Náhrada mäsa zatriasla americkou burzou, spoločnosti sa podaril najveľkolepejší vstup od roku 2008

  • Beyond Meat vyrába náhrady mäsa z rastlinných surovín
  • V prvý deň na burze sa spoločnosti podarilo svoju hodnotu takmer strojnásobiť
  • Zaujala aj investorov ako Bill Gates či Leonardo DiCaprio
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • Beyond Meat vyrába náhrady mäsa z rastlinných surovín
  • V prvý deň na burze sa spoločnosti podarilo svoju hodnotu takmer strojnásobiť
  • Zaujala aj investorov ako Bill Gates či Leonardo DiCaprio

Beyond Meat je americká spoločnosť sídliaca v slnečnej Kalifornii, ktorá sa môže pýšiť ušľachtilým posolstvom. Zakladateľ firmy Ethan Brown si za svoj cieľ zvolil vytvoriť dokonalú náhradu mäsa, zhotovenú z čisto rastlinných ingrediencií. Na projekte pracuje spolu s tímom odborníkov už od roku 2009 a hovorí, že je na najlepšej ceste, aby vytvoril mäsovú náhradu, ktorú nikto od skutočného mäsa nerozozná.

„Našou misiou je vytvoriť budúcnosť proteínov. Lahodné rastlinné burgre, párky, fašírky a mnohé ďalšie vyrábame priamo z rastlinných zdrojov. Tým, že prechádzame zo živočíšnej stravy na rastlinnú, pomáhame vyriešiť jeden zo štyroch najrýchlejšie rastúcich globálnych problémov, akými sú ľudské zdravie, klimatické zmeny, ubúdanie prírodných zdrojov a zhoršenie životných podmienok pre živočíchy,“ píše značka na svojom webe. Firmy sa pýši tým, že ich produkty neobsahujú lepok, sóju ani geneticky modifikované potraviny.

Zobraziť celú galériu (1)
zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Beyond Meat vstúpila v máji na americkú burzu a podľa informácií portálu Bloomberg sa jej podarilo to, čo mohli investori naposledy pozorovať počas krízy v roku 2008.

Za jediný deň sa dokázala svoje podiely takmer strojnásobiť. 163 % nárast výrobcov mäsových náhrad je najdhviezdnejším vstupom na burzu za posledné desaťročie. Hodnota spoločnosti vzrástla na ohromných 3,83 miliárd dolárov.

Zdá sa teda, že proteínom budúcnosti neveria len vegáni či vegetariáni, ale aj samotní investori. Cena akcie spoločnosti sa momentálne pohybuje na hodnote 65,41 amerických dolárov.

V roku 2013 zaujala spoločnosť aj samotného Billa Gatesa, ktorý potvrdil, že ich rastlinné mäso nielen, že voňalo a vyzeralo ako kuracina, ale rozhodne tak aj chutilo. Medzi investormi sa teda objavil aj spoluzakladateľ Microsoft, náhražka mäsa zaujala tiež Leonarda DiCapria či bývalého šéfa McDonald’s Dona Thompsona.

Zdroj: Bloomberg, Beyond Meat

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech