Najobľúbenejšie modely áut Slovákov môžu skrývať značné poškodenia. Týmto nenápadným nástrahám sa vyvaruj

  • Najhľadanejším automobilom na Slovensku sa stala Škoda Octavia
  • Trendy v rámci celého sveta sú však iné
Bratislava, auto
Ilustračná fotografia SIU, Unsplash/Martin Katler
  • Najhľadanejším automobilom na Slovensku sa stala Škoda Octavia
  • Trendy v rámci celého sveta sú však iné

Slovenskí vodiči majú v obľube širokú paletu automobilov, no medzi najčastejšie skloňované značky väčšinou patria Škoda a Volkswagen. Avšak, najnovšia štúdia odhaľuje, že rebríček najžiadanejších áut na Slovensku je omnoho pestrejší a rozmanitejší.

Napriek tomu, že trh s ojazdenými vozidlami zažíva v posledných rokoch turbulencie, aj naďalej rastie. Viac kupujúcich sa objavilo aj na trhu s ojazdenými vozidlami v dôsledku inflácie a rastúcich úrokových sadzieb. Jedným z dôvodov rastu trhu s ojazdenými vozidlami je takisto obmedzená dostupnosť nových vozidiel, upozorňuje automobilový expert Matas Buzelis z platformy carVertical.

Obľuby automobilov sa medzi jednotlivými krajinami líšia – rovnaký model auta môže byť žiadaný v jednej krajine, ale prehliadaný v inej. Spoločnosť carVertical, ktorá sa špecializuje na údaje o automobilovom priemysle, najnovšie preskúmala aktuálne prehľady histórie vozidiel z 15 krajín vrátane Slovenska, aby zistila, ktoré modely áut boli v poslednom období najvyhľadávanejšie.

Najčastejšie kontrolovaný model na Slovensku

Automobilová platforma dokáže odvodiť popularitu daného auta podľa počtu vyhľadávaní a kontrol na svojich weboch. Čím viac je model na platforme kontrolovaný, tým väčší je po ňom dopyt. Takto bola spoločnosť schopná zostaviť zoznam najobľúbenejších vozidiel medzi kupujúcimi.

Najčastejšie kontrolovaným vozidlom na Slovensku v roku 2023 bola Škoda Octavia – išlo o 10,9 % všetkých kontrol histórie na platforme, nasleduje Škoda Superb (8,1 %), Volkswagen Passat (7 %), Volkswagen Golf (4,9 %) a Audi A4 (4,6 %).

Všetky tieto vozidlá majú na trhu s ojazdenými vozidlami dobrú povesť a pomaly sa znehodnocujú, čo láka slovenských kupujúcich.

Na Slovensku tvoria automobily značky Škoda celkovo 25,3 % kontrol histórie, čo z nich robí najobľúbenejšieho výrobcu vozidiel v krajine. Medzi kupujúcimi ojazdených vozidiel sú žiadané aj vozidlá značiek Volkswagen (21,5 %) a Audi (13,8 %).

„Obľúbenosť značky Škoda je na Slovensku značná, ale nie taká dominantná ako v rodnej Českej republike. Avšak tendencia ľudí, ktorí si radšej obzerajú škodovky a volkswageny, ukazuje, že väčšina ľudí, ktorí uvažujú o autách, hľadá riešenie, ktoré nielenže splní svoju úlohu pri každodennom dochádzaní do práce, ale môže mať aj skutočný ekonomický zmysel, keďže tieto autá sú oveľa dostupnejšie ako ich prémiové alternatívy,“ hovorí Matas Buzelis.

Obľúbené modely môžu skrývať poškodenia

Hoci sa populárnym modelom na trhu s ojazdeným autom venuje veľká pozornosť, kupujúci by mali byť pri kúpe takýchto vozidiel obozretní. Veľa z najčastejšie preverovaných vozidiel na Slovensku totiž skrýva stočené kilometre a poškodenia z minulosti, ktoré môžu ich vlastníctvo premeniť na nákladný problém.

Až 3,1 % všetkých vozidiel Škoda Octavia preverených na platforme malo stočené najazdené kilometre a až 57,2 % malo v minulosti nejaké poškodenie. Situácia v prípade modelu Superb je o niečo lepšia: 1,7 % áut so stočenými kilometrami a 53,5 % poškodených vozidiel.

BMW X7
zdroj: Wikimedia Commons/Alexander-93

Čo sa týka počtu stočených kilometrov u Passata, v tomto prípade je to 3,7 % a 53,5 % vozidiel utrpelo menšie alebo väčšie poškodenie. Podiel áut so stočenými kilometrami a poškodených Golfov bol 3,4 %, resp. 58 %. A nakoniec značka Audi – 3 % vozidiel A4 malo pozmenené kilometre a 54,2 % malo nejaké poškodenie.

Priemerná hodnota poškodenia vozidiel Octavia predstavovala 5 353 eur, v prípade vozidiel Superb 6 831 eur, Passat 5 411 eur, Golf 6 867 eur a A4 6 612 eur.

Stav vozidla veľmi závisí od toho, ako ho predchádzajúci majiteľ udržiaval, preto sa odporúča pred kúpou skontrolovať históriu vozidla a poradiť sa s profesionálom.

Kupujúci v Európe uprednostňujú iné značky

Pokiaľ ide o celosvetové trendy pri kúpe automobilov, najčastejšie kontrolovaným modelom bol Volkswagen Golf s podielom 4,91 %. Medzi obľúbené modely vo všetkých sledovaných krajinách patrili aj BMW série 3 (4,89 %), Volkswagen Passat (3,75 %), BMW série 5 (3,68 %) a Audi A4 (3,53 %). Aj na Slovensku sa tento zoznam podobá trendom. 

Všetky tieto modely majú vďaka svojej spoľahlivosti a dobrej kombinácii výkonu, komfortu a praktickosti ďalekosiahlu povesť, preto sú žiadané v celej Európe. Najviac žiadaným výrobcom vo všetkých krajinách sa stalo BMW s podielom 14,7 %. V tesnom závese za ním sa umiestnil Volkswagen s podielom 14,3 %, nasledovaný Audi s podielom 11,9 %.

Vozidlá značiek Audi a Volkswagen patrili medzi 10 najobľúbenejších značiek vo všetkých skúmaných krajinách. 

Metodológia: Výskum spoločnosti analyzoval skutočné prehľady histórie vozidiel, ktoré si používatelia spoločnosti zaobstarali od januára 2023 do decembra 2023. Značky automobilov, modely a príslušné štatistiky v nich uvedené boli roztriedené podľa krajín, prevedené na percentá a usporiadané do rebríčkov. Vďaka spracovaniu miliónov kontrol histórie vozidiel môže spoločnosť sledovať trendy, poznatky a prognózy trhov s ojazdenými vozidlami.

Zdroj: carVertical

Najnovšie videá

Trendové videá