Najnebezpečnejšie miesto sveta na výlet odhalené. Ročne tu zabíjajú tisíce ľudí, vyhni sa mu

  • Táto krajina tvorí celú prvú desiatku miest s najvyšším výskytom vrážd
  • Zisti, ktorému miestu by si sa mal oblúkom vyhnúť
Pohľad na mexické mestečko a policajti v skupinke
Ilustračné foto, Freepik/@wirestock, Unsplash/Pierre Herman
  • Táto krajina tvorí celú prvú desiatku miest s najvyšším výskytom vrážd
  • Zisti, ktorému miestu by si sa mal oblúkom vyhnúť

Predtým, než sa vyberieš na vysnívanú dovolenku, je nutné zvážiť množstvo faktorov, ktoré určujú, či je návšteva vybraného miesta bezpečná. Ide napríklad o politickú nestabilitu, mieru kriminality, prírodné katastrofy, flóru a faunu a mnoho ďalších dôležitých vecí. 

Na víkendový pobyt nie je vhodná napríklad Severná Kórea, ak vezmeš do úvahy históriu zatýkania turistov. Dobrou voľbou je určite vyhnúť sa aj miestam, ktoré sa nachádzajú neďaleko aktívnych vojnových zón.

V nedávnom prieskume odhalili však experti to najnebezpečnejšie miesto na trávenie dovolenky vôbec . Ako uvádza portál Unilad, zoznam miest, ktoré by nebolo rozumné navštíviť, vznikol na základe počtu vrážd. Experti sa sústredili na to, koľko ich konkrétne bolo na 100-tisíc ľudí v roku 2022.

Najkrvavejší rok v histórii krajiny

V zozname obsadilo prvú priečku mesto Colima, ktoré sa nachádza na tichomorskom pobreží Mexika, so šokujúcim počtom 181,9 vrážd na 100-tisíc obyvateľov v roku 2022.

Omnoho viac zarážajúcim faktom ale je, že Mexiko v zozname tvorí takmer celú prvú desiatku miest s najvyšším výskytom vrážd na už spomínaný počet obyvateľov. Iba jedno jediné miesto v prvej desiatke nepatrí pod Mexiko. Ide o New Orleans v Spojených štátoch amerických.

Skutočnosť, že práve Mexiko dominuje tomuto zoznamu, nie je zrejme pre množstvo ľudí prekvapením. Mnohé územia tejto krajiny sú známe vďaka masovým hrobom, ale aj záhadným zmiznutiam ľudí. 

Mnohé rodiny, ktoré hľadajú svojich nezvestných príbuzných, často žiadajú o vykopanie tiel v nádeji, že budú môcť usporiadať pohreb pre svojho zosnulého člena. V Mexiku v roku 2017 zomrelo takmer 25 000 ľudí, čo sa považuje za jeden z najkrvavejších rokov v histórii krajiny za uplynulé desaťročie, uvádza BBC.

Kriminálne skupiny v Mexiku disponujú masívnymi zbrojnými rezervami a vláda zápasí s tým, aby im v tom efektívne zabránila. Hoci Mexiko láka turistov svojou prírodnou krásou, jedlom a kultúrou, za týmto krásnym obrazom leží krajina uprostred krízy.

Nový hit obľúbených turistických destinácií

Okrem ťažkých situácií ohľadom kriminality však turistov potrápia aj viaceré zmeny, ku ktorým obľúbené destinácie pristupujú. Na týchto miestach sa síce o holý život báť nemusíš, no priprav sa na to, že sa budeš musieť buchnúť po vrecku.

Reč je o turistických daniach, ktoré sa v poslednom období stali pomerne veľkým hitom. Skôr však negatívnym. Ako sme ťa informovali, sú totiž dôsledkom masového turizmu a enormného nárastu zahraničných návštevníkov či dovolenkárov. Niektoré krajiny daný krok zaviedli už vlani, iné sa k nim pridali tento rok.

Ak si cestoval do zahraničia, pravdepodobne si už aj ty nejakú platil. Možno si si to ani neuvedomil, no väčšina daní je zakomponovaná v cene letenky alebo ubytovania. V dnešnom článku nájdeš prehľad destinácií, do ktorých je vstup spoplatnený.

na snímke je žena na lehátku
zdroj: pixabay

Euronews Travel informuje, že v rámci roku 2023 zaviedlo turistickú daň napríklad také Thajsko či portugalské rybárske mestečko Olhão. 

V Thajsku zaplatíš poplatok 300 bahtov (8 eur). Pôvodne sa očakávalo, že nadobudne účinnosť koncom roka 2022, ale nejasnosti o tom, ako sa bude vykonávať, viedli k oneskoreniam z júna na september 2023.

Olhão začalo od apríla do októbra účtovať návštevníkom 2 eurá za noc. Od novembra do marca sa však daň zníži na 1 euro. Nebude sa vzťahovať na deti do 16 rokov a obmedzia ju na päť nocí. Poplatok sa podľa miestnych úradov používa na minimalizáciu vplyvu turizmu v meste Algarve (vrátane zlepšenia čistoty a bezpečnosti). 

V obľúbenej Barcelone sa turistická daň od 1. apríla tohto roka zvýšila, a to na 2,75 eura. K ďalšiemu zvýšeniu dôjde v budúcom roku, konkrétne 1. apríla 2024, kedy sa poplatok zvýši na 3,25 eura. Daň sa vzťahuje na návštevníkov ubytovaných v oficiálnom turistickom ubytovaní. 

Zdroje: Unilad, Archív SIU, Euronews, BBC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá