Najprv AstraZeneca, potom Pfizer? Nová štúdia priniesla jednoznačnú odpoveď na otázku, či sa vakcíny majú kombinovať

  • Španielski vedci prišli na to, že kombinácia Pfizeru a AstraZenecy je účinná
  • Štúdie sa zúčastnilo okolo 670 dobrovoľníkov vo veku od 18 do 59 rokov
očkovanie
vakcina, ockovanie, astrazeneca, pfizer
  • Španielski vedci prišli na to, že kombinácia Pfizeru a AstraZenecy je účinná
  • Štúdie sa zúčastnilo okolo 670 dobrovoľníkov vo veku od 18 do 59 rokov

Očkovať sa na Slovensku proti ochoreniu COVID-19 začalo presne 26. decembra 2020. Odvtedy sa prvou dávku vakcíny v našej krajine zaočkovalo takmer 1,5 milióna ľudí. Druhú dávku už dostalo viac ako 705-tisíc ľudí.

Aktuálne očkujeme vakcínami od spoločností Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca. Posledná menovaná je pre prvoočkovaných momentálne pozastavená. Očkovanie ruskou neregistrovanou vakcínou Sputnik V sa má podľa ministra zdravotníctva SR Vladimíra Lengvarského spustiť v júni.

Vakcíny si však stále nemôžeme vybrať. Vieš si však predstaviť, že by ti pichli najprv AstruZenecu, a potom Pfizer?

Dáta bez pátosu zotreli Matoviča: Nevie, kedy končí leto? Šermuje s dátami, s číslami je úplne mimo

Kombinácia vakcín je účinná

Španielski vedci prišli na to, že kombinácia týchto dvoch vakcín je vysoko bezpečná a účinná. Podľa portálu Webnoviny ide pritom o odlišné vakcíny. „Britsko-švédska patrí k vektorovým, americko-nemecká je zase mRNA vakcínou.“

Dal by si sa zaočkovať dvoma rôznymi vakcínami?

Štúdia Combivacs, ktorú uskutočnil španielsky štátny zdravotný ústav Carlosa III zistila, že prítomnosť IgG protilátok v krvi bola 30 až 40-krát vyššia u ľudí, ktorí dostali druhú dávku vakcíny Pfizer, ako v kontrolnej skupine, ktorá dostala dve dávky AstraZeneca.

Reuters uvádza, že prítomnosť neutralizujúcich protilátok po podaní dávky Pfizeru vzrástla sedemkrát, čo je významne viac ako dvojnásobný účinok pozorovaný po druhej dávke AstraZenecy.

zdroj: SITA/AP, James Gourley

Štúdie sa zúčastnilo okolo 670 dobrovoľníkov vo veku od 18 do 59 rokov, ktorí už dostali prvú dávku vakcíny AstraZeneca. Približne 450 dobrovoľníkom bola podaná dávka dávka od Pfizeru.

„Iba 1,7 % účastníkov hlásilo závažné vedľajšie účinky, ktoré sa obmedzili na bolesti hlavy, bolesti svalov a celkovú nevoľnosť,“ uviedla jedna z vedúcich lekárov štúdie Magdalena Campins. 

Budeme sa očkovať dvomi rôznymi vakcínami? 

Reuters však uvádza, že iná štúdia hlásila, že ľudia očkovaní injekciou vakcíny Pfizer a nasledovanou dávkou vakcíny AstraZeneca alebo naopak, mali miernejšie až stredne závažné príznaky, ako sú bolesti hlavy alebo zimnica, než keby dostali dve rovnaké dávky.

Očkovaní Slováci môžu využívať „prechodný“ očkovací preukaz. Na európske COVID pasy si ešte počkáme

Štúdia poukazuje na to, že očkovanie vakcínou od AstraZeneca pozastavilo, ale aj zastavilo viacero krajín a nielen v Európskej únii, ľudia, ktorí už dostali prvú dávku britskej vakcíny, bude možné do budúcnosti bezpečne očkovať inou vakcínou. 

Zdroje: Webnoviny, Reuters

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie