Najbohatší Slovák už nie je na Slovensku. K susedom mal odísť kvôli daniam

  • Ivan Chrenko má aktuálne bývať v Česku
  • K presťahovaniu ho mala viesť aj daňová optimalizácia
Ivan Chrenko
Reprofoto: HB Reavis
  • Ivan Chrenko má aktuálne bývať v Česku
  • K presťahovaniu ho mala viesť aj daňová optimalizácia

Väčšina Slovákov ho nepozná a keby ho stretli na ulici, netušili by, že ide o najbohatšieho Slováka a prvého slovenského miliardára. Vlastne existuje šanca, že si ho aj stretol – údajne sa rád prechádza po meste inkognito, avšak stretnúť ho v našich končinách bude aktuálne oveľa ťažšie.

Presťahoval sa do Česka

Najbohatší Slovák totiž po novom nebýva na Slovensku, ale u našich západných susedov. K životu v Českej republike ho podľa SME mala viesť aj daňová optimalizácia. Ako daňového rezidenta Česka sa na neho totiž nevzťahujú nové prísne daňové predpisy.

Ivan Chrenko
zdroj: HB Reavis/nasi-ludia

To, že Chrenko opustil Slovensko, dokazuje aj výpis z Registra partnerov verejného sektora. V ňom pri miliardárovom mene svieti nová adresa v Prahe. Ivan Chrenko je známy ako zakladateľ realitnej spoločnosti HB Reavis.

Jeho majetok podľa magazínu Forbes dosahuje 1,83 miliardy eur, čo mu už viacero rokov po sebe zaistilo prvú priečku v rebríčku najbohatších Slovákov. Dozvedieť sa niečo viac o Ivanovi Chrenkovi a získať nejaké jeho nové fotografie naozaj nie je jednoduché. O medializáciu totiž rozhodne nestojí.

Najbohatší Slovák

Jeho milióny a titul najbohatšieho muža sú to, čo ho dostalo do centra záujmu, no nás skôr zaujíma biznis, ktorý ho k tomu doviedol. „Milionár, ktorý chce žiť obyčajný život,“ aj tak ho zvyknú médiá označovať.

Cesta Ivana Chrenka k úspechu bola naozaj iná než u mnohých iných slovenských milionárov. Práve o tom sa často na verejnosti hovorí ako o dôvode, alebo jednom z dôvodov, prečo netúži po mediálnej pozornosti a priradeniu k ďalším naším ďaleko známejším milionárom, ktorí sa neraz dostali k imaniu v deväťdesiatkových divokých časoch privatizácie (keď dovtedy štátne firmy dostávali do rúk súkromné osoby) – jednoducho, ako by sa chcel od ostatných boháčov dištancovať, viac sme o tom písali v tomto článku.

Jeho úspech je spájaný so spoločnosťou HB Reavis – v začiatkoch sa volala ešte AB Reavis, do ktorej v polovici 90. rokov vstúpil. Chrenko následne pomáhal firmu rozbehnúť. „Ivan Chrenko je spoluzakladateľom HB Reavis. Od roku 1994 do októbra 2013 zastával funkciu generálneho riaditeľa skupiny,“ píše sa dnes priamo na stránke spoločnosti.

HB Reavis končí s developerstvom

Ivan Chrenko sa postupne stal, a je tomu tak aj dnes, väčšinovým majiteľom a predsedom predstavenstva v HB Reavis, ktorá neostala len pri stavbe kancelárií v Bratislave, ale pustila sa aj do ďalších opulentných projektov u nás i za našimi hranicami. Jej vlajkovými projektami sú obchodné centrum Aupark, ktoré neskôr predali, nové Nivy, alebo kontroverzné a dnes už neexistujúce bizniscentrum Apollo.

Ako sme ťa nedávno informovali, aktuálne Firma HB Reavis, ktorá je jednou z najväčších developerských spoločností na Slovensku, končí v tejto oblasti. Magazínu INDEX, ktorý správu ako prvý priniesol, to potvrdil René Popik, výkonný riaditeľ spoločnosti HB Reavis Slovakia. 

Svoju pozornosť chce na domácej pôde presunúť z developerského biznisu na inú oblasť podnikania. Spoločnosť tieto zmeny plánuje už dlhšie, koncom minulého roka výrazne redukovala počet zamestnancov. Firma sa chce sústrediť najmä na tri trhy: Veľkú Britániu, Nemecko a Poľsko.

Zdroje: Sme, Forbes, Archív Startitup, Archív Startitup, Sme, Register partnerov verejného sektora

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá