Najväčšou strategickou hrozbou pre USA je Čína a Rusko. Majú jadrové zbrane a hypersonické rakety, upozorňuje generál

  • Vzťahy Ruska a USA sú na historickom minime. Vzťahy Číny a USA, nie sú na tom o nič lepšie
  • O tom, že Rusko je strategická hrozba sú presvedčení aj predstavitelia armády
  • Vysokopostavený veliteľ strategického velenia námorníctva USA, Charles A. Richard, varoval pred hrozbou so strany Činy a Ruska
  • Základným kameňom ruskej stratégie sú jadrové zbrane. Čína zas zažíva rozmach v oblasti nukleárnych zbraní
Putin stíhačka
TASR/AP, Manish Swarup, Alexei Druzhinin
  • Vzťahy Ruska a USA sú na historickom minime. Vzťahy Číny a USA, nie sú na tom o nič lepšie
  • O tom, že Rusko je strategická hrozba sú presvedčení aj predstavitelia armády
  • Vysokopostavený veliteľ strategického velenia námorníctva USA, Charles A. Richard, varoval pred hrozbou so strany Činy a Ruska
  • Základným kameňom ruskej stratégie sú jadrové zbrane. Čína zas zažíva rozmach v oblasti nukleárnych zbraní

S nástupom administratívy prezidenta Joea Bidena sa vzťahy medzi Spojenými štátmi a Ruskom stali veľmi napäté. Obe strany sa zhodli, že vzťahy sú na historickom minime. K ich zlepšeniu nepomohol ani samit prezidenta Bidena s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Biden prednedávnom uviedol, že ak bude USA niekedy vo vojne s ďalšou veľmocou, tak to bude v dôsledku kybernetických útokov. Predstavitelia USA tvrdia, že za kyberútokmi v poslednej dobe stoja práve Rusi.

O tom, že Rusko je strategická hrozba, sú presvedčení aj predstavitelia armády. Vysokopostavený veliteľ strategického velenia námorníctva USA, Charles A. Richard, varoval pred hrozbou so strany Činy a Ruska, informuje o tom Ministerstvo obrany USA (DOD).

Námorný admirál prednášal o týchto „strategických výzvach“ na sympóziu o vesmírnej a raketovej obrane v Huntsville (Alabama).

Podľa admirála je riešením integrované odstrašovanie vo všetkých oblastiach, vrátane konvenčného a jadrového odstrašovania.

Základným kameňom ruskej stratégie sú jadrové zbrane 

Richard tvrdí, že sa Rusko naďalej pokúša využívať širokú škálu zbraní, ktoré zahŕňajú aj kybernetické útoky.

Rusko podľa admirála pokračuje v modernizácii svojich konvenčných a strategických síl. Základným kameňom ruskej stratégie sú podľa neho jadrové zbrane.

Rovnako Rusko investuje aj do hypersonických zbraní. Podľa neho táto modernizácia zahŕňa nielen už existujúcu výzbroj, ale aj investície do jadrového systému riadenia, ktorý je chránený pred kybernetickými útokmi.

„Každý operačný plán na ministerstve obrany a každá ďalšia schopnosť, ktorú máme, spočíva na predpoklade, že strategické odstrašovanie bude platiť. A ak strategické odstrašovanie, a najmä odstrašovanie jadrových zbraní, neobstojí, žiaden z našich ďalších plánov a žiadna iná schopnosť, ktorú máme, nebude fungovať tak, ako bola navrhnutá,“ povedal Richard.

Čína zažíva rozmach v oblasti nukleárnych zbraní 

Zhoršili sa aj vzťahy Číny a Spojených štátov. Aliancia NATO tento rok prvýkrát v histórii označila Čínu za hrozbu.

Poslednej dobe analytici zaznamenali rýchly rozmach v oblasti nukleárnych zbraní. Už v minulosti sme informovali o budovaní síl pre medzikontinentálne balistické rakety (ICBM), ktoré majú rozmer pevniny New Yorku. Admirál upozornil aj na balistické rakety stredného doletu, mobilné ICBM a jadrové balistické rakety odpaľované z ponorky.

„Sme svedkami strategického zlomu v Číne. Výbušný rast a modernizácia jej jadrových a konvenčných síl môže predstavovať iba to, čo popisujem ako úchvatné. A úprimne povedané, to slovo, ktoré vyráža dych, nemusí stačiť,“ povedal Richard.

Čína rýchlo zlepšuje svoju strategickú jadrovú kapacitu, povedal. Upozornil aj na vývoj hypersonických zbraní Čínou.

„Vzhľadom na tieto výzvy nemusí naša súčasná architektúra pozemských a vesmírnych senzorov postačovať na detekciu a sledovanie týchto hypersonických rakiet,“ varoval admirál.

V roku 2019 Čína testovala viac balistických rakiet, ako zvyšok sveta dohromady, poznamenal. Dodal, že Čína rýchlo inovuje svoje zbrane.

„Majú najväčšie námorníctvo na svete a majú tretie najväčšie vojenské letectvo na svete,“ povedal.

Podľa Richarda je potrebné posilnenie konvenčných síl, protiraketovej obrany a postavenie spoločného systému riadenia.  Za dôležité považuje aj vývoj a následne nasadenie hypersoniky a vysokoenergetických laserových zbraní.

Zdroj: DOD

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá