Najlepšie slovenské produkty, ktoré tento rok získali vo svete uznanie

  • Ocenenie Great Taste sa v gastronómii nazýva aj Oscar gastronómie
  • Tento rok bolo do prestížnej súťaže prihlásených 12 634 produktov z celej Európy, z toho iba štvrtina získala ocenenie
  • Slovensko si odnieslo hneď niekoľko nálepiek dokonalosti
bol
Sigelsberg, Guden Guden
  • Ocenenie Great Taste sa v gastronómii nazýva aj Oscar gastronómie
  • Tento rok bolo do prestížnej súťaže prihlásených 12 634 produktov z celej Európy, z toho iba štvrtina získala ocenenie
  • Slovensko si odnieslo hneď niekoľko nálepiek dokonalosti

Ročník 2018  bol pre Slovákov na Great Taste zatiaľ najúspešnejší. Naše lokálne produkty si spolu odniesli 36 hviezdičiek – jedenkrát 3 hviezdy, sedemkrát 2 hviezdy a devätnásťkrát 1 hviezdu. Aj narastajúci počet prémiových potravinových produktov od malých výrobcov a ocenenia zo zahraničia potvrdzujú, že trend kvalitných a zdravých potravín nezastaviteľne preniká aj k nám na Slovensko. Toto sú víťazné značky:

Powerlogy

Značka POWERLOGY, za ktorou stojí Dušan Plichta ponúka inovatívne produkty pre aktívnych ľudí, ktorých neuspokojuje priemer. Ich vývoj a vylaďovanie produktov im vďaka novému POWER NOUGAT prinieslo ďalšie ocenenie. POWER NOUGAT získal hviezdu za lahodnú krémovú štruktúru.

Čerstvý nugátový krém je bez palmového oleja, rafinovaného cukru a konzervantov a vyrobený na Slovensku. Je nutné spomenúť, že nejde o jediný produkt tejto značky vyladený do dokonalosti. Z minulého ročníka 2016 zase získalo mandľové maslo hviezdu za chrumkavosť a čerstvosť. Vyrábané je v BIO kvalite z top sicílskych mandlí so štipkou morskej soli bez cukru.

Slowlandia

Slowlandia je malá potravinárska firma z Nitry, ktorá zamestnáva 7 ľudí. Založili ju manželia Repíkovci, keď sa po rokoch práce v zahraničí a v hlavnom meste rozhodli vrátiť do rodnej Nitry.

Mladá slovenská firma tento rok zaznamenala historický úspech. Za svoje Mandľové maslo získala najvyššie ocenenie, 3 zlaté hviezdy, čo sa doteraz žiadnemu slovenskému výrobcovi nepodarilo. Zaradili sa tak medzi elitných 1,5 percenta najchutnejších produktov z celého sveta. Za svoje ďalšie produkty Slowtella a Mandľový krém si Nitrania odniesli po dve hviezdičky. Ďalších 5 produktov bolo ocenených jednou hviezdou. Výrobky Slowlandia si tak odniesli až 12 hviezd z celkového počtu 36, ktoré tento rok získali slovenskí potravinári.

Lyra

Lyra už nie­koľko ro­kov do­ka­zuje, že svet čo­ko­lády na Slo­ven­sku ne­končí za dve­rami su­per­mar­ke­tov. Aj na­priek tomu, že je o niečo drah­šia ako bežné čo­ko­lády v ob­cho­doch, za tú kva­litu na­ozaj stojí. Teraz sa jej podarilo to, čo predtým nikomu inému v rámci Slovenska a Česka.

Okrem Great Taste ocenení získali ocenenie za design – WORLD STAR WINNER – vďaka ich dizajnérovi Michalovi Slovákovi. A na záver – ocenenie, ktoré si podľa ich slov vážia najviac, nakoľko v čokoládovom svete nič prestížnejšie nie je: INTERNATIONAL CHOCOLATE AWARDS – GOLD a SILVER za ich čokoládu TRAPICHE a bronz za čokoládu COFFEE.

Guden Guden

Guden Guden sú poctivé dizajnové oplátky z Piešťan. Ich grafika je v štýle art deco a plnené sú nugátom alebo trendovým slaným karamelom s lieskovcami. Za prvé menované dostali aj významné ocenenie. Gude oplátky sú ručne vyrábané z kvalitných surovín ako je top fino de aroma kakao (len 8% svetovej produkcie), bio piemontské lieskovce, smotanový slaný karamel. 

Slovami porotcov: „Nádherné, pohľad berúce oplátky s výrazným vzorom. Mimoriadne chrumkavé a rozplývajúce sa v ústach. Chuť lieskovcov a čokolády je príjemne vyvážená a nie príliš sladká. Výborne vyskladaný produkt, škoda, že ho prišlo tak málo. Chýbalo už len espresso!” Keďže si osvojili spločenskú zodpovednosť pri ich podnikaní dôležitú časť výroby zabezpečujú v splupráci so Slovenskou chránenou dielňou v Piešťanoch. 

Sigelsberg

Sigelsberg je rodinná firma, ktorá vyrába prírodný, nepasterizovaný cider. Nápad na jeho výrobu vznikol v roku 2011 na chalupe v Štiavnických Baniach. Cider vyrábajú fermentáciou 100% jablčnej šťavy, niekoľkonásobnou filtráciou a následným dozrievaním minimálne pol roka.

Do súťaže sa prihlásili prvýkrát a hneď získali ocenenie. Stavili na 2 cidre z ich portfólia – POLOSLADKÝ a SUCHÝ, ktorý si odniesol hviezdičku Great Taste. Ten polosladký už vo februári tohto roku získal ZLATÚ PEČAŤ v kategórii Tradičný cider na medzinárodnej súťaži v Českých Budědoviciach.

Zlaté Zrnko

Zlaté Zrnko znamená to najlepšie z kávového sveta. V lokálnej pražiarni tím stojaci za touto lokálnou značkou praží kávu s pôvodom od farmárov, ako aj kávové zmesi namiešané podľa chutí zákazníkov. Nakupujú iba tie najlepšie kávy, čiže najdrahšie z každej krajiny, pretože vedia, že za ne dostali farmári zaplatené najviac. Kávové zmesi sú miešané zo 6 až 9 káv tak, aby sa v každom období roku dosiahla rovnaká chuť. Na viaceré zmesi majú dokonca exkluzivitu.

V roku 2018 ako prvá slovenská pražiareň získali ocenenie dvoch hviezd v Great Taste Award v Londýne s kávou s pôvodom Etiópia „Víťazná“ a zároveň ich najpopulárnejšie kávové zmesi Emília a Rómeo získali 1 hviezdu.

DP Chocolate

Za totuto značkou stojí Peter Dura, ktorý patrí medzi popredných výrobcov čokoládových produktov najvyššej kvality. Zaoberá sa ručnou výrobou čokoládových praliniek a bonbónov a v tomto smere patrí medzi stredoeurópsku špičku. Špecializuje sa na kreácie nápaditých pralinkových náplní v kombinácii s kvalitnou čokoládou. V rámci jeho produktov je na popredných priečkach najmä cit pre originálny dizajn.


Vďaka unikátnemu spojeniu krásy a chuti, prináša na trh produkty pre všetkých čokoládových nadšencov. Peter Dura získal ocenenie za pralinky Paradise Garden, ktoré boli ocenené zlatou medajlou.

Naturiq

Za značkou Naturiq stojí Andrej Briška a Marcel Stieranka z Hriňovej. Ide o malú rodinnú firmu podnikajúcu s bio potravinami. Tie sú minimálne spracované, čo znamená, že proces ich výroby je takmer rovnaký, ako keby sa vyrábali v domácej kuchyni.

Ocenenie získali ich produkty: Ginger, Chokeberry and Chia Organic Muesli, Cranberry Organic Muesli. Podľa Finstatu spoločnosť NATURIQ s.r.o. v roku 2017 zvýšila zisk o  3 % na 9 521 € a tržby jej narástli o  20 % na 177 404 €.

Green Plantation

Green Plan­ta­tion je slo­ven­ská pra­žia­reň kávy, ktorá sa špe­cia­li­zuje na spe­cialty grade kávu. Ide o naj­vyšší štan­dard kva­lity presne de­fi­no­vaný me­to­di­kou Spe­cialty Cof­fee As­so­cia­tion – sve­to­vej au­to­rity pre kva­litnú kávu. Táto káva tvorí iba 5-10 % ce­lo­sve­to­vej pro­duk­cie.

Zaujímavé je to, že kávu, ktorú si u nich zakúpiš začínajú pražiť až potom ako príjmu tvoju objednávku. Ocenenie Great Taste získali za Basic Barista Espresso blend a Colombia Lucero.

Divas

Značka Diva’s for Women bola založená na Slovensku v roku 2010. Myšlienkou firmy bolo vytvorenie nových inovatívnych nápojov, ktoré spĺňajú všetky kritéria zdravého životného štýlu s prvkami moderného dizajnu a s použitím prírodných ingrediencií. Najnovšie ich bylinkový čaj ROOIBOS získal za skvelú chuť ocenenie Great Taste Awards v mimoriadne náročnej kategórii Herbal Tea Infusion. 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech