8 rajských prírodných destinácií v Európe, ktoré navštíviš za pár desiatok eur

  • Cestovaniu vládnu globálne trendy ,obchádzme však miesta, ktoré majú rovnako krásnu prírodu, len nemajú punc závideniahodnej dovolenky
  • Garantujeme ti však, že tieto európske destinácie ťa očaria a navyše na ne nemusíš šetriť celý rok
  • Upozorňujeme aby si si pred vycestovaním pozrel pandemickú situáciu v danej krajine a cestovné obmedzenia
sotos
unsplash.com, pixabay.com
  • Cestovaniu vládnu globálne trendy ,obchádzme však miesta, ktoré majú rovnako krásnu prírodu, len nemajú punc závideniahodnej dovolenky
  • Garantujeme ti však, že tieto európske destinácie ťa očaria a navyše na ne nemusíš šetriť celý rok
  • Upozorňujeme aby si si pred vycestovaním pozrel pandemickú situáciu v danej krajine a cestovné obmedzenia

Napriek tomu, že tiež milujeme exotické destinácie a závidíme cestovateľom a nomádom, netreba sa obmedzovať len na ne. Aj v Európe, dokonca v tesnej blízkosti Slovenska, sa skrývajú miesta s nedotknutou prírodu, ktoré ti prinesú množstvo „wau“ momentov. To, čo tam uvidíš, ťa jednoznačne dostane a zrejme sa už nikdy nebudeš chcieť vrátiť späť do rušného mesta. Navyše ide o lacné destinácie, kde dokážeš nájsť ubytovanie za pár šupov dopravíš sa tam pohodlne autom či lacno letecky.

Triglavský národný park, Slovinsko

Táto nie veľmi známa prírodná destinácia skrýva panorámy ako z rozprávky a zatiaľ každému koho poznám vyrazila dych. Tak ako má Slovensko svoje Tatry, tak má Slovinsko Julské Alpy, v ktorých sa ukrýva práve tento národný park. Orientačnými bodmi sú mestečká Tolmin či Bovec, kde sa môžeš ubytovať.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 

🇸🇮 KOPANJE? – NEEE! Visokogorska jezera so zelo občutljivi ekosistemi. Vsa se nahajajo v prvem varstvenem območju Triglavskega narodnega parka, kjer kopanje ni dovoljeno. 🇬🇧 BATHING? – NOOOO! Alpine lakes at high altitudes are highly sensitive and vulnerable living environments. All of them lie within the first protective regime of the Triglav National Park, where bathing is prohibited. . . #triglavskinarodnipark #triglavnationalpark #nationalpark #alparc #europarc #alps #nature #tnp #igtnp #razmerevgorah #hribisozakon #julijskealpe #julianalps #geoslo #igslovenia #feelslovenia #natgeo #geoslo

Príspevok, ktorý zdieľa TNP Official Instagram (@triglav.national.park),

Nájdeš tu malebné dediny s drevenicami, úžasné domáce jedlo, ktoré ti pripomenie blízku hranicu s Talianskom, vysoké hory, vodopády a čarovné jazierka. Rieka Soča, ktorá tadiaľto preteká, má neskutočnú tyrkysovú farbu mora a je čistá ako krištáľ. Ideálne je splaviť ju na požičanom rafte. Takýto výlet ťa skutočne nevyjde o nič viac, než ten do Tatier, a Slovinsko je čo by kameňom dohodil.

Ako sa tam dostať?

Ideálne  najjednoduchšie autom, ktorým sa môžeš prepravovať po celom regióne, pričom cesta z Bratislavy do Tolminu trvá približne 6 hodín. Ďalšou voľbou je autobus. Flixbus, ktorý odchádza z Bratislavy a dovezie ťa do Ljubljany. Ceny začínajú na približne 22 eurách za jednosmernú cestu. Z Ljubljany je to už autobusom alebo požičaným autom na skok do Triglavského národného parku.

Plitvické jazerá, Chorvátsko

Ak si aspoň raz v živote videl Winnetoua, čo je povinnosť, zrejme si pamätáš na legendárne Strieborné jazero. Nájdeš ho práve v Plitviciach, ktoré sú aj vďaka nemu nemenej slávne a dodnes tam turisti chodia s obrázkami scén z filmu a hľadajú, kde presne sa natáčala. Paradoxné je, že Chorváti mayovky veľmi nepoznajú. No nebyť filmu, ich krása by určite nevybledla.

Miestne travertínové jazierka, ktorých je dokopy 16, sú totiž doslova živé a neustále pomaly pretvárajú svoju podobu. Pokojne sa tak môže stať, že chodník, ktoré okolo nich ešte pred pár rokmi viedol, už bude pod vodou. Indiánov tu síce skutočne nenájdeš, no pred tebou sa otvorí iný svet v podobe tyrkysovo modrých jazierok a kaskádových vodopádov stekajúcich po bielych vápencoch. Okrem malebných jazier sa tu údajne ukrýva až 140 vodopádov a 20 jaskýň a všade navôkol rastie bujná zeleň. Jednoducho rozprávka a pomer cena výkon úžasný.

Ako sa tam dostať?

Ideálne opäť autom, ktoré ti dá množstvo slobody, čo sa cestovania po okolí týka. Cesta trvá rovnako ako do Triglavu, teda niečo okolo 6 hodín čistého času. Ak možnosť vlastného či požičaného auta nemáš, zvoľ spoločnosť Flixbus, ktorá ťa pohodlne dovezie z Bratislavy do Záhrebu od 24,9 eur, alebo spoločnosť Getbybus, ktorá ťa tam dovezie od 20 eur. Odtiaľ je to však k Plitvickým jazerám ďalšie 2 hodinky cesty.

Národný park Piatra Crailui, Rumunsko

Ak niekomu povieš, že ideš na dovolenku do Rumunska, zrejme sa chytí za hlavu a označí ťa za upíra. Táto krajina je však jednou z najviac podceňovaných v Európe. Garantujem ti, že pobyt v tomto národnom parku ťa ohúri a domov určite odídeš bez toho, aby ťa okradla rumunská mafia. Národný park Piatra Crailui sa nachádza v slávnej Transylvánii v Karpatoch, blízko mesta Brašov.

Mieste hory sú rajom pre horolezcov a skúsených turistov, no na svoje si prídu aj tí menej skúsení. Vďaka naozaj divokej miestnej prírode tu však môžeš naraziť na medveďa či kamzíky. Očaria ťa vápencové okná a úkazy. Samozrejme nesmieš zabudnúť na návštevu nie veľmi vzdialeného Drakulovho hradu v mestečku Bran a ďalšie úžasné hrady. A jednosmerná letenka do Rumunska ťa vyjde menej ako jeden piatkový večer vonku s kamošmi.

Ako sa tam dostať?

Najrýchlejšie samozrejme letecky, ideálne na letisko Kluž. Wizzair nedávno zrušil priamy spoj z Bratislavy do Kluže, no stále lieta z Viedne.  Z Kluže, prípadne zo vzdialenejšej Bukurešte, sa dá pomerne lacno požičať auto.

Slovenský raj, Slovensko

Toto sme si naozaj nemohli odpustiť, pretože v strednej Európe máme len málo krajších miest, ako je Slovenský raj. Svoje meno nedostal len tak nadarmo a skutočne sa tu budeš ako v raji cítiť. Nájdeš tu vápencové pohoria popretkávané riečkami, krasovými útvarmi a fascinujúcimi vodopádmi, ktoré často vytvárajú dúhy. Každý jeden výstup pre teba bude novým zážitkom.

Priprav sa na prekážkové dráhy a presuny cez dreveneé rebríky kým pod tebou bude tiecť krištáľová rieka, lezenie popri zurčiacich vodopádoch a najmä prekrásnu prírodnú scenériu. Najlepšie spravíš, ak sa ubytuješ v blízkej obci Hrabušice, kde nájdeš lacné ceny ubytovania a do rajskej prírody to máš len na pár krokov. Určite si sprav výšľap minimálne na Tomášovský výhľad, Suchú Belú či Prielom Hornádu a ak budeš už hore unavený, dolu sa môžeš odviezť na horskom bicykli.

Ako sa tam dostať

Autom z Bratislavy dorazíš za necelé 4 hodiny. Ideálny je tiež vlak z Bratislavy do Spišskej Novej Vsi, odkiaľ sa dovezieš do dedín v Slovenskom raji autobusom. Obyčajný jednosmerný lístok v 2. triede ťa vyjde na 15,92 eur.

Dolomity a jazerá, Taliansko

Taliansko nie je len krajinou pizzy, cestovín, gelata, espressa, ale aj krajinou Dolomitov. Tieto hory skrývajú toľko krás, že sa ti z toho zatočí hlava a hneď zabudneš na Tatry či Alpy. Na mnohé miestne vrchy sa pohodlne vyvezieš lanovkou, ak nie si skúsený turista, a naskyten sa ti fascinujúci pohľad na zasnežené hory, neskutočne zelené údolia a horské dedinky skrčené v nich. Za návštevu stojí napríklad priesmyk Passo Pordoi, Passo Giau či olympijská dedinka Cortina d´Ampezzo.

Zaujímavým miestom v Dolomitoch je najväčšie talianske jazero Lago di Garda obkolesené malebnými mestečkami, kde s abudeš cítiť ako pri mori. Topkou je však perla Talianska – jazero Lago di Braies nevídanej azúrovej farby s výhľadom na hory a obkolesené ihličnanmi. Toto jazero ti určite trochu pripomenie Kanadu  a jeho krásu si najlepšie užiješ pri člnkovaní. Za týmito krásami sa síce nacestuješ trochu viac, no stále to môže byť lowcostový roadtrip spestrený návštevou talianskych mestečiek.

Ako sa tam dostať?

Do MilánaIdeálne opäť autom, pričom cesta z Bratislavy trvá niečo okolo 8 hodín.

Adršpašské skaly, Česko

Túto čarovnú prírodnú oblasť nájdeš na severovýchode Čiech blízko hraníc s Poľskom. Už na prvý pohľad ťa dostane úžasnými špicatými pieskovcovými skalami a scenériou pripomínajúcou fantasy film. Adršpašsko-teplické skaly tiež trochu pripomínajú naše Súľovské skaly, no sú ešte o niečo krajšie. Na tomto mieste budeš mať pocit, že si sa dostal do tajomného rozprávkového sveta. Nie je náhoda, že tu natáčali napríklad rozprávku Z pekla štěstí.

V skalnom meste sa budeš môcť prejsť turistickým okruhom, ktorý je dlhý necelé 4 kilometre a je vhodný aj pre deti. Prejdeš okolo skál, ktoré kvôli svojím tvarom dostali rôzne originálne pomenovania, ako napríklad Homoľa cukru, Džbán či Krakonoš a lenoška. Nezabudni si pozrieť tiež vodopád a preplaviť sa na loďke po romantickom jazere ukrytom medzi skalami. Za návštevu stojí aj zrúcanina hradu Adršpach. Najlepšie je ubytovať sa veľmi lacno v malých okolitých obciach.

Ako sa tam dostať

Prvou a definitívne najlepšou možnosťou je doprava autom, pričom cesta z Bratislavy do Adršpachu trvá necelých 5 hodín. Je možné dostať sa tam aj vlakom, no táto cesta je pomerne zložitá a dlhá kvôli viacerým prestupom.

Stavanger, Nórsko

Toto prekrásne mesto je tretím najväčším v Nórsku a je obklopené fascinujúcimi fjordami. Okrem ťažby ropy v minulosti sa preslávilo najmä rajskou prírodou v okolí. Za návštevu stojí aj samotné mesto, v ktorom nájdeš najstaršiu katedrálu v celej krajine a historické domčeky z 18. a 19. storočia. Väčšina turistov tam však prichádza kvôli známemu fjordu Lysefjord, ktorý sa týči vyše 600 metrov nad hladinou mora a je vyhľadávaným fotografickým miestom.

Medzi najpopulárnejšie turistické atrakcie v okolí patria tiež Kjerag, ktorý je známy balvanom zaseknutým medzi dvoma skalami, skala Pulpit alebo aj Preikestolen, tropické záhrady na ostrove Flor og Fjære či vodopád Månafossen, ale aj ďalšie okolité fjordy. V okolí nájdeš množstvo krásnych majákov a pláží.

Ako sa tam dostať

Do Stavangeru dorazíš ideálne letecky, napríklad z Budapešti Wizzairomod 21 eur. Lacné lety sú tiež z poľských Katovíc. Do tejto lokality však lieta aj množstvo ďalších spoločností, stačí sledovať akciové letenky.

Alpské Tirolsko, Rakúsko

Tirolsko nájdeš v srdci rakúskych Álp a vďaka tejto polohe ide o najvyhľadávanejší rakúsky región. Táto krajina je doslova pokladnicou prírodných klenotov, no tento patrí k tým najkrajším. Už cesta autom pomedzi Alpy je sama o sebe zážitkom. No čo potom, keď sa vyberieš do známeho regiónu Kaprun – Zell am See, ktorý sa nespája len s lyžovaním a nie je čarovný len v zime. Navštív tiež najväčšie mesto regiónu Salzburg a jeho známy hrad.

V Kaprune ti učaruje dokonale zelená alpská priehrada, Kaprunský hrad či atrakcia Sigmund Thun Klamm, ktorá pripomína náš Slovenský raj. V Zell am See nájdeš krištáľovo čisté jazero Zeller See, ktoré je obľúbené pre vodné športy aj kúpanie. V Kitzbuhel nájdeš viac ako tisíc kilometrov zaujímavých trás pre turistov aj cyklistov. Národný park Hohe Tauern zas ukrýva fascinujúce vodopády Krimml a najvyššiu rakúsku horu Glossglockner. To je len zlomok z toho, čo v Tirolsku môžeš nájsť.

Ako sa tam dostať

Do Salzburgu sa z Bratislavy s prestupom vo Viedni celkom pohodlne a lacno prepravíš vlakom. Aby si si však naplno vychutnal bohatú ponuku turistiky, najlepšie je cestovať autom. Z Bratislavy do regiónu Kaprun – Zell am See je to približne 5 hodín cesty autom.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech