Najväčšie lyžiarske stredisko kašle na nariadenia vlády. Zajtra otvára svoje brány

  • Minister dopravy Andrej Doležal oznámil, že lyžiarske strediská zostanú zatvorené minimálne do januára, nakoľko sa tak rozhodlo konzílium odborníkov
  • Zimné strediská na Donovaloch a v Jasnej sa však rozhodli chopiť príležitosti a aj napriek odporúčaniam expertov spúšťajú svoje vleky
lyzovacka
TASR/Oliver Ondráš
  • Minister dopravy Andrej Doležal oznámil, že lyžiarske strediská zostanú zatvorené minimálne do januára, nakoľko sa tak rozhodlo konzílium odborníkov
  • Zimné strediská na Donovaloch a v Jasnej sa však rozhodli chopiť príležitosti a aj napriek odporúčaniam expertov spúšťajú svoje vleky

Najväčšie lyžiarske stredisko na Slovensku už v sobotu, 5.decembra, vyskúša všetky nastavené preventívne opatrenia pre bezpečnú  lyžovačku v praxi.  

Prvý deň prevádzky bude určený výlučne pre majiteľov sezónnych skipasov a pre obmedzený počet majiteľov skipasov predaných cez gopass.sk. V prípade ich vypredania nebude možné zakúpiť si skipasy na pokladni. 

Kollár bude mať opäť čo vysvetľovať. V jeho lyžiarskom stredisku sa veselo lyžuje aj napriek odporúčanému zákazu

„Jedna vec je pripravovať opatrenia teoreticky a druhá v praxi. Preto sme sa po  dôkladnom zvážení rozhodli s limitovaným množstvom lyžiarov otestovať prevádzku a  pripravené preventívne opatrenia v praxi. Chceme si potvrdiť, že pripravené koridory,  koordinácia lyžiarov od príchodu do strediska až po prepravu lanovkami, sú pripravené  správne,“ informoval riaditeľ strediska Igor Mráz. 

Zámerom je podľa Mráza vyskúšať, aké budú nástupné časy pri uplatňovaní opatrení. Je to podľa jeho slov test strediska, opatrení a zároveň aj lyžiarov, či budú ochotní a schopní dodržiavať  všetky nastavené preventívne opatrenia.

Chystáš sa túto sezónu na lyžovačku?

Prioritou bude riadiť a usmerňovať lyžiarov v stredisku tak, aby dodržiavali rozostupy od príchodu do strediska až po nástup na lanovky, nosili prekrytie dýchacích ciest, nezabúdali na dezinfekciu. Občerstvenie v stredisku bude možné len v exteriéri. 

Stredisko je pripravené na otvorenie s viacerými nástupnými bodmi na lanovky, aby sa eliminovalo nekontrolované zhromažďovanie, a naopak, zabezpečilo jednoduchšie  dodržiavanie rozostupov.

K dispozícii bude 8 lanoviek z oboch strán Chopku a spolu 7  zjazdoviek s dĺžkou 9 km. Kabínové lanovky budú premávať s obmedzenou kapacitou. Cena jednodňového skipasu pre dospelú osobu začína na úrovni 31 eur.

Aké je riziko?

Riziko nákazy koronavírusom pri lyžovaní je minimálne, skonštatoval riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre mimoriadne situácie Michael Ryan, zatiaľ čo viaceré európske krajiny v snahe zastaviť šírenie ochorenia COVID-19 zakázali vstup na lyžiarske svahy. Reštrikcie bránia v spustení lyžiarskych vlekov v Taliansku, Francúzsku, Nemecku, Rakúsku aj ďalších krajinách.

Slovenské strediská už zasnežujú, Matovič: O lyžovačke môžeme len snívať

„Predpokladám, že veľa ľudí sa nenakazí počas spúšťania sa dole kopcami na lyžiach,“ vyjadril sa Ryan počas brífingu. WHO pritom už pred časom informovala, že koronavírus sa vonku prenáša omnoho zložitejšie, pretože sa na čerstvom vzduchu rozptýli.

Ryan však zároveň doplnil, že riziko šírenia vírusu súvisí s inými aktivitami spojenými s lyžovaním. „Skutočné problémy prídu na letiskách, v autobusoch prevážajúcich lyžiarov do rezortov a z nich, na vlekoch… a na miestach, kde sa ľudia stretávajú,“ uviedol.

Vyzval krajiny, aby sa na lyžiarsku sezónu pozerali práve z tohto pohľadu a podobne, z hľadiska rizika hromadných stretnutí, posudzovali aj ďalšie aktivity. Varoval, že obzvlášť rizikové môže byť stretávanie sa ľudí vnútri po lyžovaní.

Zdroje: TMR, WHO

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK