Najdrahšie svine na Slovensku má bývalá firma štátneho tajomníka. Od štátu mala dostať podozrivo vysoké dotácie

  • Rezort pôdohospodárstva mal vyplatiť rodinnej firme štátneho tajomníka vysoké sumy
  • Jedna ošípaná mala byť podporená sumou 4 500 eur
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, unsplash/Laura Anderson,Emil Kalibradov
  • Rezort pôdohospodárstva mal vyplatiť rodinnej firme štátneho tajomníka vysoké sumy
  • Jedna ošípaná mala byť podporená sumou 4 500 eur

Spoločnosť Rimanec sa venuje chovu oviec aj ošípaných. Ako konateľ v nej pôsobil do júna 2021 Milan Kyseľ, súčasný štátny tajomník ministerstva pôdohospodárstva.

Najdrahšie svine v histórii

Web Poľnoinfo poukazuje na to, že spomínanej spoločnosti má byť z Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra vyplatených 27-tisíc eur za vyplnenie dotazníka. Vyplýva to zo zmluvy zverejnenej v centrálnom registri zmlúv.

Suma v zmluve je vyššia, ako súčet celoročných tržieb spoločnosti za ostatné tri roky (2020, 2019 a 2018). Rimanec má podľa našich informácií chovať len 6 ošípaných. Jedna ošípaná je tak podporená neuveriteľnou sumou 4 500 eur,“ píše Polnoinfo.

Hovorkyňa opozičnej mimoparlametnej strany Hlas-SD Patrícia Medveď Macíková uviedla, že ide o najdrahšie svine v histórii krajiny. TASR pripomína, že konateľmi firmy Rimanec sú naďalej Matej Patrick Kyseľ a Denisa Kyseľová.

„Už teraz sa vyšetrovanie podvodov koronadotácií hýbe na úrovni 36 miliónov eur, čo je dvaapolkrát viac, ako doteraz najväčšia dotačná kauza v histórii Dobytkár s 10 miliónmi eur. Tá pritom mala prebiehať až osem rokov, pričom jej vyšetrovanie sa rozbehlo práve za vlády Petra Pellegriniho. Avšak to, že za vlády OĽaNO zaknihuje Slovensko aj najdrahšie svine v histórii, prekračuje aj najčernejšie očakávania,“ cituje SITA nezaradeného poslanca NR SR a člena strany Hlas – SD Róberta Puciho.

Na základe čoho?

Štát počas roka podporil chovateľov ošípaných, za účelom aktualizácie informačnej databázy, spracovania a vyhodnotenia údajov za účelom ochrany chovov ošípaných pred šírením afrického moru ošípaných v SR.

„Predmetom tejto zmluvy je záväzok Partnera 2 poskytnúť Partnerovi 1 údaje potrebné k spracovaniu Dotazníka ‚Africký mor ošípaných’ v roku 2021 a záväzok Partnera 1 zaplatiť Partnerovi 2 za poskytnuté údaje dohodnutú odmenu v zmysle dojednaní tejto zmluvy,“ píše sa v zmluve.

Do podpory sa zapojilo niekoľko poľnohospodárov, pričom išlo najmä o väčšie farmy. Ako však informuje Poľnoinfo, našli sa aj výnimky, akou bola aj bývalá spoločnosť štátneho tajomníka.

„Podpora väčších a tradičných chovateľov, ktorí produkujú tisícky kusov ošípaných, nedosahuje sumy, na ktorú si siahne firma Rimanec,“ píšu.

Spomínaná redakcia sa na ministerstvo poľnohospodárstva preto obrátila s otázkou, na základe čoho sa prerozdeľovali dva milióny eur medzi jednotlivých chovateľov.

„Prostriedky boli prerozdeľované na základe matematického modelu, ktorý bral do úvahy zaradenie farmy do pásma AMO, dopady Covid-19, podiel odbytu príslušného subjektu na slovenskom trhu a ďalšie faktory. Základná požiadavka bola odstrániť z procesov akýkoľvek náznak subjektivity a zvýšiť na čo najvyššiu úroveň mieru objektívnej transparentnosti,“ uviedlo pre Poľnoinfo MPRV SR.

Problém sa už preveruje

Problém, na ktorý portál Poľnoinfo poukazuje, sa už preveruje. Informuje o tom Denník N, ktorý píše, že ho dal preveriť minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan, aby sa predišlo akýmkoľvek pochybnostiam. To, či firma štátneho tajomníka skutočne získala podporu neoprávnene, by sme sa mali dozvedieť onedlho.

Ako sme spomínali, jeho spoločnosť získala 27-tisíc eur, a to aj napriek tomu, že web Poľnoinfo uvádza, že chová len šesť ošípaných.

Zdroje: Polnoinfo.sk, teraz.sk, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá