Dušan Plichta z Powerlogy: Reálne sme chorí oveľa viac z našej pohodlnosti ako z nepohodlných návykov

  • Je Biohacking šialenstvo, alebo nový prístup ku komplexnému zlepšovaniu životosprávy v 21.storočí?
  • Nielen o Biohackingu, ale aj o trendoch životosprávy pre výrazné zlepšenie pracovného výkonu na rok 2018 nám porozprával Dušan Plichta - za­kla­da­teľ kon­ceptu funkč­ných po­tra­vín Po­wer­logy
befunky-collage-20
Powerlogy
  • Je Biohacking šialenstvo, alebo nový prístup ku komplexnému zlepšovaniu životosprávy v 21.storočí?
  • Nielen o Biohackingu, ale aj o trendoch životosprávy pre výrazné zlepšenie pracovného výkonu na rok 2018 nám porozprával Dušan Plichta - za­kla­da­teľ kon­ceptu funkč­ných po­tra­vín Po­wer­logy

Aká bude budúcnosť efektívnej životosprávy pre silné zdravie a produktívny vedomý život v 21.storočí? Presne to nevie nikto z nás, no treba si uvedomiť, že žijeme veľmi rozdielnym spôsobom života ako naši starí rodičia. V súčasnosti čelíme oveľa väčšej dávke podnetov a informácií, ktoré zamestnávajú náš mozog a myseľ.

Už nie sme primárne závislí od diagnózy doktora a zázračných piluliek farmácie, ktoré sú síce skvelým akútnym riešením modernej medicíny, avšak často neriešia kľúčovú príčinu. Pre realizáciu nášho potenciálu by sme mali zabudnúť na trápne povrchné fitness odporúčania, ktoré chcú zasiahnuť predovšetkým naše EGO. 

Z pozorovania sledujeme, že väčšina ľudí sa motá v bludnom kruhu chudnutia a priemernej životosprávy, ktorá bude aj podľa Dušana Plichtu v budúcnosti výrazne odlišovať úspešných ľudí od tých neúspešných. Väčšina ľudí aj dnes zápasí s únavou, depresiami, chorobami a nadváhou, napriek tomu, že žijeme v dobe, v ktorej máme k dispozícii najlepšie poznatky o ľudskom tele, aké sme kedy mali. 

Áno, ako si už asi počul, všetko to začína v hlave. Ale nestačí len pozitívne myslieť, je potrebné si uvedomiť, že fyziológiu neoklameme. Množstvo ľudí však kvôli zahlteniu rôznymi druhmi informácií, namiesto hľadania súvislosti a práce na vlastnom systéme, radšej rezignuje a zostáva v zabehnutých koľajách priemernej životosprávy a stagnácie.

Potom keď príde choroba, hľadáme rýchlu pomoc lekárov, psychológov, či rodiny. Očakávame, že to za nás vyriešia a pomôžu. Dôležité je si uvedomiť, že v prvom rade potrebujeme základné vedomosti a poznanie energie vlastného tela a mysle. Riešením môže byť aj Biohacking: systémový prístup pre individuálne spoznanie produktívnych štandardov.

Biohackeri sú typy ľudí, ktorí myslia analyticky a kriticky a preferujú učenie sa na základe vlastných experimentov a skúseností. Biohackeri nenasledujú slepo rôzne autority a dogmy, ale sústreďujú sa na neustále hľadanie a vyhodnocovanie príčiny a efektu.

Jedlo a výživa sú síce kritickým faktorom silného zdravia a energie, ale zďaleka nie jediným. Často zlyhávame oveľa viac v dýchaní, alebo vo vystavovaní sa stresu z nášho pracovného prostredia.

Príklad z reálneho života:

Je 9 hodín ráno, ale ty sa cítiš ospalo a bez motivácie. Jednoducho sa ti vôbec nič nechce a produktivita je na nule. Spomenieš si však na to, že dýchacími cvičeniami môžeš doplniť kyslík do buniek, aktivovať mozog a vizualizáciou dokončenej úlohy spustiť dráhu motivácie. Následne si užiješ chuť kvalitného espressa a podporíš mozog adekvátnou dávkou kofeínu. Začneš a po hodine všetko úspešné dokončíš.

Otázka, ktorú si potom položí človek s Biohackerským prístupom. Aká rutina a konkrétna výživa mi pomohla nakopnúť môj mozog a kreativitu? Bola to káva a poriadne dýchanie? Cítim sa rovnako pri čaji, čokoláde, koláči? Aká bola moja emócia pri prekonávaní vlastnej lenivosti a limitov?  Vyhodnocuješ, čo si si dal na raňajky a ako sa potom cítiš. Funguje motivácia, neláme ťa chuť na sladké, alebo stres z hladu?

Dnes väčšina ľudí pre silnejšiu koncentráciu využíva kofeín a energy nápoje. Myslíš, že sa tento trend zmení a ľudia sa časom začnú zameriavať na celkom iné, efektívnejšie “vylepšováky”?

Problém energetických nápojov je skôr syntetika a pre telo neprirodzená dávka taurínu, ktorá z dlhodobého hľadiska človeka odpáli. Tak sa dostaneme aj ku káve, čaju a ďalším stimulantom, ktoré majú vždy dve strany mince a potrebu vyladenia si individuálnej dávky a kombinácie s inými ingredienciami.

Ako príklad ktorý si môžeš vyskúšať uvediem kávu s maslom a MCT olejom, po ktorej sa naozaj budeš cítiť inak ako po klasickej káve s mliekom a cukrom. Samozrejme na trh prichádzajú ďalšie skvelé vylepšováky ako adaptogény a nootropiká. Osobne však vidím najväčší priestor paradoxne v podpore regenerácie mozgu a mysle cez kvalitný spánok. Už len kvalitná dávka magnézia vie robiť pre mnohých ľudí večer zázraky. Nehovoriac o bylinách a ďalších vychytávkach ako sú napríklad extrakty z húb, či GABA čaje.

Biohacking nie je žiadna ezoterika

V prípade Biohackingu je dôležité spomenúť, že ide o štruktúrovaný prístup k osobnému rozvoju, poznaniu vlastnej identity či schopnosti meditovať pre upokojenie mysle a lepšie zvládanie stresu. Biohacker sa tak nesťažuje na stres, ktorý nemôže ovplyvniť, alebo na iných ľudí. Biohacker rieši to, aký najlepší prístup k realite zaujme a ako najlepšie si sám nadizajnuješ život podľa vlastných predstáv.

Výživa a celkovo životospráva je, samozrejme, kritická a veľmi dôležitá. Avšak bez prvotného správneho nastavenia mysle a práce s vlastným strachom a emóciami výrazne stráca na efekte.

Prečo? Pretože aj keď dostaneš najlepší manuál ako napríklad odstrániť šialenú chuť na sladké a sám tomu neuveríš, alebo to neprepojíš s vlastnými presvedčeniami, tak to nebude fungovať. Ak si však ochotný čeliť vlastnému strachu zo zmeny prístupu, experimentovať s novými návykmi a ak je tvojou hodnotou poznanie a rast, tak Biohackingu je niečo aj pre teba.

Autoritou vo svete biohackingu je aj Wim Hoff. Aké sú hlavné body z jeho filozofie, ktoré by si odporučil vyskúšať človeku, ktorý každý deň pracuje v kancelárii?

Autority má každý z nás iné, ale áno pre mňa je Wim Hoff inšpiratívnou autoritou. Hlavne preto, že ho niekoľko rokov pokladali za šarlatána a šialenca. Odporcovia tvrdili, že ak on niečo dokáže nemôže to automaticky odporúčať ľuďom. Ide o klasický problém aj v segmente výživových a tréningových odporúčaní. Wim Hoff však priamo oslovil vedcov, aby ho merali a dokázal, že vie ovplyvniť vlastnú imunitu a eliminovať vplyv baktérie, ktorú mu vpichli. To by bolo síce fajn, ale moderná veda pre dôkaz potrebuje replikovateľnosť a udržateľnosť metódy. A tak si Wim Hoff zobral na týždeň vzorku ľudí na tréning, naučil ich metódu a replikoval výsledok.

V súčasnosti možno už aj pol milióna ľudí replikovalo benefity metódy, ktorej cieľom je opäť len zdravie, radosť a sila. Tu som si aj osobne uvedomil ten paradox, že keď chce byť človek úspešný, alebo realizovať vlastnú víziu podnikania, či vybraného projektu, tak najprv potrebuje byť vnútorne šťastný, zdravý a silný, až potom veci pôjdu tak ako majú. Keď totiž podmieňujme šťastie a úspech našimi cieľmi, potom len naskakujeme do kolotoča “rat Race” väčšinovej spoločnosti.

Ako však konkrétne začať? Ráno vstať, sadnúť si, alebo ľahnúť, zatvoriť oči a urobiť 30 hlbokých nádychov s prirodzeným výdychom. Potom vydýchnuť všetko a držať telo bez dychu. Následne sa nadýchnuť a rovnako podržať pokým vládzeme. Ďalej už len studená sprcha aspoň na minútu. Je dôležité prestať sa vyhovárať a hľadať si výhovorky, že z toho ochorieš, alebo že ťa z toho „porazí“. Reálne sme chorí oveľa viac z našej pohodlnosti, ako z nepohodlných návykov cvičenia a otužovania.

Najnovšie videá

Trendové videá