Najmocnejšie ženy sveta 2015

 • Aristoteles ženám veľmi neveril a tvrdil, že trpia nedokonalosťou, pre ktorú sa mužom nikdy nemôžu rovnať. Beyoncé na druhú stranu tvrdí, že ženy vládnu svetom. Magazín Forbes aj tento rok zostavil rebríček najvplyvnejších žien sveta. Zoznámte sa!
image_1438458082.jpeg
 • Aristoteles ženám veľmi neveril a tvrdil, že trpia nedokonalosťou, pre ktorú sa mužom nikdy nemôžu rovnať. Beyoncé na druhú stranu tvrdí, že ženy vládnu svetom. Magazín Forbes aj tento rok zostavil rebríček najvplyvnejších žien sveta. Zoznámte sa!

 

Z 300 žien bolo vybraných 100, ktoré zaradili do 8 kategórii a to: miliardárky, biznis, celebrity, financie, média, filantropia, mimovládne organizácie a politika, či technológie. Forbes vytvoril rebríček na základe 4 premenných a to konkrétne: peniaze, mediálna prítomnosť, sféra vplyvu a dopadu. Najprv sa zhodnotili finančné zdroje každej osoby. Každá kategória však mala svoju vlastnú metodológiu na výber správnej kandidátky.

 

 

Ženy však patria k biznisu a politiky ako džem k arašidovému maslu, čo sa zatiaľ veľmi nepreukazuje. V januári 2015 bolo na pozícií hlavy štátu 10 žien a ako hlava vlády 14. Ženy v súčasnosti tvoria 4,6% CEO pozícii z 500 spoločností S&P. Keby sme sa na to pozreli z pohľadu čísel, z 1826 bilionárov je žien len 197. Napríklad v takom Silicon Valey, len 9% žien zastáva riaditeľskú pozíciu.

 

Teraz si posvietime na geografické rozloženie. Viac ako polovica žien, konkrétne 59 sú Američanky, vrátane imigrantiek ako napríklad von Furstenberg z Belgicka, či ambasádorka Samantha Power z Írska. Druhá najsilnejšia skupina pochádza z Ázijsko-tichomorskej oblasti- 18 žien. Rebríčku sa taktiež zúčastnilo 12 Európaniek.

 

Kto je teda na prvej priečke?

Za najmocnejšou ženu sveta sa pokladá kancelárka Angela Merkel, ktorá to v tieto dni nemá najľahšie. Migranti, sankcie, špionáže či stabilizácia Eurozóny sú len špičkou ľadovca. Stálica Merkel sa do zoznamu dostala už desiaty raz za posledných 12 rokov a z toho deväťkrát ako obsadila pozíciu Žena roka.

 

 

Druhú priečku obsadila Hillary Clinton. Jej životopis musí praskať vo švíkoch: prvá dáma, ministerka zahraničných vecí, US senátorka a možno aj prezidentka. Hillary sa v rebríčku objavuje každoročne od roku 2010 a tento rok sa pravidlo len potvrdzuje.

 

Tretou najmocnejšou ženou sveta je Melinda Gates. Melinda je riaditeľka nadácie, ktorá podporuje vzdelanie, zdravie v jednotlivých krajinách, dlhodobo vyzýva k zlepšeniu zdravotnej starostlivosti a pomoci matkám v Afrike. Je veľkou filantropkou a líderkou. A btw je to manželka Billa Gatesa.

 

TOP 10:

 1. Angela Merkel- kancelárka: Nemecko

 2. Hillary Clinton- senátorka, kandidátka na prezidenta

 3. Melinda Gates- filantropka

 4. Janet Yellen- riaditeľka Federálneho rezervného systému USA

 5. Mary Barra- CEO General Motors

 6. Christine Lagarde- podniková riaditeľka Medzinárodného monetárneho fondu (IMF)

 7. Dilma Rousseff- prezidentka Brazílie

 8. Sheryl Sandberg- prevádzková riaditeľka: Facebook

 9. Susan Wojcicki- CEO Youtube

 10. Michelle Obama- právnička, manželka B. Obamu

 

 

Každá z týchto žien je jedinečná a inšpiratívna. Forbes však vypichol niekoľko osobností, ktoré môžu byť vzormi pre nás všetkých. Prvýkrát sa v rebríčku ocitli speváčka Taylor Swift ale aj šéfka zahraničnej politiky EÚ Frederica Mogherini. V sieni slávy sa ocitli stálice hviezdneho neba ako kráľovná Elisabeth či Oprah.

 

Napríklad taká Oprah založila Harpo Production ako aj The Oprah Winfrey Leadership Academy pre dievčatá z Južnej Afriky. Z herečiek a speváčok ako Shakira, Beyoncé, Taylor Swift či Sofia Vergara sa stali podnikateľky, ktoré finančne podporujú menšiny a ľudí zo slabších sociálnych vrstiev. Liečiť, vzdelávať a nasycovať svet- tieto slová nech nie sú len heslom, ale skutočným cieľom pre všetkých.

 

Zdroj: www.forbes.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK