Najdesivejšie varovanie OSN vôbec: Už o pár rokov bude na Zemi neznesiteľne, zvrátiť to bude drahé

  • Globálne otepľovanie je nočnou morou celej planéty
  • Najbližšie desaťročie hrozí, že sa situácia ešte vyhrotí
  • Ak sa nič nezmení už teraz, bude neskoro
  • Globálne otepľovanie je nočnou morou celej planéty
  • Najbližšie desaťročie hrozí, že sa situácia ešte vyhrotí
  • Ak sa nič nezmení už teraz, bude neskoro

Nová správa OSN hovorí, že je stále možné udržať globálne otepľovanie na relatívne bezpečnej úrovni, ale bude si to vyžadovať globálnu spoluprácu, miliardy dolárov a veľké zmeny.

Bude nám opäť teplejšie

Úroveň kritického globálneho oteplenia dosiahne na planéte Zem o 1,5 °C vyššiu hodnotu oproti tým, ktoré boli zaznamenané pred priemyselnou revolúciou, keďže ľudia pokračujú v spaľovaní uhlia, ropy a zemného plynu. Má k tomu dôjsť už v priebehu najbližších desiatich rokov.

Tieto údaje uviedol vo svojej hodnotiacej správe Medzivládny panel OSN pre zmenu klímy. Má ísť doteraz o najrozsiahlejšiu správu o stave globálnej klímy.

Toto číslo (1,5 °C) má osobitný význam v globálnej klimatickej politike: podľa parížskej klimatickej dohody z roku 2015 prakticky každý národ súhlasil s „vyvíjaním úsilia“ na udržanie globálneho otepľovania na 1,5 °C, uvádza Today Online.

Znečisťovanie planéty je obrovským problémom
zdroj: Unsplash/Chris LeBoutillier

Zmena je nevyhnutná

Vedci tvrdia, že za týmto bodom sú dopady katastrofálnych vĺn horúčav, záplav, sucha, neúrody a vymierania druhov pre ľudstvo podstatne ťažšie zvládnuteľné. V novej správe sa uvádza, že stále existuje posledná šanca zmeniť kurz.

To by si však vyžadovalo, aby sa priemyselné krajiny okamžite spojili, aby do roku 2030 znížili skleníkové plyny zhruba na polovicu. Potom, začiatkom 50. rokov 20. storočia, by mali úplne prestať pridávať oxid uhličitý do atmosféry.

Ak by sa urobili tieto dva kroky, svet by mal asi 50-percentnú šancu obmedziť otepľovanie na 1,5 °C, upozorňuje štúdia publikovaná na vedeckom portáli PNAS. Oneskorenie zmeny prístupu k životnému prostrediu, hoci len o niekoľko rokov, by s najväčšou pravdepodobnosťou urobilo tento cieľ nedosiahnuteľným. To by ľudstvu zaručilo veľmi horúcu a nebezpečnejšiu budúcnosť.

Správa prichádza v čase, keď dvaja najväčší znečisťovatelia sveta, Čína a Spojené štáty, pokračujú v schvaľovaní nových projektov na fosílne palivá.

Čína a USA si idú svoje

Minulý rok totižto Čína vydala povolenia pre 168 uhoľných elektrární rôznych veľkostí, uvádza Centrum pre výskum energie a čistého vzduchu vo Fínsku. Minulý týždeň Bidenova administratíva schválila obrovský projekt ťažby ropy známy ako Willow, ktorý sa uskutoční na nedotknutej federálnej pôde na Aljaške.

V správe, ktorú schválilo 195 vlád, sa uvádza, že existujúca a v súčasnosti plánovaná infraštruktúra fosílnych palív – uhoľné elektrárne, ropné vrty, továrne, autá a nákladné autá na celom svete – už vyprodukuje dostatok oxidu uhličitého na zohriatie planéty približne 2 °C v tomto storočí.

Aby sa otepľovanie udržalo pod touto úrovňou, mnohé z týchto projektov by museli byť zrušené, predčasne vyradené alebo inak vyčistené. Mnoho vedcov poukázalo na to, že prekročenie hranice 1,5 °C neznamená, že ľudstvo je odsúdené na zánik.

Zem je doslova "v plameňoch"
zdroj: Pixabay/Jürgen Jester

Očakáva sa však, že každý zlomok stupňa dodatočného otepľovania zvýši závažnosť nebezpečenstiev, ktorým čelia ľudia na celom svete, ako je nedostatok vody, podvýživa a smrteľné vlny horúčav.

Je takmer isté, že nasledujúce desaťročie bude rozhodne teplejšie. Vedci však uviedli, že hlavným záverom správy by malo byť, aby si národy uvedomili, že stále majú obrovský vplyv na klímu a nikdy nie je neskoro na zmenu.

Zdroje: Today Online, PNAS, Stanford

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá