Najslávnejšieho zlodeja Maďarska má ľud za národného hrdinu. Upustil od lúpeží a dal sa na keramiku

  • Utiekol pred Ceausescuovou diktatúrou
  • Od hokeja sa dostal k vykrádaniu
  • Väzenie ho úplne zmenilo
Attila Ambrus
Twitter/ZenitBudapest
  • Utiekol pred Ceausescuovou diktatúrou
  • Od hokeja sa dostal k vykrádaniu
  • Väzenie ho úplne zmenilo

Len málokedy v histórii sa stáva, že zo zlodeja je národný hrdina.

Avšak presne ním v 90. rokoch minulého storočia bol, a pre mnohých Maďarov až dodnes je, Attila Ambrus. A najzaujímavejšie na tom je, že ani nepochádza z Maďarska.

Kto to vlastne je a aký je jeho životný príbeh?

Utiekol pred Ceausescuovou diktatúrou

Attila Ambrus sa narodil v roku 1967 v malom rumunskom mestečku Csíkszereda, v oblasti Transylvánie. Daily News Hungary píše, že v čase nekompromisnej diktatúry Nicolaeha Ceaușesca bolo v Rumunsku veľa odvážlivcov, ktorí sa snažili prekročiť hranice ich rodnej krajiny, ale podarilo sa to iba nepatrnej časti z nich.

A jedným z nich bol práve aj Attila Ambrus, ktorý sa dostal do Budapešti rok pred pádom komunizmu, teda v roku 1988.

The Independent uvádza, že Ambrus chcel hrať hokej za budapeštiansky tím Újpesti (UTE). Klub mu ale ponúkol len pozíciu úpravára hokejového klziska s možnosťou zaskakovať za brankára tohto maďarského tímu. Klub mu poskytoval pomerne nízky plat aj byt, kde prespával. 

The Hockey Writers poukazuje na to, že hoci jeho hokejové nadanie nebolo veľké, v jednom zápase dostal až 23 gólov. Spoluhráči a tréneri boli však ohromení jeho bezhraničnou vytrvalosťou a jedinečnou schopnosťou vyrovnať sa so zranením a nadávkami.

Počas jedného tréningu spoluhráči súťažili, kto ho pukom zasiahne najviackrát do tváre, pričom mu pri tom zlomili nos. Ale bez ohľadu na poníženie a neúctu, ktoré mu spôsobili, Ambrus neustále vstával a vracal sa, čím si u nich vyslúžil rešpekt.

Od hokeja k vykrádaniu

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: Daily News Hungaria, The Independent, The Hockey Writers, The New York Times, The Hockey News, Euronews, We Love Budapest, PrzeKroj

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá