Najočakávanejšia vakcína proti koronavírusu je katastrofa. Až 30 zo 100 zaočkovaných sa nakazí

  • Oxfordská vakcína je podľa najnovších výsledkov štúdie účinná iba na 70%
  • Konkurenčné vakcíny dosahujú účinnosť až 95 percent
  • Autori očkovacej látky však tvrdia, že dokážu dosiahnuť účinnosť aj 90%
očkovanie oxfordská vakcína
TASR/University of Oxford via AP
  • Oxfordská vakcína je podľa najnovších výsledkov štúdie účinná iba na 70%
  • Konkurenčné vakcíny dosahujú účinnosť až 95 percent
  • Autori očkovacej látky však tvrdia, že dokážu dosiahnuť účinnosť aj 90%

Vakcína proti ochoreniu COVID-19, ktorú vyvíjajú spoločnosť AstraZeneca a Oxfordská univerzita, má pri prevencii 70-percentnú účinnosť, ukazujú výsledky rozsiahlych testov. Informuje o tom spravodajský portál BBC. Je to trochu sklamanie, keďže konkurenčné vakcíny majú aj 95-percentnú účinnosť.

Účinnosť môže byť vyššia

Na testoch sa zúčastnilo viac ako 20-tisíc dobrovoľníkov zo Spojeného kráľovstva a Brazílie. Ochorelo 131 účastníkov, z nich 30 dostalo dve dávky vakcíny a 101 placebo, z čoho výskumníci zaznamenali účinnosť 70 %. Dáta však naznačujú, že by ochrana mohla dosiahnuť aj 90 %. Keď dobrovoľníci dostali dve „vysoké“ dávky, ochrana bola 62-percentná. Keď však dostali jednu takúto dávku a následne „nízku“ dávku, účinnosť vzrástla na 90 %. Zatiaľ nie je jasné, prečo je to tak.

Slováci z Axon Neuroscience hackli koronavírus. Hľadali vakcínu, prišli na niečo ešte väčšie

Podľa vedúceho výskumníka Andrewa Pollarda sú dáta o 90-percentnej účinnosti vakcíny „veľmi zaujímavé“ a znamenajú, že by mali viac dávok na distribúciu. U ľudí, ktorí dostali vysokú a nízku dávku, tiež bola nižšia úroveň asymptomatickej nákazy, čo podľa vedca znamená, že by boli schopní vírus zastaviť.

Necháš sa zaočkovať proti koronavírusu?

Ako poukazuje BBC, účinnosť oxfordskej vakcíny na 70 % je víťazstvo i sklamanie, keďže vakcíny od farmaceutických firiem Pfizer a BioNTech aj Moderna vykazujú 95-percentnú úspešnosť. Oproti nim má však prvá spomínaná vakcína výhodu, že ju možno skladovať v „chladničkovej teplote“, čo zjednodušuje jej distribúciu po celom svete.

Vakcíny od Pfizeru a BioNTechu i Moderny treba skladovať v oveľa chladnejších podmienkach. Je tiež lacnejšia, čiže po schválení regulátormi stále zohrá významnú rolu v boji s pandémiou.

Počet nových prípadov koronavírusu radikálne klesol. Pribúdajú však úmrtia

AstraZeneca sa chystá vyrobiť tri miliardy dávok vakcíny po celom svete. Len britská vláda vopred objednala 100-miliónov dávok oxfordskej vakcíny, čo je dosť na zaočkovanie 50 miliónov ľudí.

Na svete majú test účinnosti za sebou už dve vakcíny. Spoločné dielo Pfizeru a BioNTechu má účinnosť 90%, americká vakcína od firmy Moderna až 94%. 

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK