiemu geomorfologickému javu, 230 kilometrov dlhému, maximálne 5 kilometrov hlbokému nečakanému kaňonu, ktorý začína len niekoľko stoviek metrov od pobrežia a vytvára lievikovitý efekt, čím naháňa vodu, napája vlny a zväčšuje ich do gigantických rozmerov.

Do týchto masívnych vĺn, ktoré naberajú najväčšiu výšku v neskorých jesenných mesiacoch sa odváži málokto. Väčšina populácie ich dokáže iba sledovať z útesu. Kai Lenny, člen Redbull Surfing, ktorý bezpečne zvládol tento big wave surfing, sa k svojmu zážitku vyjadril: „Nemyslel som si, že to bude tak masívne. Nenájdeš tu tubusy, je to masa vody. Nemohol som sa ani obzrieť, ako veľmi veľká tá vlna je, iba som pred sebou videl vypínajúci sa obrovský tieň.“

Podvodný kaňon zaručuje nielen výšku vĺn, ale aj ich kontinuitu a tvar, čo ho robí ešte špeciálnejším. Bez neho by sa vlny, pravdepodobne, trieštili, boli by nerovnomerné a ich smerovanie nestále, čo by z nich vytvorilo doslova mlynček na mäso a vojsť by do nich nemohol nik. Vlastne, skôr by z nich nevyšiel nik živý.

Žiadne havajské tubusy

Ak si si doposiaľ nepozrel žiadne video, určite by si mal. Nepredstavuj si tieto vlny ako krásne tyrkysové havajské tubusy, na ktorých jazdí surfer v kvietkovaných plavkách bez neoprénu. Tento šport môžeme zaradiť medzi jedny z najadrenalínovejších a najnebezpečnejších vôbec, voda je divoká a pri rozbití vlny tvorí masívnu hmlu v niekoľkých stovkách metrov. Studený, slaný a šedý, aký je Atlantik v Nazaré na konci jesene a začiatku zimy. Hovorí o tom aj špeciálna výstroj.

Stavba big wave surfov, ich dĺžka, váha, konštrukcia je úplne iná, ako pri obyčajnom surfovaní. Špeciálny neoprén skôr pripomína brnenie, bez neho by nebolo možné pád do vĺn prežiť. Navyše, tvoj surfový partner ťa musí poznať lepšie, ako vlastná matka, aby ťa vedel do oceánu vtiahnuť skútrom a následne ťa z neho aj živého dostať, na pádlovanie v tomto prípade zabudni.

Najväčšia zdolaná vlna na svete

Ešte pred desiatimi rokmi nebolo Nazaré známe ani v kruhoch big wave komunity, ale to sa zmenilo, keď miestnym bodyboardistom vypovedal 52 ročný Havajčan Garrett McNamara, ktorý je jedným z priekopníkov tohto športu, že zjazdil tieto šialené vlny. Ten v roku 2011 úspešne zvládol vlnu vo výške 23,77 m a zapísal sa do Guinnessovej knihy svetových rekordov.

V roku 2017, tiež v Nazaré, ho Brazílčan Rodrigo Koxa prekonal zjazdením vlny vo výške 24,38 m. Od tých čias bolo všetkým jasné, že, ak jedného dňa niekto pokorí svätý grál surfovania, vlnu vo veľkosti 30,48 metra, takmer s istotou sa to uskutoční v Nazaré, hovorí The Guardian. Nemýlili sa.

Hugo Vau, svetový big wave surfer jazdiaci pod Mercedes Benz ako jedným z hlavných sponzorov, prekonal svetový rekord v najlegendárnejšom swell-e hostórie 17. januára roka 2018, kedy zjazdil vlnu vo veľkosti 35 metrov.

„Strávili sme tam dva mesiace, počas dobrých dní, ale aj búrok a zlých dní. Toto bolo jedno z predsavzatí, ktoré máš možnosť splniť asi tak 1:10000. Stále niekedy neverím, že som to bol ja, kto tam bol. Neriadil som sa technikou, stratégiou, v tom momente som to zjazdil len vďaka intuícii,“ hovorí v krátkom dokumente.

„Jasné, je to všetko o tréningu. Môžeš zväčšiť kapacitu pľúc, ale pre tvoje telo je to stále akási traumatická skúsenosť,“ hovorí Hugo.

Tréningy surferov ale aj ich partnerov prebiehajú obvykle aj v bazénoch, v ktorých si trénujú kapacitu pľúc ponorom, rovnako sú rotovaní a otáčaní do rôznych strán inou osobou, čím sa simuluje pôsobenie vlny na telo. Ako pri každom športe, pripravenosť zvyšuje pravdepodobnosť prežitia: „Pri tomto surfovaní nemáš vodu len v ústach, máš ju úplne všade.“

Tí, čo prežili

Len málo ľudí dokáže surfovať na týchto vlnách, ešte menej sa však môže pochváliť, že pád do nich prežili. Jedným z nich je aj Andrew Cotton, ktorý si svoj najhorší pád vôbec zažil len nedávno. Úchvatný swell dorazil do Nazaré v roku 2020 už v októbri, a preto, ak si skontroluješ webové kamery, Praia Do Notre je už pomerne pokojná.

Vhodne tvarované vlny, dobré počasie a 35 metrová výška vytvorili z tohtoročného swellu legendárny. Za jeho skorší príchod môžu hurikány, ktoré zmenili svoje smerovanie na Portugalsko, a tak krajine zoslali len tie najlepšie vlny.

Za najlepší doposiaľ sa však stále počíta rok 2017 a 2018, kedy získal Hugo svetové prvenstvo, a zároveň zachránil Andrewovi život aj napriek tomu, že nasledujúcu z vĺn po surferovom páde nezvládol ani vodný skúter.

Tí, čo ich fotia

Netreba zabúdať ani na tak dôležitých ľudí, ktorí prebeh akcie monitorujú a dokumentujú. Väčšina fotografov sú zároveň surferi na rovnakej úrovni, ako tí, ktorí práve jazdia big wave. Aj v pokojnej oceánskej vode je fotenie náročné a vzhľadom na nevyhnutný špeciálny obal pre foťák ťa to nevyjde lacno.

Pri tomto type umenia je nevyhnutný výcvik podobný, ako pri surfovaní. Niektorí fotografi dokonca využívajú metódu nosenia kameňov, kedy si zoberú veľký kameň a chodia s ním po dne bazéna, aby si trénovali kapacitu pľúc.

Zdroje: The Guardian, Youtube, Nazaré Waves

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá