Najlacnejšie letenky zoženieš v konkrétny deň týždňa. Vďaka tomuto triku precestuješ svet

  • Letenky si odteraz zarezervuješ či zakúpiš iba výhodne
  • Správa 2024 Air Travel Hacks Report obsahuje „hacky“, ako na to
Žena s kuframi, lietadlo
Ilustračná fotografia, Unsplash/krakenobrázky, John McArthur
  • Letenky si odteraz zarezervuješ či zakúpiš iba výhodne
  • Správa 2024 Air Travel Hacks Report obsahuje „hacky“, ako na to

Letenky budeš odteraz nakupovať iba v jeden deň v týždni. Podľa nového výskumu od Expedia je letecká doprava hlavnou príčinou stresu pre 55 percent Američanov.

Aby však pomohla prelomiť cyklus stresu, spomínaná spoločnosť Expedia, v spolupráci s ďalšími spoločnosťami Airlines Reporting Corp. (ARC) a OAG, zdieľala svoju 2024 Air Travel Hacks Report. Tá obsahuje niekoľko užitočných trikov, ktoré ti pomôžu ušetriť najmä finančné prostriedky na tvoje ďalšie cestovné dobrodružstvá.

V samotnej správe sa dočítaš aj o spôsoboch, ako znížiť stres, ktorý často vzniká práve pri plánovaní dovoleniek či samotných ciest. 

Vráťme sa ale späť k leteckej doprave. 2024 Air Travel Hacks Report taktiež uvádza aj najlepší deň na kúpu či rezerváciu leteniek, až po fakt, ako dlho vopred by si ich mal zakúpiť, aby si ušetril čo najviac peňazí. 

Vnútroštátnu letenku si v najideálnejšom prípade rezervuj 28 dní pred odletom. Cestovatelia, ktorí tak učinili, ušetrili až 24 percent v porovnaní s tými, ktorí si ich rezervovali na poslednú chvíľu.

Tým prekonali 10-percentné úspory, ktoré v priemere zaznamenali v roku 2022. Na druhej strane, medzinárodné letenky by sa mali rezervovať približne 60 dní vopred. 

Nedeľa aj naďalej zostáva najlacnejším dňom v týždni na rezerváciu letov, najdrahšie sú práve piatky. Cestovatelia, ktorí si ich rezervujú v nedeľu namiesto piatku, zvyčajne ušetria v priemere asi 6 percent na vnútroštátnych letoch a 13 percent na medzinárodných letoch.

Letenky sú len začiatok

Pomôžeme aj s otázkou, kedy je ten správny čas letieť do vysnívanej destinácie. Optimálny čas je pred 15. hodinou popoludní. Môžeš tak minimalizovať vplyv meškaní a zrušení.

32 percent cestujúcich leteckou dopravou v USA sa totiž snaží vyhnúť ranným letom, pretože skoré vstávanie v deň cesty im spôsobuje ďalší stres.

Údaje o stave letu od začiatku roka však ukazujú, že lety s odletom po 15:00 majú v priemere o 50 percent vyššiu šancu, že ich zrušia, ako tie, ktoré odlietajú skôr v daný deň.

Analýza tiež zistila, že priemerné ceny leteniek zostávajú v porovnaní s minulým rokom takmer rovnaké. Počet plánovaných letov na krátke aj dlhé vzdialenosti je takmer na úrovni roku 2019, priemerné ceny leteniek sa však v porovnaní s rokom 2022 znížili až o 3 percentá.

„Letecké spoločnosti pridávajú kapacitu a zvyšujú služby, aby uspokojili trvalý dopyt po leteckej doprave, ktorý sme zaznamenali v roku 2023,“ povedal Chuck Thackston, výkonný riaditeľ pre vedu a výskum údajov v ARC. 

„Letecká doprava sa za posledných pár rokov ukázala ako odolná, pričom cestujúci čoraz častejšie vyrážajú do oblakov za prácou aj oddychom. Našťastie pre týchto cestujúcich boli náklady na letenky po väčšinu roka pod úrovňou z roku 2022,“ dodáva. 

Ulička v lietadle a cestujúci
zdroj: Unsplash/Suhyeon Choi

Okrem toho sa zlepšila miera zrušenia letov (1,7 percenta letov v roku 2023 oproti 4,1 percenta v roku 2022). Možno tvrdiť, že pre cestujúcich sú to vskutku pozitívne správy.

„Ruší sa menej letov a technológia pomáha s nástrojmi v aplikácii spoločnosti Expedia. Ide napríklad o sledovanie cien či ochranu pred poklesom cien. Vďaka nim je celá rezervácia a letecká cesta plynulejšia,“ uvádza Melanie Fish, vedúca oddelenia vzťahov s verejnosťou Expedia Group Brands. 

Zdroje: Expedia, YouTube/Show Me St. Louis

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá