Najprísnejšie opatrenia môže pocítiť až pol milióna Slovákov, tvrdia analytici. Pribudlo viac ako 3 000 prípadov

  • Za včerajší deň pribudlo 3 456 nových prípadov koronavírusu
  • Mnoho odborníkov apeluje na vládu, aby COVID automat pre určitú skupinu ľudí zjemnil
covid korona vírus
TASR/AP Photo/Martin Meissner
  • Za včerajší deň pribudlo 3 456 nových prípadov koronavírusu
  • Mnoho odborníkov apeluje na vládu, aby COVID automat pre určitú skupinu ľudí zjemnil

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 3 456 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov, informuje NCZI. Včera bolo ukončených 15 276 RT-PCR vyšetrení. Ďalších 661 ľudí malo pozitívny antigénový test, včera sa vykonalo 20 672 antigénových testov.

V nemocniciach je hospitalizovaných 1 141 pacientov s COVIDom alebo s podozrením. Za uplynulý deň ich pribudlo 39. Nepribudlo žiadne úmrtie na koronavírus. Na JIS máme hospitalizovaných 111 ľudí, na pľúcnej ventilácii 121.

Celkový počet neaktívnych prípadov je 6 122. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19, či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.

Prvou dávkou sa dalo včera zaočkovať 2 595 ľudí, pribudlo 3 699 plne zaočkovaných.

Ústupky nezaočkovaným

Lekár Milan Kulkovský včera kritizoval aktuálne znenie COVID automatu. Prehlásil, že opatrenia pre zaočkovaných by sa mali zjemniť. Skonštatoval, že súčasný COVID automat ľudí k očkovaniu nemotivuje a neočkovaným štát priveľmi ustupuje. 

Môžem mať fitko, ktoré navštevujú stovky očkovaných mladých ľudí, no budem ho musieť zavrieť pre pár protisystémových mudrlantov z okolitých obcí, ktorí nenosia rúška, nič nedodržujú a aj v najtvrdšom lockdowne budú sedieť natajno ako štamgasti vo svojej obľúbenej krčme pri pive. Kde je tu spravodlivosť a rozum?“ napísal včera na sociálnu sieť Facebook

K Milanovi Kulkovskému sa prikláňajú aj analytici z Dát bez pátosu. „Covid automat nie je nastavený tak, aby motivoval jednotlivca, ale aby nahneval rôzne skupiny občanov,hovoria

ŽIVOT V ČIERNYCH OKRESOCH / Rešpektujeme rozhodnutie Konzília odborníkov, ale súhlasíme s Milan Kulkovsky blog:👀 Covid…

Posted by Dáta bez pátosu on Friday, October 22, 2021

Apel na zjemnenie pravidiel pre zodpovedných

Analytici odhadujú, že situácia sa môže vyvíjať tak, že pri súčasnom znení COVID automatu tvrdé reštrikcie postihnú pól milióna Slovákov.

„Hrozí totiž, že pri rastúcej incidencii (dnes hlavne a prevažne detí a mladších do 60 rokov) sa do čiernej farby dostane viac ako 10 okresov, viac ako pol milióna obyvateľov a na viac ako len 1-2 týždne,“ prorokujú.

Iný názor na to majú členovia konzília odborníkov. Tí prehlásili, že zmena COVID automatu by mohla vyústiť do preťaženia zdravotníckeho systému. Argumentujú najmä tým, že v čiernych okresoch prevádzky často nedodržiavajú opatrenia a do interiérov napriek zákazu púšťajú aj ľudí, ktorí nie sú OTP. 

Analytici z Dát bez pátosu na svoj Facebook zverejnili anketu, v ktorej sa ľudia ohľadom pravidiel pre skupinu OTP môžu vyjadriť. „V diskusii vznikajú dobré riešenia, naša budúcnosť je v našich rukách. A v hlavách,“ napísali k tomu.

Zdroje: NCZI, Dáta bez pátosu, Facebook/ Milan Kulkovský, TK/ konzílium odborníkov

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie