Najbohatší chrám sveta je ako vystrihnutý z Indiana Jonesa. Množstvo zlata a diamantov priťahuje ľudí

  • Hinduistický chrám Sree Padmanabhaswamy je ako vystrihnutý z filmu Indiana Jones
  • Otvorenie jednej z komnát vraj môže spôsobiť katastrofu
Nenápadný chrám ukrýva nevyčísliteľné bohatstvo
Nenápadný chrám ukrýva nevyčísliteľné bohatstvo , Unsplash/Navaf Muhammed
  • Hinduistický chrám Sree Padmanabhaswamy je ako vystrihnutý z filmu Indiana Jones
  • Otvorenie jednej z komnát vraj môže spôsobiť katastrofu

Drieme v tebe srdce a duša cestovateľa? V tom prípade ti ponúkame tip, ktorý by si rozhodne mal vidieť na vlastné oči. Hinduistický chrám so špecifickým názvom Shree Padmanabhaswamy nájdeš v Thiruvananthapurame, hlavnom meste štátu Kerala. Očarí ťa nielen vzhľadom, ale aj kuriozitami, legendami a mystickou atmosférou.

Chrám z 8. storočia je jedným zo 108 chrámov v Indii zasvätených Bohovi Višnu. „Za čias kráľa Marthanda Varma zažil veľkú rekonštrukciu. To, čo dnes vidíme, je výsledkom starostlivých renovačných prác,“ píše portál Times of India.

Konkrétne štrukturálne doplnky sa k nemu dostavali až v 16. storočí. Magazín Forbes ako príklad uvádza zdobený gopuram, teda monumentálnu vstupnú vežu. Stavbu postavili podľa slávneho chrámu Sri Adikesavaperumal v Thiruvattar, vstup je však povolený iba hinduistom.

Pamiatka obdobného charakteru si rozhodne zaslúži pozornosť spoločnosti. Guinness World Records uvádza, že chrám získal zápis do knihy a prívlastok „najbohatší“ v roku 2011. Stalo sa tak po náhodnom objavení tajných pivníc. Tie ukrývali nevídaný zjav – obrovský poklad plný zlata, striebra a šperkov. Jeho odhadovaná cenová hodnota predstavovala približne 18 miliárd dolárov, čo je viac ako bohatstvo Mughalov, Nizama z Hyderabadu a britských korunovačných klenotov dohromady.

Historická hodnota sa však vyčísliť nedá. Cestovateľský portál Adotrip informoval, že doteraz sa našli napríklad zlaté stoličky, hrnce, džbány, koruny a ďalšie cenné predmety.

„Poklad tu však nekončí, obsahuje okolo 1 200 retiazok zo zlata a drahých kameňov, vrecia plné starovekých artefaktov, drahokamov, náhrdelníkov, kokosových škrupín či 500-kilovú zlatú modlu Mahavishnu posiatu diamantmi s výškou 3 a pol stopy (cca 1,07 m, pozn. red.).“

Podľa magazínu Forbes je chrám Sri Padmanabhaswamy v súčasnosti chránený detektormi kovov, bezpečnostnými kamerami a viac ako dvoma stovkami stráží, z ktorých niektorí sú vybavení guľometmi. 

Indická Pandorina skrinka alebo Indiana Jones?

Odkiaľ sa na tomto mieste vzalo najväčšie bohatstvo sveta? Predpokladá sa, že tam neporušene „spalo“ viac ako storočie a nahromadili ho maharadžovia z Travancore. Práve oni vraj zapečatili všetky cennosti v hrubých múroch chrámu. Odborníci podľa BBC tvrdia, že odhadnúť jeho skutočnú hodnotu bude mimoriadne ťažké. Tá historická je však nevyčísliteľná. 

Pre lepšiu predstavu, podľa Adotripu sa v chráme ukrýva celkovo šesť trezorov. Tie pomenovali podľa abecedy, konkrétne od A po F. Povrávalo sa, že trezory A a F nemožno otvoriť, pretože je na nich uvalená kliatba. V roku 2011 ale Najvyšší súd vydal príkaz na otvorenie trezoru A. Koniec koncov, do dnešného dňa ich otvorili a preskúmali celkovo päť.

Najväčšou záhadou však zostáva takzvané B-čko. Podľa rôznych správ sa daný trezor nedal nikdy otvoriť, bez ohľadu na to, ako veľmi sa snažili. Okrem toho sa chrámový riadiaci výbor zdráhal s tým niečo urobiť. Nie kvôli tvrdej práci, ale preto, že je opradený legendou.

„Verí sa, že trezor B je strážený nejakými nadprirodzenými silami. Hovorilo sa tiež, že každému, kto sa pokúsi otvoriť tajomný trezor, to spôsobí vážne problémy,“ vysvetľuje Times of India

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Abhishek Prasad (@_abhishekprasad_)

Nikto doposiaľ nevie, odkiaľ sa tento folklór či bájne legendy vzali. Jedným si však môžeš byť istý. Čokoľvek sa za dverami trezora B nachádza, podľa povier to strážia jedovaté hady a čary, ktoré môžu spôsobiť nevídanú katastrofu (a nebodaj aj koniec sveta). Pri neznámych veciach a entitách vždy vznikajú príbehy, väčšinou bizarné a niektoré priam kreatívne.

Traduje sa napríklad, že tajomný trezor sa nejakým spôsobom otvára do Arabského mora. Táto verzia príbehu existuje, pretože sa očividne niektoré chrámové autority pokúšali otvoriť dvere trezoru, keď zrazu počuli zvuky trieštiacich sa vĺn. Evidentne ustúpili a vzdali sa,“ popisuje Times of India

Bohatstvo má cenu hádok

Poklad a rovnako aj spomínanú pamiatku oficiálne spravujú členovia kráľovskej rodiny Travancore. V minulosti si naň robil zálusk aj maharadža, ktorý podľa BBC tvrdil, že má plné právo ovládať chrám kvôli špeciálnemu zákonu prijatému po nezávislosti, ktorý zveril jeho spravovanie niekdajšiemu vládcovi Travancore.

Najvyšší súd však toto tvrdenie zamietol. Maharadžovia nemajú v Indii žiadne zvláštne postavenie a zaobchádza sa s nimi ako s bežnými občanmi.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Krishna paramathma (@krishna.paramathma)

Členovia kráľovskej rodiny Travancore sa považujú za služobníkov predsedajúceho božstva v chráme, čo je aspekt hinduistického boha Višňu vo večnom spánku.

Verejné pobúrenie nastalo, keď sa maharadža pokúsil udržať si kontrolu nad chrámom tým, že sa odvolal na osobitný zákon, pričom mnohí tvrdili, že bohatstvo teraz patrí ľuďom. Poklad a trezory aj naďalej spravuje kráľovská rodina a zastáva rolu jedinej autority so všetkými právomocami, ktoré jej týmto prináležia.

Zdroje: Times of India, Guinness World Records, Forbes, Adotrip, BBC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá