Najmladšia miliardárka sveta Elizabeth Holmes: Podnikaním zmením svet

  • Predstav si, že by si mohol zbehnúť do lekárne, či drogérie, kúpiť si test na akúkoľvek chorobu a zaplatiť len zopár eur ? Tak takúto predstavu má najmladšia miliardárka sveta, len 31 ročná Elizabeth Holmes.
image_1447787260.jpeg
  • Predstav si, že by si mohol zbehnúť do lekárne, či drogérie, kúpiť si test na akúkoľvek chorobu a zaplatiť len zopár eur ? Tak takúto predstavu má najmladšia miliardárka sveta, len 31 ročná Elizabeth Holmes.

 

Presne tak to totiž v súčasnosti funguje s tehotenskými testami a Elizabeth si povedala, že svet by bol jednoduchší ak by tak fungovali aj ostatné testy. Založila spoločnosť Theranos, ktorá poskytuje tisícky testov od kreatinínových až po testy na prítomnosť kokaínu, či extázy.  Vytvára tak v Amerike úplne nový trh. V Spojených štátoch totiž testovanie na choroby funguje tak, že ti doktor vypíše akúsi „žiadanku“ do laboratória a ty si tam zaplatíš testy, ktoré sa pohybujú rádovo v desiatkach dolárov a ak potrebuješ viac ako 3 je to pomerne veľká záťaž pre tvoju peňaženku. Elizabeth sa v tomto snaží zmeniť svet. Robí testy dostupnejšími a značne lacnejšími.

 

 

A pýtaš sa: „Nepotrebujem na to vzorku krvi?“ Samozrejme, avšak nepotrebuješ ani zlomok toho, čo by ti vzala obvodná na pečeňové testy. Stačí zopár kvapiek z tvojho prsta, podobne ako keď si testujú množstvo cukru v krvi diabetici.

 

Myšlienka, s ktorou Theranos pracuje však nemala len pozitívne ohlasy. Mnohým, najmä odborníkom vadí, že testy svojou dostupnosťou prinášajú riziko hypochondrie a prehnaného testovania sa. Druhou vecou je, že informácie o tom, ako presne testy fungujú a čo ich robí lacnými stále nie sú dostupné. Otec mladej miliardárky pracoval v Agentúre Spojených štátov amerických pre medzinárodný rozvoj a pri pozorovaní svojho otca a jeho kolegov pri práci si uvedomila, že chce ľudom pomáhať. Založiť firmu sa zdal byť najlepším nápadom na uskutočnenie tohto sna.

 

 

Elizabeth o svojej spoločnosti, ktorou chce meniť svet rozprávala na summite Forbes Under 30 vo Philadelphii, kde bola ocenená za svoju prácu. Jej cieľom je spraviť testy dostupné a lacnejšie. A to sa jej zatiaľ úspešné darí. Mladých podnikateľov sa na summite snažila aj inšpirovať: Uistite sa, že to čo chcete robiť je niečo, čo milujete. Že je to niečo prečo ste tak zapálení, že aj keby vás vyhodili, budete to stále chcieť robiť aj keby ste neboli CEO. Tá vášeň vás prinúti vstať keď vám budú podrážať nohy.“ – S čím naprosto súhlasím.

 

 Zdroj: forbes

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech