Najdrahšia helikoptéra za 217 miliónov nespĺňa požiadavky. Biden sa svojej novej „hračky“ tak skoro nedočká

  • Obmena prezidentskej helikoptéry Marine One sa zatiaľ odkladá. Nový model má mať nedostatky
  • Problémoch má s fungovaním v núdzových situáciách. Komplikácie má aj s výfukovými plynmi a vypúšťaním tekutín
  • Helikoptéra VH-92 od Lockheed Martin a Sikorsky má nahradiť dosluhujúce prezidentské helikoptéry
  • Kontrakt dosahuje výšku 5 miliárd dolárov. Cena prezidentskej helikoptéry dosahuje 217 miliónov
Marine One
Flickr/White House, Lawrence Jackson, Carlos Fyfe
  • Obmena prezidentskej helikoptéry Marine One sa zatiaľ odkladá. Nový model má mať nedostatky
  • Problémoch má s fungovaním v núdzových situáciách. Komplikácie má aj s výfukovými plynmi a vypúšťaním tekutín
  • Helikoptéra VH-92 od Lockheed Martin a Sikorsky má nahradiť dosluhujúce prezidentské helikoptéry
  • Kontrakt dosahuje výšku 5 miliárd dolárov. Cena prezidentskej helikoptéry dosahuje 217 miliónov

Americký prezident Joe Biden si bude musieť na novú helikoptéru VH-92, ktorá by mala slúžiť ako Marine One, ešte počkať. Ministerstvo obrany malo údajne odložiť prvý let s prezidentom, pretože helikoptéra, ktorej cena sa vyšplhala na 217 miliónov dolárov, sa javí ako nespoľahlivá v prípade núdze, uvádza Bloomberg.

Bidenova administratíva stále posudzuje jej bezpečnosť, uviedol vysoko postavený zdroj pre Bloomberg. Prezidentský vrtuľník „nespĺňa požiadavky na spoľahlivosť, dostupnosť alebo udržateľnosť,“ uviedla nedávna interná správa testovacieho úradu Pentagónu.

Príčinou týchto komplikácii majú byť aj výfukové plyny a vypúšťanie tekutín. „Výfukové plyny z motora a vypúšťanie tekutín spôsobujú poškodenie pristávacích zón, čím sa obmedzuje počet dostupných pristávacích zón,“ tvrdí sa v správe. Helikoptéra má údajne problémy s pristávaním, keď vždy spáli trávnik.

Zákazka za 5 miliárd dolárov 

Helikoptéra mala preukázať dobré výsledky na administratívnych cestách prezidenta, ako napríklad návšteva víkendového sídla Camp David v Marylande. Problémom ale majú byť núdzové situácie. „Misijný komunikačný systém (MCS) často oneskoroval kritickú komunikáciu na začiatku pohotovostných misií a nedostatočne podporoval včasnú, nepretržitú a bezpečnú komunikáciu,“ uvádza sa v správe podľa agentúry Bloomberg.

zdroj: Flickr/White House, Stephanie Chasez

zdroj: Flickr/White House, Stephanie Chasez

Práve kvôli núdzovým situáciám po 11. septembri 2001 vznikla snaha nahradiť staršie stroje novými helikoptérami, ktoré by disponovali lepšími telekomunikačnými vlastnosťami, ako aj núdzovými schopnosťami. Pôvodnú súťaž vypísala ešte administratíva Georga Busha mladšieho v roku 2005, tá sa ale natoľko predražila, že ju v roku 2009 zrušila administratíva Baracka Obamu. Nasledovala súťaž v roku 2014, ktorú vyhral vojenský gigant Lockheed Martin v spolupráci so spoločnosťou Sikorsky.

Dodať majú dvadsaťtri helikoptér VH-92, ktoré majú nahradiť jedenásť dosluhujúcich vrtuľníkov Sikorsky VH-3D a osem vrtuľníkov VH-60N do roku 2023. Hodnota zákazky je 5 miliárd dolárov.

Marine One mala byť dodaná už v roku 2020

Prezidentský vrtuľník ale mal byť pôvodne v službe už v roku 2020. Pre problémy sa ale jeho dodanie posunulo na júl tohto roka, no ani tento dátum sa nepodarilo naplniť.

Major Jorge Hernandez, hovorca zástupcu veliteľa námorného letectva, povedal, že kancelária programu VH-92 „nemôže špekulovať o tom, kedy“ dá Biely dom súhlas na začatie misií, uviedla agentúra Bloomberg.

zdroj: Flickr/White House, Carlos Fyfe

zdroj: Flickr/White House, Lawrence Jackson

John Dorrian, hovorca leteckej divízie Sikorsky spoločnosti Lockheed, pre Bloomberg povedal, že spoločnosť naďalej „úzko spolupracuje s naším zákazníkom, aby zabezpečil, že lietadlo spĺňa všetky prevádzkové požiadavky.“

Hovorkyňa testovacieho úradu Pentagónu Jessica Maxwell pre The Hill povedala, že cieľom správy bolo zhodnotiť, či je vrtuľník „efektívny a vhodný na vykonávanie administratívnej prepravy prezidenta, viceprezidenta, členov kabinetu, hláv štátov a iné strany.”

Helikoptéra má na palube prezidenta volajúci znak Marine One. Marine One majú na starostili námorníci zo Squadron One (HMX-1) „Nighthawks“. V súčasnosti sa prezident vozí na dvoch typoch, buď na veľkom Sikorsky VH-3D Sea King alebo na novšom a menšom VH-60N „White Hawk“.

Helikoptéra, ktorá prepravuje viceprezidentku Kamalu Harrisovú, má volajúci znak Marine Two.

Zdroje: Bloomberg, The Hill

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá