Najbohatších Newyorčanov chcú zdaniť až 61,2 % sadzbou. Demokrati potrebujú získať peniaze na „socialistické“ výdavky

  • Najbohatší obyvatelia, niektorých štátov v USA si možno priplatia na daniach
  • Daň v štátoch New York, Kalifornia, Havaj a New Jersey má presiahnuť 50 %
  • Išlo by tak o zvýšenie mestskej, štátnej a federálnej dane. Demokrati plánujú zvýšiť aj firemnú daň
  • Peniaze by využili na balík infraštruktúry v hodnote 3,5 bilióna. Ten ale ešte nemá ani podporu všetkých demokratov a rozdeľuje stranu
Biden dolár
SITA/AP/Unsplash, Jae C. Hong, 金 运
  • Najbohatší obyvatelia, niektorých štátov v USA si možno priplatia na daniach
  • Daň v štátoch New York, Kalifornia, Havaj a New Jersey má presiahnuť 50 %
  • Išlo by tak o zvýšenie mestskej, štátnej a federálnej dane. Demokrati plánujú zvýšiť aj firemnú daň
  • Peniaze by využili na balík infraštruktúry v hodnote 3,5 bilióna. Ten ale ešte nemá ani podporu všetkých demokratov a rozdeľuje stranu

Najbohatší obyvatelia, niektorých štátov v USA si možno priplatia na daniach. Demokrati v Snemovni reprezentantov plánujú zvýšiť dane pre bohatých, ktoré by sa v štyroch štátoch mohli pohybovať až na hranici nad 50 %, uvádza CNBC. Peniaze, ktoré by mohli demokrati získať budú potrebovať na financovanie balíka na infraštruktúru, ktorý má USA vyjsť 3,5 bilióna USD (2,97 bilióna eur). Zatiaľ tento balík nemá ani istú podporu všetkých demokratov.

Daň najbohatších Newyorčanov by mohla dosiahnuť až 61,2 % pri kombinácii mestskej, štátnej a federálnej dane z príjmu.

Zvýšenie mestskej, štátnej a federálnej dane 

Plány demokratov počítajú s navýšením 3 % pre pracovníkov, ktorí zarábajú viac ako 5 miliónov dolárov ročne. Plány tiež požadujú zvýšenie sadzby dane z príjmu na 39,6% zo súčasných 37%.

Čistá daň z príjmu z investícií vo výške 3,8 % by ostala nezmenená. Kombinovaná daň štátu New York by tak tvorila až 46,4 %.

zdroj: Unsplash/Alexander Mils

To ale ešte nie je všetko, v meste New York musia obyvatelia zaplatiť ďalšiu kombinovanú štátnu a mestskú daň vo výške 14,8 %. Daňoví poplatníci z New Yorku, ktorí zarobia viac ako 5 miliónov dolárov ročne, by teda podľa návrhu demokratov zo Snemovne platili kombinovanú mestskú, štátnu a federálnu daň vo výške 61,2%, ktorá by bola najvyššia za posledných 40 rokov.

Podobne by na tom boli aj najbohatší obyvatelia Kalifornie, ktorí by na kombinovanej dani zaplatili 59,7%, New Jersey (57,2%) a na Havaj (57,4%.) Zatiaľ však ide len o návrh, ktorý môže byť ešte upravený.

Na strop vo výške 10 000 dolárov v štátnych a miestnych daňových odpočtoch by sa zatiaľ nemalo siahať.

Mali by milionári a miliardári platiť vyššie dane?

Aj zvýšenie firemnej dane 

Snemovní demokrati plánujú presadiť aj zvýšenie firemnej dane až na 26,5 %. V súčasnosti platia americké firmy daň na úrovni 21 %.

Rozpočtový výbor Snemovne reprezentantov uviedol, že o príslušnej legislatíve začne diskutovať tento týždeň. Podľa agentúry Reuters sa predseda rozpočtového výboru Richard Neal bude usilovať o schválenie daňových zmien. Neal chce presadiť progresívnu daň v rozmedzí od 18 % až do 26,5 %, pričom 18-percentnú daň by platili firmy so ziskom do 400 000 USD. Od 400 000 do 5 miliónov USD zisku by sa platila daň na úrovni 21 % a nad 5-miliónovú hranicu daň na úrovni 26,5 %, uvádza TASR. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa The Real McCoid (@the_real_mccoid)

Nealov návrh bude zahrnovať aj zvýšenie dane z kapitálových ziskov. Daň by vzrástla z terajších 20 % na 25 %, a to v prípade príjmov nad 400 000 USD.

Americký prezident Joe Biden pôvodne navrhol zvýšenie firemnej dane na 28 % a daň z kapitálových ziskov na 39,6 % pre príjmy nad 1 milión USD. Návrh presadzovaný demokratmi v rozpočtovom výbore síce počíta s miernejším zvýšením daní, na druhej strane, nová daň z kapitálových ziskov zasiahne väčší počet daňových poplatníkov.

Peniaze potrebujú na financovanie balíka infraštruktúry 

Peniaze z daní budú potrebovať demokrati na financovanie balíka infraštruktúry, ktorý má okrem výdavkov na infraštruktúru obsahovať aj výdavky na „socialistické“ výdavky ako boj proti klimatickej zmene, podporu vzdelania a sociálnych služieb.

Balík má dosiahnuť hodnotu 3,5 bilióna dolárov (2,97 bilióna eur), čo sa nepáči niektorým demokratom v Senáte. Demokrat zo Západnej Virgínie Joe Manchin už v relácii CNN avizoval, že za takýto balík nezahlasuje, ak nebude v hodnote menšej ako 1,5 bilióna dolárov. Prezident Joe Biden potrebuje hlasy všetkých demokratov v Senáte, aby legislatíva prešla. Demokrati majú v Senáte 50 hlasov, republikáni 50, rozhodujúci hlas má viceprezidentka Kamala Harris, uvádza Guardian.

Strana je rozdelená pri podpore balíka, progresívci narazili na Manchina a Sinemu

V reakcii na Manchina Bernie Sanders povedal, že zmenšenie balíka o 2 miliardy dolárov z celkového plánu je „pre mňa absolútne neprijateľné.

Podobne zareagovala aj členka Snemovne reprezentantov kongresmanka Alexandria Ocasio-Cortez, ktorá obvinila Manchina z toho, že sa stretáva s lobistami firiem s nerastnými surovinami, ktoré potencionálne balík môže ohrozovať.

Senátor ju v reakcii na obvinenie nazval na CNN „mladou dámou,“ ktorá v skutočnosti má jediný cieľ, a to „rozdeľovať“ stranu. Tá mu zas neostala nič dlžná a zosmiešnila ho v tweete.

„Vo Washingtone zvyčajne viem, že moje otázky k mocným sa dostávajú niekam, keď ma mocní prestanú označovať ako „kongresmanku“ a začnú namiesto toho o mne hovoriť ako o „mladej dáme“,“ napísala 31-ročná politička z New Yorku. Bernie Sanders aj Alexandria Ocasio-Cortez sú známe tváre progresívnych demokratov.

Senátorka z Arizony Kyrsten Sinema tiež pre demokratov môže predstavovať problém. Sinema už avizovala, že nesúhlasí s plánmi jej strany na balík v hodnote 3,5 biliónov dolárov, uvádza Politico. Sinema a Manchin sú známi ako problémoví, viackrát odmietli podporiť návrhy vlastnej strany. Obaja sa však prezentujú ako nadstranícki politici.

Zdroje: CNBC, TASR, CNN, Guardian, Politico

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá