Najbohatší muž Ázie Adani prepisuje históriu. Rozdáva miliardy ako svoj narodeninový darček

  • Robí tak v súvislosti s jeho narodeninami a na počesť svojho otca
  • Ázijskí boháči boli kritizovaní za to, že neprispievajú na dobročinné účely
Najbohatší muž Ázie, Gautam Adani
Twitter/Gautam Adani
  • Robí tak v súvislosti s jeho narodeninami a na počesť svojho otca
  • Ázijskí boháči boli kritizovaní za to, že neprispievajú na dobročinné účely

Najbohatší muž Ázie Gautan Adani oslavuje 60-ku. Pri príležitosti jeho okrúhlych narodenín a na počesť stého výročia narodenia jeho otca Shantilala Adaniho sa spoločne so svojou rodinou zaviazali k tomu, že darujú 600 miliárd rupií, teda 7,3 miliardy eur charite. S informáciou prišiel Bloomberg.

Peniaze poputujú na rôzne účely

Finančné prostriedky bude spravovať nadácia Adani Foundation, ktorá uviedla, že ich použije na charitatívne aktivity v oblasti zdravotnej starostlivosti, vzdelávania a rozvoja zručností s osobitným zameraním na indické vidiecke regióny.

Adani v rozhovore pre Bloomberg News uviedol, že ide o jeden z najväčších prevodov v prospech nadácie v histórii indických spoločností.

„Naše skúsenosti s plánovaním a realizáciou veľkých projektov, ako aj poznatky z práce nadácie Adani Foundation nám pomôžu tieto programy urýchliť,“ napísala spoločnosť Adani vo svojom oficiálnom vyhlásení vo štvrtok.

Boháči z Indie boli v minulosti kritizovaní, že nevenujú na dobročinné účely viac svojich prostriedkov, píše Forbes. Správa India Philanthropy Report 2021, ktorú vypracovala globálna poradenská spoločnosť Bain and Co., uvádza, že mimoriadne bohatí miestni jednotlivci, ktorí majú čistý majetok vyšší ako 500 miliárd rupií (6 miliárd eur), darovali len 0,5 % svojho majetku.

Nadácia Adani bola založená v roku 1996 a svoje zdroje sústreďuje najmä na sociálne ciele, ktoré sú zamerané na podporu udržateľného života, zdravia, výživy a vzdelávania. Nadácia začala pracovať s vidieckymi komunitami v Mundre v štáte Gudžarát a v súčasnosti pokrýva 3,7 milióna ľudí v 2 409 dedinách a 16 štátoch Indie.

Ako sa dostal k bohatstvu?

Adani je zakladateľom a predsedom Adani Group, prístavného a energetického konglomerátu so šiestimi verejne kótovanými spoločnosťami v Indii. Spolu so svojou rodinou má v súčasnosti čistý majetok vo výške 91 miliárd eur.

Radí ho to na 6. miesto v súčasnom rebríčku svetových miliardárov, píše Forbes. Ako píše CNN, ešte pred vyše rokom Adaniho majetok nedosahoval ani 40 miliárd dolárov.

Business Insider uvádza, že Adani začínal v roku 1988, kedy založil komoditnú exportnú firmu Adani Enterprises a postupne expandoval do rôznych oblastí, pričom si pomáhal pôžičkami.

Hlavným predmetom jeho podnikania bol uhoľný priemysel, dnes je vlastníkom aj jednej z najväčších uhoľných baní na svete, ktorou je austrálsky Abbot Point.

Okrem toho sa jeho ďalšia spoločnosť Adani Group podľa The Times of India v roku 2021 zmocnila prístavu Mundra a taktiež vlastní 74 percent medzinárodného letiska v najväčšom indickom meste Bombaj.

The Guardian však upozorňuje, že medzi najbohatších ľudí planéty sa dostal najmä vďaka rozšíreniu jeho portfólia o oblasť zelených investícií. Adaniho ďalšia spoločnosť Adani Green Energy sa v priebehu pandémie stala Adaniho najvýnosnejšou spoločnosťou.

Firma plánuje do roku 2030 investovať 70 miliárd do environmentálnych projektov s cieľom stať sa najväčším celosvetovým výrobcom obnoviteľnej energie.

Boháčovi napísal osud skutočne zaujímavý príbeh, Adani prežil teroristický útok aj únos. O jeho živote sa dočítaš viac v našom článku.

Zdroje: Bloomberg, CNN, Forbes, The Times of India, The Guardian, SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá