Najaktuálnejšia predpoveď na Vianoce a Nový rok: Modely ukazujú, ako to bude so snehom (PREHĽAD)

  • Tohtoročná zima bude mať veľmi dynamický priebeh
  • Medzi jednotlivými mesiacmi budú veľké rozdiely
  • Značný vplyv bude mať na severnej pologuli aj El Niño
Žena kráča po zasneženom moste a autá počas sneženia na ceste.
Ilustračné foto TASR/Henrik Montgomery/TT News Agency via AP, TASR/Martin Baumann
  • Tohtoročná zima bude mať veľmi dynamický priebeh
  • Medzi jednotlivými mesiacmi budú veľké rozdiely
  • Značný vplyv bude mať na severnej pologuli aj El Niño

Na začiatku zimy by sa v mnohých častiach Európy malo objaviť intenzívne sneženie. Avšak niektoré južné a západné oblasti kontinentu, kde je príliš teplo, by mali byť výnimkou. Pokiaľ ide o zvyšok decembra, predpovede nie sú veľmi optimistické. Väčšina kontinentu, s výnimkou jeho najsevernejších častí, ukazuje podpriemerné hodnoty.

Podľa predpovedí by z juhu mal na kontinent prúdiť teplý vzduch, ktorý môže priniesť zrážky, avšak nie snehové. Dlhodobá predpoveď naznačuje, že aj tento rok pravdepodobne strávime Vianoce na blate namiesto snehu. O relatívne teplom decembri sa zhodujú oba systémy dlhodobej predpovede počasia. 

Ako portál Severe Weather Europe informuje v ďalšej predpovedi, vo veľkej časti strednej a severnej Európy sa očakávajú nadnormálne zrážky. Dôvodom je teplejší západný prúd, ktorý zároveň prináša z Atlantiku viac vlhkosti.

Upršaná Bratislava, dážď na Slovensku
zdroj: TASR/Dano Veselský

Na druhej strane, január by mal priniesť viac snehu, hlavne v strednej Európe. Modely tiež ukazujú, že február by mohol mať nadpriemerné množstvo snehu a dokonca naznačujú chladný začiatok jari. Vyzerá to tak, že snehové zrážky by mohli Európu postihnúť aj v marci, aj keď predovšetkým vo vyšších polohách.

Počasie ovplyvní aj polárny vortex

Ďalším kľúčovým faktorom ovplyvňujúcim počasie bude stratosférický polárny vortex. Ten sa skladá z dvoch častí: vrchnej, ktorá je v stratosfére, a dolnej, nachádzajúcej sa v troposfére. Každá z nich plní svoju funkciu odlišne, preto ich meteorológovia monitorujú nezávisle od seba. Je však veľmi dôležité, ako sú tieto dve časti prepojené.

Predpoveď Európskeho strediska pre strednodobé predpovede počasia (ECMWF) pre stratosféru naznačuje výraznú anomáliu otepľovania okolo polárneho vortexu v nadchádzajúcich dňoch. Tento jav je jedným zo spôsobov, ako sa môže zmeniť dynamika polárneho víru, čo má následne vplyv na počasie v nižších vrstvách atmosféry.

Zdroje: Severe Weather Europe, Severe Weather Europe, Reuters

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá