Najstaršia žena sveta alebo podvodníčka? Stretla sa s Vincentom Van Goghom a pravdepodobne sfalšovala svoju identitu

  • O identite Jeanne Calment sa vedie veľké množstvo dohadov
  • Hovorí sa, že v skutočnosti šlo o jej dcéru, ktorá sa dožila 99 rokov
Jeanne Calment
Instagram/oneworldmag, Instagram/os_galacticos_7
  • O identite Jeanne Calment sa vedie veľké množstvo dohadov
  • Hovorí sa, že v skutočnosti šlo o jej dcéru, ktorá sa dožila 99 rokov

Ženu menom Jeanne Calment mnohí poznajú v súvislosti s titulom najstaršej ženy sveta, nakoľko sa mala dožiť neuveriteľných 122 rokov. Umrieť mala v roku 1997. Neskôr však táto informácia vyvolala niekoľko pochybností.

Ruský vedec sa totiž vyjadril, že sa jedná o podvod. Mnohí, ktorí sa s ňou skutočne stretli, tiež tvrdili, že na svoj vek mala obrovské množstvo energie, dokonca vraj prestala fajčiť až v 117 rokoch.

Najstaršia žena sveta tvrdila, že sa stretla aj s Van Goghom. Dodala tiež, že bol podľa nej škaredý.

Rus sa prípadu chopil

The Guardian uvádza, že k pochybám mal verejnosť doviesť až ruský matematik Nikolay Zak. Ten tvrdil, že v roku 1997 nezomrela Jeanne Calment, ale jej dcéra Yvonne.

Nikolayovi prišlo čudné, o aký počet rokov dokázala Francúzka prežiť dovtedy najstarších registrovaných ľudí.

Začal sa teda hrabať v jej životopise, v ktorom objavil niekoľko nezrovnalostí. V tom momente začal tvrdiť, že Jeanne Calment zomrela v roku 1934. Podľa záznamov to malo byť v čase, keď o život prišla jej dcéra Yvonne. Tá mala zomrieť vo veku 36 rokov.

Podľa vedca to bolo ale tak, že zomrela osoba, ktorú poznáme ako najstaršiu ženu sveta. Dcéra mala byť stále nažive a prevziať jej identitu. Vyzerali totiž veľmi podobne.

Mala tak spraviť kvôli tomu, aby sa vyhla plateniu dane zo zdedeného majetku.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa ONE WORLD (@oneworldmag)

Francúzi nesúhlasia

Jeho výpoveď sa stala virálnou a dočkala sa aj odozvy zo strany Francúzov. Tlač reagovala na Rusove názory s rozhorčením a pýtala sa, ako môžu obviňovať ženu prezývanú „la doyenne de l’humanité“, teda najstaršiu medzi ľuďmi.

Znova sa začalo pátrať po identite. Tentokrát však nie záhadnej starenky, ale povýšeneckého Rusa, ktorý si dovolil siahnuť na národný poklad.

Jeho tvrdenia ľudia spochybňovali najmä kvôli tomu, že nebol ani gerontológom, ani nijakým špecialistom v oblasti biológie. Bol absolventom matematiky a pracoval na Moskovskej štátnej univerzite. Za 10 rokov pôsobenia však vraj nepublikoval ani jednu odbornú prácu.

Na účte 2 miliardy, no nebola ochotná zaplatiť ani poštovú známku. Ide o najbohatšiu držgrošku všetkých čias

Diskusia medzi dvoma tábormi začala naberať na obrátkach. Denník Le Parisien označil Zakove tvrdenia za falošné správy. Pôsobili totiž podľa nich ako útok na západnú vedu.

Obyvatelia, ktorí sa narodili v oblasti, v ktorej mala najstaršia žena sveta vyrastať, sa zoskupili, a chceli tvrdenia, ktoré šíril ruský matematik, vyvrátiť.

Ten totiž uvádzal, že rozporuplné je aj to, že sú viditeľné fyzické rozdiely medzi mladou a starou Jeanne, vrátane zmeny farby očí.

Francúzi, ktorí tvrdili, že ju osobne poznali, nechceli, aby bola jej reputácia poškvrnená. Na svoju obranu uvádzali, že majú prístup k archívom, ku ktorým sa on nikdy dostať nemohol, nakoľko je na inej časti zemegule.

Zak sa však nenechal odradiť. Ako uvádza The Guardian, na svoju obhajobu Rus povedal: „Obyvatelia boli možno len zaslepení svojou lojalitou. Viem. že nemám prístup k dokumentom. No to, že Zem nie je plochá, je zrejmé najmä z diaľky.“ Oba tábory boli teda rovnako neoblomné.

zdroj: Instagram/os_galacticos_7

Testy DNA?

Jeden z novinárov uvádza, že na náhrobnom kameni najstaršej ženy sveta, kde sú uvedení aj všetci jej najbližší, chýba meno jej dcéry. Rus zas uvádza, že rovnaký výbežok, aký mala dcéra na starších fotografiách, mala na nose aj údajná najstaršia žena sveta. Ani toto však nie je rukolapným dôkazom.

Zak vyzýval obyvateľov rodného mesta k tomu, aby boli jeho tvrdenia vyvrátené alebo potvrdené testom DNA. S tým však Francúzi nesúhlasia a tvrdia, že vo svojej drzosti zašiel už príliš ďaleko.

Matematik sa tiež opiera o tvrdenie, že žena, ktorú celý svet považuje za najstaršiu na svete, odmietla odovzdať rodnému mestu rodinné fotografie aj dokumenty. Radšej ich vraj zničila.

Iní zas argumentujú tým, že Calmentová počas rozhovorov uvádzala presné informácie o svojom živote, ktoré by vraj jej dcéra nemala odkiaľ vedieť. Ako príklad uvádzali meno učiteľa matematiky.

Ľudia z jej blízkeho okolia sa tiež búria, že ak by boli tvrdenia skutočne pravdivé, Jeannin manžel by po jej smrti v posteli spával vedľa vlastnej dcéry, čo im príde absurdné.

Washington Post uvádza: Nicolas Brouard, vedúci výskumu francúzskeho Národného ústavu demografických štúdií, tvrdí, že časť výskumných kruhov uprednostňuje exhumáciu tiel Jeanne a Yvonne Calmentových. Povedal tiež, že debatu by mohli urovnať práve testy DNA.“

Na ktorej strane je teda pravda, je pomerne otázne. Jeden z vedcov uviedol, že podvod Calmentovej je veľmi nízko pravdepodobný. Zároveň ale dodáva, že nízko pravdepodobný neznamená nemožný.

Ak by bol tento kontroverzný prípad pravdivý, je obdivuhodné, akú dlhú dobu dokázala žena klamať nielen svoje okolie, ale aj celý svet.

Zdroje: the guardian, washington post

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech