Najbohatší Slovák je ako Columbova žena biznisu. So Slovenskom však už má spoločné len málo

  • Od predaja reproduktorov po stavbu najvyššej budovy EÚ
  • Stal sa prvým Slovákom, ktorý sa ocitol na zozname miliardárov
Ivan Chrenko
Ivan Chrenko, ilustračná fotografia, HB Reavis, TASR/Marko Erd
  • Od predaja reproduktorov po stavbu najvyššej budovy EÚ
  • Stal sa prvým Slovákom, ktorý sa ocitol na zozname miliardárov

Hovorí sa, že skutoční boháči neukazujú svoj majetok a nežijú okázalým štýlom. V prípade najbohatšieho Slováka to platí do bodky. Neukazuje svoju tvár na tlačovkách ani plesoch a akciách prominentov. Existuje len pár jeho fotografií, vďaka ktorým vieme, ako pred pár rokmi vyzeral.

Reč je o Ivanovi Chrenkovi, ktorý sa aj tento rok stal podľa magazínu Forbes najbohatším človekom na Slovensku.

Podľa najnovšieho rebríčka magazínu Forbes je najbohatším Slovákom zakladateľ realitnej spoločnosti HB Reavis Ivan Chrenko. Jeho majetok dosahuje 1,7 miliardy eur, čo mu zaistilo obhájenie prvej priečky, i keď je to menej ako vlani (1,83 miliardy) . „Dôvodom nižšieho ohodnotenia majetku Chrenka je precenenie majetku jeho firmy v dôsledku zložitej situácie na európskom realitnom trhu,“ píše Forbes.

Finančné výsledky jeho vlajkovej lode, spoločnosti HB Reavis, sú podľa portálu Finstat za rok 2022 nasledovné:

Finstat výsledky HB Reavis
zdroj: Reprofoto: Finstat

Pre firmu bol tento rok naozaj turbulentný. HB Reavis prešiel štrukturálnymi zmenami, Chrenko ju rozdelil na dve časti. Jedna je čisto developerská a druhá spravuje hotové nehnuteľnosti. Developerská časť začiatkom tohto roka ohlásila, že na Slovensku končí. 

Krátko nato vyšla najavo informácia, že so Slovenskom „skončil“ aj samotný Chrenko. Odsťahoval sa do Česka a dôvodom zrejme bola daňová optimalizácia.

Kto je Ivan Chrenko? Čo o ňom vieme a vďaka čomu sa stal u nás tým najbohatším z najbohatších? Dozvieš sa aj, na čom veľkom jeho firma pracuje a o akú sumu mohol byť jeho majetok väčší, nebyť korony.

Iný než ostatní?

Dozvedieť sa niečo viac o Ivanovi Chrenkovi a získať nejaké jeho nové fotografie naozaj nie je jednoduché. O medializáciu rozhodne nestojí, no aj tak si skúsime poskladať, čo to pôjde.

Jeho milióny a titul najbohatšieho muža sú to, čo na neho upriamilo pozornosť, no nás skôr zaujíma jeho úspešný biznis, ktorý ho k tomu doviedol. „Milionár, ktorý chce žiť obyčajný život,“ aj tak sme už o ňom kedysi písali.

Cesta Ivana Chrenka k úspechu je naozaj iná než u mnohých iných slovenských milionárov. Práve o tom sa často v médiách hovorí ako o dôvode, alebo jednom z dôvodov, prečo sa nechce verejne ukazovať a priradiť tak k ďalším naším podstatne známejším milionárom, ktorí sa často dostali k majetkom a firmám v postkomunistických divokých časoch privatizácie (keď dovtedy štátne firmy dostávali do rúk súkromné osoby) – jednoducho, akoby sa chcel od ostatných boháčov dištancovať.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: HB Reavis, Forbes, Trend, Forbes2022, Finstat, Denník N

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá