„Najnebezpečnejší variant vôbec“ s množstvom mutácií vyvolal vo svete veľkú paniku. Krajiny rušia lety

  • Vedci v Juhoafrickej republike odhalili nový variant koronavírusu, má mať až 32 mutácií
  • Podľa virológov môže nový variant predstavovať vážny problém
  • Krajiny už prijímajú prvé opatrenia
  • Británia zakáže lety zo šiestich afrických krajín, Izrael zvažuje zaviesť podobné obmedzenie
  • Aj Európska komisia uvažuje o pozastavení leteckého spojenia s Južnou Afrikou
Unsplash/ismail mohamed - SoviLe, Unsplash/L.Filipe C.Sousa
  • Vedci v Juhoafrickej republike odhalili nový variant koronavírusu, má mať až 32 mutácií
  • Podľa virológov môže nový variant predstavovať vážny problém
  • Krajiny už prijímajú prvé opatrenia
  • Británia zakáže lety zo šiestich afrických krajín, Izrael zvažuje zaviesť podobné obmedzenie
  • Aj Európska komisia uvažuje o pozastavení leteckého spojenia s Južnou Afrikou

Vedci v Juhoafrickej republike (JAR) vo štvrtok oznámili, že zistili nový variant koronavírusu obsahujúci veľký počet mutácií, a práve jemu sa pripisuje súčasný nárast v počte nakazených v krajine.

Tento variant zaznamenali už aj v Botswane a Hongkongu medzi cestujúcimi prichádzajúcimi z JAR. Informácie priniesla tlačová agentúra AFP.

Počet denných infekcií v najhoršie zasiahnutej krajine Afriky, v JAR, stúpol od začiatku mesiaca desaťnásobne. „Žiaľ, zistili sme nový variant, ktorý je v Juhoafrickej republike dôvodom na obavy,“ povedal virológ Tulio de Oliveira na narýchlo zvolanej tlačovej konferencii.

Obsahuje mnoho mutácií

Variant dostal vedecké označenie B.1.1.529 a „má veľmi veľký počet mutácií“, povedal de Oliveira. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) dala variantu meno Omicron.

Žiaľ, spôsobuje nový nárast v prípadoch infekcie,“ doplnil. Informoval aj o výskyte tohto nového variantu v Botswane a Hongkongu.

WHO oznámila, že tento hlásený variant zaradila medzi „znepokojujúce“ varianty, uvádza CNBC.

Prvé analýzy ukazujú, že tento variant má veľký počet mutácií, čo si vyžaduje ďalší výskum, a ten sa aj uskutoční,“ uviedla WHO.

Vedci podľa informácií The Guardian vo štvrtok večer opísali B.1.1.529 ako najhorší variant, aký videli od začiatku pandémie. Kvôli mnohým mutáciám na spike proteíne, ktorých má byť 32, čo je asi dvojnásobok čísla spojeného s variantom Delta, by tento variant mohol ľahšie obísť imunitný systém človeka a následne aj nakaziť viac ľudí. Práve spike proteínom preniká koronavírus do ľudskej bunky.

Prípady prudko stúpajú

Minister zdravotníctva JAR Joe Phaahla vyhlásil, že tento variant je „vážne znepokojujúci“ a práve on je za „exponenciálnym“ rastom v hlásených prípadoch infekcie v krajine. Preto je „hlavnou hrozbou“, doplnil.

Denný počet prípadov nákazy v JAR dosiahol v stredu 1 200, čo je nárast oproti 106 prípadov z tohto mesiaca. V JAR zatiaľ zistili 22 pozitívnych prípadov variantu B.1.1.529. Čoraz rýchlejšie pribúda v troch provinciách vrátane provincie Gauteng, kde sa nachádza ekonomická metropola Johannesburg a hlavné mesto Pretória. 

Vlani JAR zistila aj variant koronavírusu beta.

Vedci uviedli, že nový variant B.1.1.529 má najmenej desať mutácií – oproti dvom mutáciám delty a trom mutáciám bety. Nasledujúce dni a týždne budú kľúčové, keď sa určí skutočná rizikovosť tohto variantu, vravia vedci.

Krajiny sa začínajú izolovať, stopli lety z Afriky

Británia vo štvrtok oznámila, že dočasne zakáže lety zo šiestich juhoafrických krajín po tom, čo vedci v Juhoafrickej republike (JAR) ohlásili, že zistili nový variant koronavírusu obsahujúci veľký počet mutácií. Informovala o tom agentúra AFP.

Britský minister zdravotníctva Sajid Javid priblížil, že z preventívnych dôvodov a „hlbokých obáv“ z nového variantu vírusu pozastavia od piatka 13.00 h všetky letecké spojenia z JAR, Namíbie, Lesotha, Eswatini (bývalého Svazijska), Zimbabwe a Botswany.

covid pas cestovanie slovensko koronavírus
zdroj: Unsplash/Anete Lūsiņa, TASR/AP

Od všetkých ľudí, ktorí pricestujú z týchto krajín budeme od nedele 04.00 h vyžadovať karanténu v hoteloch,“ povedal Javid.

Dodal, že tí, čo do Spojeného kráľovstva prídu pred uvedeným termínom, by sa mali izolovať doma a takisto podstúpiť PCR test na druhý a ôsmy deň po príchode. „A ak niekto prišiel z nejakej z týchto krajín za posledných desať dní, požiadame ho, aby išiel na PCR test,“ uviedol.

Taliansko a Nemecko oznámili obmedzenia pre cestujúcich z Juhoafrickej republiky (JAR) a okolitých štátov po tom, čo tam detegovali nový, rýchlo mutujúci variant koronavírusu SARS-CoV-2, známy ako B.1.1529. Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová medzitým avizovala, že EÚ navrhne pozastaviť letecké spojenia medzi JAR a celým euroblokom.

Opatrenia prijíma aj Izrael

Izrael zaradil Juhoafrickú republiku (JAR), Lesotho, Botswanu, Zimbabwe, Mozambik, Namíbiu a Eswatini (bývalé Svazijsko) na zoznam krajín s najvyšším rizikom nákazy chorobou COVID-19. Ide o štáty regiónu, kde bol zaznamenaný nový, rýchlo mutujúci variant koronavírusu SARS-CoV-2, známy ako B.1.1529.

Izraelský premiér Naftali Bennett okrem toho nariadil okamžité posúdenie možnosti zastavenia letov z týchto krajín do Izraela a naopak. 

Cudzincom z týchto afrických krajín bude zakázaný vstup do Izraela a vracajúci sa Izraelčania budú musieť podstúpiť karanténu v hoteli, aj keď budú plne zaočkovaní, informoval v noci na piatok spravodajský portál The Times of Israel.

Bennett vo svojom vyhlásení uviedol, že táto karanténa môže byť po siedmich dňoch ukončená po predložení negatívnych výsledkov dvoch PCR testov. 

Navrátilci do Izraela, ktorí odmietnu podstúpiť test, sa budú musieť dva týždne izolovať v štátnom karanténnom hoteli, uvádza sa v Bennettovom vyhlásení.

Ak sú data z JAR aplikovateľné globálne, tak obmedzenie letov veľmi nepomôže a to šírenie bude rýchle. V januari to bude u nás. Nie je jasná, či to bude prenositelné, minulýJAR variant sa globálne nepresadil, môžu za tým byť genetické, klimatické, prípadne iné dôvody. V  každom prípade takáto nová hrozba tu uz dlhšie nebola. Ešte nevieme, aká vážna je,“ vyjadril sa o novom variante matematik Richard Kollár na Facebooku.

Nový variant však môže byť menej smrteľný

Novoobjavený variant koronavírusu v Juhoafrickej republike (JAR) má vysoký počet mutácií. Znamená to, že je značne odlišný od pôvodného kmeňa vírusu SARS-CoV-2, preto je infekčnejší, ale môže byť aj menej smrteľný. Pre agentúru SITA to potvrdil lekár a vedec z Ústavu molekulárnej biomedicíny Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Peter Celec.

Viac mutácií znamená viac predpokladaných odlišností, ale čo to konkrétne bude znamenať, nevie zatiaľ nikto. Uvidíme, čo ukážu experimenty a čo klinické sledovania. Môj predpoklad, ale ide len o odhad, je ten, že každý ďalší variant bude viac a viac infekčnejší, ale snáď aj menej letálny, teda smrteľný. Či to platí už pre tento, netuším,” vysvetlil Celec.

Už teraz je jasné, že tento kmeň je ďaleko infekčnejší, ako všetky doteraz objavené kmene. Doktorka a hlavná poradkyňa britskej agentúry pre bezpečnosť a ochranu zdravia (UKHSA) Susan Hopkins pre britský denník The Guardian povedala, že hodnota R alebo číslo efektívnej reprodukcie variantu B.1.1.529 objaveného v provincii Gauteng je teraz 2. Ak je hodnota R viac ako 1, znamená to, že epidémia bude rásť exponenciálne.

Najväčšie obavy má vedecká obec z toho, že juhoafrický variant bude odolný voči vakcínam, ktorými je zaočkovaných už takmer 54 % svetovej populácie. Či sú tieto obavy oprávnené, to sa podľa Celeca zatiaľ nedá odhadnúť, treba to otestovať.

Vedci podľa magazínu Nature momentálne skúmajú vlastnosti variantu, ako aj to, či sa dokáže vyhnúť imunitným reakciám vyvolaným vakcínami a či spôsobuje závažnejšie alebo menej závažné ochorenie ako iné varianty.

Virologička z Univerzity Witwatersrandv Johannesburgu Penny Moore potvrdila, že existujú neoficiálne správy o reinfekciách týmto variantom u očkovaných jedincov. Na definitívne závery je však aj podľa jej slov ešte skoro.

Zdroje: TASR, The Guardian, SITA, CNBC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá