Najväčšie internetové podvody: Počul si už o astronautovi z Nigérie?

  • Boli tu pred 15 rokmi, keď som dostal svoj prvý počítač a sú tu s nami stále - sú iba tichšie a o to nebezpečnejšie.
Mr-Robot-04 (1)
  • Boli tu pred 15 rokmi, keď som dostal svoj prvý počítač a sú tu s nami stále - sú iba tichšie a o to nebezpečnejšie.

Prvýkrát som si existenciu vírusov uvedomil, keď sa mi po postupnom spomaľovaní môjho prvého počítača zmenilo pozadie pracovnej plochy. Miesto tradičnej Windows XP lúky sa mi objavilo varovanie a musel som sa naučiť, ako preinštalovať operačný systém. Tento proces som musel opakovať cca. každý polrok.

Granny-copy-1200x676-1

Potom začali chodiť e-maily – z lotérií, v ktorých som vyhral, od Nigérijského princa, ktorý mi chce odkázať majetok a stovky ďalších nezmyslov. Nikdy sme pred nimi neboli úplne v bezpečí.

Celé roky to na nás tvorcovia vírusov a e-mailových podvodov skúšajú rôznymi metódami, pričom niektoré sú tak neuveriteľne hlúpe, až sú vtipné. Iné zase vedia narobiť poriadne veľké škody.

Tu sú niektoré z nich:

“I love you”

Keďže je máj, lásky čas, dovoľ mi začať podvodom, ktorým to všetko začalo. Stalo sa to 6.5.2000 a dodnes je tento mailový vírus považovaný za prvý podvod tohoto typu v dejinách internetu.

payload_I_love_you

foto: pinoyhacknews.com

Tento vírus sa šíril e-mailom cez prílohu, ktorá sa tvárila ako milostný list. Keď ju ktokoľvek otvoril, vírus vytiahol z počítača zoznam kontaktov a odoslal sa ďalej. Zasiahnutých bolo až 10% počítačov sveta a vraj to bolo také zlé, že tie najväčšie svetové korporáty museli vypnúť svoje mailové servery.

Vírus mali na svedomí dvaja Filipínci, keďže však dovtedy nikto nič podobné nezažil, ani len neočakával, neboli na tento prípad ušité zákony a celý ich čin bol prakticky legálny. Napriek tomu, že vyrobili škodu za miliardy eur.

 

Nigérijský astronaut

Láska k blížnemu je to, na čo stavili autori e-mailového scamu s astronautom. Určite si už počul o princovi z Nigérie, ktorý je tvojim vzdialeným príbuzným a chce ti odkázať obrovskú časť svojho majetku. Jediné, čo potrebuje, sú údaje do tvojho internet bankingu.

Nepochybujem o tom, že si svojim rodinným príslušníkom z Nigérie bol kontaktovaný. Počul si však príbeh o astronautovi, ktorý sa stratil vo vesmíre?

maxresdefault-2

foto: youtube

Svetom internetu sa posledné 3 mesiace šíri úplne nový pokus, ktorý poriadne hrá na city. Abacha Tunde je astronaut, ktorý uviazol na Sovietskej vesmírnej lodi úplne sám – už 24 rokov. Počas tejto doby si zarobil 15 miliónov dolárov, ktoré pribúdajú na jeho účet. A časť peňazí môže byť tvoja, stačí ak pomôžeš zafinancovať záchrannú cestu, ktorá dostane Abachu späť na zem.

Treba povedať, že Bakara Tunde, pod ktorého menom bol e-mail napísaný, skutočne existoval. A bol dokonca projektovým manažérom v Nigeria Space Agency. Aj preto ďalej vo vzduchu visí otázka, či to bol jeho zúfalý pokus o nadobudnutie majetku, alebo totálna paródia e-mailových scamov.

 

Vyhral si 10 miliónov dolárov!

Všetci by sme najradšej opustili svoje joby a žili niekde na pláži, v obrovskom dome s veľkým bazénom a vlastným personálom. A práve na to myslia scamy, ktoré sa tvária, že si vyhral obrovskú čiastku peňazí. V slabej chvíľke a silnej túžbe po peniazoch totiž ľahko zabudneš, že si si vlastne žiaden tiket nikdy nepodal.

spam

foto: nocamels.com

Predtým, ako si výhru vyzdvihneš, musíš len zaplatiť administratívny poplatok vo výške 3000 dolárov. Ak ho zaplatíš, chlapík na druhej strane práve vyhral lotériu.

 

Doba sa zmenila

Kým my sa na tom zrejme všetci len zasmejeme, existujú tisíce ľudí po celom svete, ktorí naleteli a zaplatili súhrnne milióny eur.

Vieš čo však majú všetky tieto prípady spoločné? Všetky sú prakticky vecou minulosti a to vďaka slovenskej spoločnosti ESET, ktorá ako jedna z prvých predstavila ochranu pred podobnými praktikami. Môžeme byť hrdí, že na Slovensku vznikol antivírus, ktorý sa nevezie na vlne iných, ale sám vyvíja úplne nové riešenia a odhaľuje hrozby, ktorých je plný net. Len nedávno napríklad odhalili trójsky kôň Spy.Agent.SI, ktorý od používateľov Androidu vyťahoval údaje k internet bankingu.

To, že je práve máj, teda lásky čas, neznamená, že hackeri a špekulanti budú mesiac čakať, aby ti mohli 1.júna vyrabovať účet. Nespoliehaj sa na to a radšej si zožeň nadupaný antivírák.

titulná foto: thenextweb

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech