Najnovšia štúdia odhalila ako vaping a e-cigarety ovplyvňujú náš imunitný systém

  • Vedci z New York University (NYU) College of Dentistry ako prví, dokázali, že používanie e-cigariet či vaporizérov spôsobuje rozmnožovanie baktérií v ústach
  • U týchto ľudí sa tak zvyšuje náchylnosť k infekciám, ktoré môžu viesť aj k závažným ochoreniam
vs
unsplash.com
  • Vedci z New York University (NYU) College of Dentistry ako prví, dokázali, že používanie e-cigariet či vaporizérov spôsobuje rozmnožovanie baktérií v ústach
  • U týchto ľudí sa tak zvyšuje náchylnosť k infekciám, ktoré môžu viesť aj k závažným ochoreniam

Fajčenie cigariet je čím ďalej tým viac na ústupe. Nielenže boli fajčiari vyhnaní z reštaurácií a barov, ale fajčenie už rozhodne nie je symbolom nezávislosti a životného štýlu, ako tomu bolo v 50. rokoch. Zo zahraničia k nám však prišiel hit v podobe e-cigariet a vaporizérov

Najnovší výskum odborníkov z NYU College of Dentistry teraz ukazuje, že vaping mení bakteriálne prostredie v ústnej dutine, spôsobom, ktorý zvyšuje riziko infekcie, v porovnaní s fajčiarmi a nefajčiarmi. Nová štúdia bola publikovaná aj v časopise iScience.

E-cigarety sú medzi fajčiarmi klasických cigariet populárne, pretože ponúkajú spôsob, ako dostať do tela dávku nikotínu, bez toho, aby sa človek vystavoval rizikám, ktoré so sebou prinášajú klasické tabakové výrobky. Ide napríklad o poškodenie pľúc či vyššie riziko rakoviny. 

zdroj: unsplash.com

Údaje z Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) ukazujú, že takmer 55 % bývalých fajčiarov cigariet a 48 % súčasných fajčiarov cigariet presedlalo na vaping.

Elektronické cigarety sa však stali populárnymi aj u ľudí, ktorí nikdy nefajčili, najmä u mladých ľudí vo veku od 18 do 24 rokov. Podľa údajov CDC 2018 holduje vapingu viac ako 20 % študentov stredných škôl a 5 % študentov základných škôl.

Nárast popularity vapingu u mladej generácie právom vyvoláva obavy, nakoľko nie sú k dispozícii žiadne dlhodobé údaje o jeho vplyve na zdravie.

Nárast pľúcnych chorôb medzi mladistvými, identifikácia dietylénglykolu (toxickej zlúčeniny prítomnej v nemrznúcej zmesi) a látok spôsobujúcich rakovinu v e-cigaretách, zdôraznili potrebu ďalšieho výskum v tejto oblasti. Nový výskum hodnotil práve účinky týchto zlúčenín na ústnu dutinu.

zdroj: unsplash.com

Mať mikróby v ústach nie je nevyhnutne zlá vec. V tele žijú bilióny baktérií, na koži, v črevách a v ústach, kde nám pomáhajú bojovať proti infekciám a tráviť jedlo. V novej štúdii vedci hodnotili účinok vapingu na bakteriálnu komunitu v ústach, ktorá existuje v rovnováhe. Zmeny v tejto mikrobiálnej komunite môžu prispieť k ochoreniu ústnej dutiny. Vedci porovnali orálny mikrobiom troch skupín ľudí: používateľov elektronických cigariet, fajčiarov cigariet a nefajčiarov.

„Vzhľadom na popularitu vapovania je dôležité, aby sme sa dozvedeli viac o účinkoch aerosólov e-cigariet na orálny mikrobióm a zápalových reakciách hostiteľa, aby sme lepšie porozumeli dopadu výparov na ľudské zdravie,“ vysvetľuje spoluautor štúdie Xin. Li, Ph.D.

V porovnaní s fajčiarom a nefajčiarom cigariet, mali fanúšikovia vapingu vyššie počty baktérií nazývaných Porphyromonas a Veillonella, tie majú úzky súvis napríklad s ochorením ďasien. Zo štúdie taktiež vyplynulo, že výpary z e-cigariet ovplyvňujú lokálny imunitný systém.

Čo ľuďom hrozí? 

Odborníci spájajú zmeny perorálnych mikrobiómov s chorobami od zubného kazu a zlého dychu až po cukrovku, srdcové choroby a dokonca aj rakovinu.

Hoci táto štúdia nepreukazuje, že výpary môžu spôsobiť tieto choroby, ukazuje, že vaping prispieva k významným zmenám bakteriálneho prostredia v ústnej dutine. Tieto zistenia tiež naznačujú, že rovnako ako fajčenie bežných cigariet, aj vaping zvyšuje riziko orálnych infekcií.

zdroj: unsplash.com

Je však dôležité pamätať na to, že niektoré z týchto zistení pochádzajú z buniek, ktoré vedci kultivovali v kontrolovaných podmienkach, nutne sa tak nemuseli správať identicky ako bunky v ľudskom tele.

Vedci tvrdia, že sú potrebné podrobnejšie štúdie, aby sme pochopili, ako aerosóly e-cigariet interagujú s takzvanými dobrými baktériami a dôsledky, ktoré môžu mať pre zdravie ústnej, dýchacej a kardiovaskulárnej sústavy.

Na následky fajčenia cigariet zomiera každých osem sekúnd jeden človek

Podľa Ministerstva zdravotníctva vo svete zomiera na následky fajčenia každých osem sekúnd jeden človek. Práve fajčenie vyvoláva chronickú obštrukčnú chorobu pľúc (CHOCHP), ktorá je štvrtou najčastejšou príčinou úmrtí spomedzi chorôb v celosvetovom meradle a má stúpajúcu tendenciu.

Ročne na ňu umierajú približne 3 milióny ľudí. Svetová zdravotnícka organizácia varuje, že v roku 2020 by sa spomedzi všetkých chorôb mohla CHOCHP dostať až na tretie miesto. Znepokojujúce sú najmä čísla týkajúce sa mladistvých. Kým v roku 2001 fajčili denne v základných školách necelé 3 percentá žiakov, o osem rokov neskôr to bolo takmer 8 %.

zdroj: unsplash.com

Podľa prieskumu si na Slovensku vo vekovej kategórii 15 až 18 rokov prvú cigaretu zapálilo 60 % Slovákov. 37 % fajčiarov fajčí 11-20 cigariet denne (31% 6-10 cigariet). Pri výbere značky cigariet je pre 86 % Slovákov dôležitá cena. 59 % fajčiarov sa už niekedy pokúšalo prestať fajčiť, väčšina 66 % sa o to pokúša bez akejkoľvek pomoci či nikotínovej náhrady. 59 % respondentov dokonca súhlasí so zvýšením daní na tabakové výrobky.

Čítaj viac: Fajčenie zhoršuje postup ochorenia koronavírusom

Zdroj: medicalnewstoday.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá