„Najnudnejšie mesto“ sa blíži ku 100 % zaočkovanosti. Do konca roka môže byť na 90 % zaočkovaná celá krajina

  • Najzaočkovanejšie mesto sveta sa nachádza v Austrálii
  • Koncom novembra by malo dosiahnuť 99 % zaočkovanosti všetkých obyvateľov s možnosťou vakcinácie
Canberra, vakcinácia
TASR/AP/Matt Rourke, Unsplash/Harry Burk
  • Najzaočkovanejšie mesto sveta sa nachádza v Austrálii
  • Koncom novembra by malo dosiahnuť 99 % zaočkovanosti všetkých obyvateľov s možnosťou vakcinácie

Austrália začala s očkovaním v pomerne neskorých mesiacoch. Kým na Slovensku boli privezené vakcíny Pfizer už koncom decembra a prvý zaočkovaný, profesor Krčméry, to stihol ešte počas vianočných sviatkov, Austrália začala až vo februári 2021. Napriek tomu sa počet zaočkovaných osôb kontinuálne zvyšuje, i keď krajina musí čeliť značným problémom.

Najzaočkovanejšie mesto, Canberra

„Súčasné dôkazy ukazujú, že sa teritórium austrálskeho hlavného mesta Canberra zaradí medzi najzaočkovanejšie mestá sveta,“ uviedol hlavný minister územia Andrew Barr.

„Očakávame, že do konca novembra bude približne 99 % oprávnenej populácie úplne zaočkovanej. Je to svedectvo obyvateľov Canberry a ich ochoty chrániť seba, svoju rodinu a komunitu,“ uvádza The Guardian.

O Canberre sa hovorí ako o nudnom meste. Pokiaľ ide o COVID, je to tak. Hlavné mesto Austrálie je počtom obyvateľov približne také veľké, ako Bratislava, má 420 000 obyvateľov. Miestne úrady uvádzajú 474 aktívnych prípadov, priemerný denný prírastok je 35 prípadov. V nemocnici je len 18 pacientov. Pre porovnanie, v Bratislave pribudlo denne v priemere 83 prípadov a v nemocniciach je 50 pacientov.

K 90 % zaočkovaných smeruje celá Austrália. V súčasnosti je podľa Sidney Morning Herald očkovaných 67 % obyvateľov, pričom záujem o vakcíny neutícha. 

Zámorské mestské štáty, ako Monako uvádzajú 70 % zaočkovaných a Singapur sa blíži k 80 %. Londýn hlási len 70 %, napriek prvotnému náskoku, ktorý získal vo svojom očkovacom programe.

Austrália, vakcinácia
zdroj: Health.gov.au

„Sestry a zamestnanci v našich očkovacích strediskách prevádzkujú najefektívnejšie očkovacie programy v krajine s takmer 100 % mierou využitia,“ dodáva Barr.

Ku dňu 12. októbra podala Austrália 31 358 609 vakcín. 83,2 % ľudí dostalo minimálne 1 dávku, presný počet je 17 165 726. Dve dávky dostalo 64,4 % populácie, a to 13 277 565 ľudí.

Oslavy po 107-dňovom lockdowne

Sydney zrušilo lockdown po tom, čo Nový Južný Wales dosiahol 70 % zaočkovaných osôb druhou dávkou pre osoby staršie ako 16 rokov. Väčšina obmedzení sa zmiernila len pre úplne očkovaných ľudí. Môžu sa opäť spoločne stretnúť v znovu otvorených kaviarňach a reštauráciách a navštevovať telocvične, knižnice či bazény.

Už v pondelok boli v Sydney dlhé rady na holičstvá a nechtové salóny. Podniky oslavujú znovuotvorenie. Lord Gladstone Hotel po mesiacoch obmedzeného obchodovania usporiadal pri príležitosti zrušenia lockdownu oslavný obed.

Sme radi, že sme späť, prežívame najlepší pondelok v posledných mesiacoch,“ povedal pre BBC držiteľ licencie podniku Pat Blake.

Austrálski lekári varovali v piatok pred príliš rýchlym uvoľňovaním obmedzení súvisiacich s pandémiou koronavírusu v najväčšom austrálskom meste Sydney.

Mohlo by to podľa nich spôsobiť tlak na zdravotnícky systém a ohroziť životy, informuje agentúra Reuters, dopĺňa TASR.

Zdroje: The Guardian, BBC, TASR, SidneyMorningHerald

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech