Najstráženejší muž sveta v najnebezpečnejšej krajine Európy. Strážili ho „špionážne“ lietadlá, Rusi o návšteve vedeli

  • Zahraničné cesty Joea Bidena sa konajú za prísnych bezpečnostných podmienok
  • Ukrajina bola pre Tajnú službu veľkou výzvou, Biely dom zverejnil „falošný harmonogram"
Biden zelenskyj kyjev 2
SITA/AP/DVISHUB, Ukrainian Presidential Press Office, Greg L. Davis
  • Zahraničné cesty Joea Bidena sa konajú za prísnych bezpečnostných podmienok
  • Ukrajina bola pre Tajnú službu veľkou výzvou, Biely dom zverejnil „falošný harmonogram"

Keď americký prezident Joe Biden dorazil do Kyjeva, mestom sa ozývali sirény varujúce pred leteckým útokom. Takáto dramatická situácia je nočnou morou pre agentov Tajnej služby (Secret Service), ktorí dohliadajú na bezpečnosť amerického prezidenta a jeho rodiny.

Najbezpečnejším dopravným prostriedkom pre prezidenta je jeho lietadlo Air Force One, ktorým prezident zvyčajne cestuje. Do Kyjevu s ním ale letieť nemohol, keďže vzdušný priestor nad Ukrajinou nie je bezpečný ani pre civilné lietadlá.

Cesty rovnako ako železnice sa taktiež stávajú cieľom ruských rakiet.

„Muselo to byť neskutočne o nervy, pretože jediná cesta do tejto krajiny je momentálne po ceste. Nemôžete len rýchlo priletieť a odletieť,“ uviedla redaktorka bezpečnostnej obrany Deborah Haynesová zo Sky News.

„Takže si veľmi dobre uvedomovali, že toto je miesto, kam padajú ruské rakety,“ uviedla Haynesová.

Do Poľska lietadlom, z Poľska vlakom 

Biely dom viackrát odmietol, že by sa Biden chystal na Ukrajinu. Denník New York Times uvádza, že v nedeľu večer zverejnil harmonogram prezidentovho dňa na pondelok, v ktorom tvrdil, že Biden sa nachádza v hlavnom meste USA Washingtone D.C. až do pondelka večera, keď mal absolvovať let do Poľska.

V skutočnosti ale Biden opustil hlavné mesto pod rúškom tmy už v nedeľu nadránom o 4:15. V čase, keď harmonogram vyšiel, bol už na polceste. Na palubu Air Force One sa dostalo len pár novinárov, ktorí museli prisľúbiť mlčanlivosť a odobraté im boli aj mobilné telefóny.

Spolu s prezidentom letel aj jeho poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan, pár ďalších poradcov a malý lekársky tím. Cestu mali Biely dom a ukrajinská strana plánovať mesiace.

Joe Biden, Volodymyr Zelenskyj
zdroj: SITA/AP/Evan Vucci

Novinári mohli informovať svoje redakcie až po príchode na Ukrajine, no nesmeli prezradiť spôsob, akým sa Biden dostal na Ukrajinu.

Nemenovaný predstaviteľ pre denník prezradil, že Biden po prílete do Poľska absolvoval cestu vlakom, tak ako väčšina ostatných štátnikov, ktorí Kyjev v minulosti navštívili. Cesta trvá 10 hodín vlakom a New York Times pripomína, že pre 80-ročného prezidenta ide o „namáhavú cestu“.

Keď Biden dorazil do Kyjeva, k Zelenskému sa zrejme presunul autom, pričom autority v Kyjeve uzavreli celé ulice bez vysvetlenia.

Ukázalo sa, že sirény spustil ruský MiG, ktorý odštartoval z Bieloruska. Lietadlo je schopné zasiahnuť aj Kyjev.

Lietadlá amerických vzdušných síl v Poľsku, oznam pre ruskú stranu 

O bezpečnosť amerického prezidenta sa staralo aj americké letectvo operujúce v Poľsku pri ukrajinských hraniciach. Vidieť ich na dátach portálu Flightradar 24. Vo vzduchu sa pohybovali dva Boeingy E-3B Sentry, ktoré lietali v kruhoch.

Tieto lietadlá používajú americké vzdušné sily, ale aj členské štáty Severoatlantickej aliancie (NATO). Považované sú za takzvané lietadlá skorého varovania. Vo vzduchu vedia plniť úlohu prieskumu, velenia, riadenia a komunikácie. Na tento účel majú vybudovaný otáčavý radar kruhového tvaru umiestnený vzadu nad trupom.

Lietadlo vie zachytiť hrozby vo vzduchu, akými sú ďalšie lietadlá či blížiace sa rakety. Okrem toho vie zaistiť aj komunikáciu. V Poľsku pravdepodobne dohliadali na bezpečnosť prezidenta. Podľa Sky News oblasť začali monitorovať minulú noc o 22:00 ukrajinského času, pravdepodobne, keď sa začala Bidenova cesta do krajiny. Vo vzduchu sú doteraz.

E-3b
zdroj: reprofoto/FlightRadar24

Spojené štáty uviedli, že na blížiacu cestu prezidenta upozornili aj ruskú stranu, informuje The Guardian. Médiám to potvrdil prezidentov poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan.

„Urobili sme tak niekoľko hodín pred jeho odchodom na účely odstránenia konfliktov a kvôli citlivej povahe tejto komunikácie sa nebudem zaoberať tým, ako reagovali alebo aká bola presná povaha našej správy, ale môžem potvrdiť, že sme toto oznámenie poskytli,“ vysvetlil Sullivan.

Bidenova cesta mala okrem odkazu, že podpora Západu Ukrajine naďalej trvá a bude trvať, až dokiaľ to bude potrebné, mala ukázať, že rok po začiatku invázie nie je Kyjev dobytý, ako Putin plánoval, ale naopak, bezpečný natoľko, že doň môže pricestovať a odcestovať líder slobodného sveta.

Zdroje: Sky News, New York Times, The Guardian

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá