Najšpinavší muž sveta sa po 60 rokoch osprchoval a zomrel

  • Amu Hádží sa preslávil tým, že ho svet považoval za najšpinavšieho muža
  • Zomrel vo veku 94 rokov po tom, ako sa mal prvýkrát umyť
  • V Indii mal konkurenta
Najšpinavší muž sveta Amu Hádží. Fajka plná exkrementov
Reprofoto: Twitter/لحظات - MOMENTS
  • Amu Hádží sa preslávil tým, že ho svet považoval za najšpinavšieho muža
  • Zomrel vo veku 94 rokov po tom, ako sa mal prvýkrát umyť
  • V Indii mal konkurenta

Samotár a pustovník z Iránu, vo svete známy ako „najšpinavší muž na svete“, zomrel vo veku 94 rokov, informuje agentúra TASR. Amu Hádží bol známym tým, že sa viac ako polstoročia nesprchoval, neumýval.

Podľa iránskych médií starček, o ktorom v roku 2013 vznikol i krátky dokumentárny film s názvom Čudný život Amú Hádžího, zomrel v dedine Džegá v juhoiránskej provincii Fars.

Ako uvádza The Guardian, Hádží žil v chatrči z takzvaných škvárových blokov. New York Post dodáva, že aj túto chalupu mal len vďaka dedinčanom, ktorí mu ju postavili, pretože Amu vo vysokom veku spával v jame v zemi. Viac ako 60 rokov sa neumýval ani len čistou vodou a telo mal pokryté sadzami. Podľa vyjadrenia miestneho predstaviteľa sa nesprchoval zo strachu, že by tak mohol ochorieť„.

Nakoniec ho presvedčili, aby sa umyl

V roku 2014 denník Tehran Times informoval, že Hádží zvykol jedávať zvieratá, ktoré nachádzal zrazené na kraji cesty. Taktiež podľa tamojších správ fajčieval fajku naplnenú zvieracími exkrementmi a veril, že z čistoty by mu bolo zle. Taktiež vznikli fotografie, na ktorých fajčí aj päť cigariet naraz.

Avšak pred niekoľkými mesiacmi ho podľa správy agentúry IRNA tamojší dedinčania „prvýkrát vzali do umyvárne, aby sa umyl„.

Ako uvádza Emefka, keď mal Amu Hádží 87 rokov, podrobil sa lekárskym vyšetreniam. Doktori pred siedmimi rokmi zistili, že trpel parazitickou chorobou zvanou trichinelóza. Inak bol však úplne zdravý. Prešiel si testami na odhalenie bakteriálnych ochorení, parazitov, hepatitíd či AIDS, no všetko mu dopadlo veľmi dobre.

Lekári sa nazdávajú, že jeho telo si pre život v extrémnych podmienkach vytvorilo nesmierne silný imunitný systém.

Konkurencia v Indii

Ešte v roku 2009 sa medzi Indmi objavil muž, ktorý mohol v „špinavosti“ Hádžímu konkurovať. Hindustan Times vtedy informoval o tamojšom 63-ročnom mužovi, ktorý si 35 rokov neumýval telo ani zuby. Kailaš Singh prezývaný „Kalau“ tvrdil, že sa tak rozhodol z lásky ku krajine. Jeho susedia však boli toho názoru, že sa týmto spôsobom snaží „vynútiť si“ pôrod syna. Kalau mal v tom čase sedem dcér.

V čistote sa snažil udržiavať prostredníctvom takzvaného ohnivého kúpeľa známeho ako Agni Snan. Každý večer, keď sa dedinčania schádzali, Kalau, zapálil vatru, fajčil marihuanu, stál na jednej nohe a modlil sa k bohu Šiva. 

„Je to rovnaké ako sa kúpať vo vode,“ tvrdil Kalau. Počas celého roka nosieval iba dva pulóvre a zvykol piť len teplú vodu. „Ohnivý kúpeľ pomáha zabíjať všetky baktérie a infekcie v tele,“ hovoril.

Pred piatimi rokmi, keď zomrel jeho brat, Kalau sa odmietol rituálne ponoriť do posvätnej rieky Ganga. „Stále si nepamätám, ako to všetko začalo. Viem len, že to začalo asi pred 35 rokmi,“ uviedol už 13 rokov dozadu. 

Kalau kedysi vlastnil obchod s potravinami, no jeho spôsob života zákazníkov odpudzoval. Podľa posledných informácií o tomto mužovi pracoval v poľnohospodárstve.

Zdroje: TASR, The Guardian, Twtitter/لحظات - MOMENTS, New York Post, Hindustan Times, Emefka

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá