Najzraniteľnejšia skupina? Podľa izraelského premiéra sú ňou zaočkovaní dvoma dávkami, pripraviť sa máme aj na štvrtú

  • Premiér Izraela Naftali Bennett si myslí, že najohrozenejšou skupinou sú zaočkovaní ľudia dvoma dávkami
  • Bennett vyzýva ľudí, aby sa dali zaočkovať aj treťou dávkou. V krajine už bolo podaných vyše dva a pol milióna tretích dávok
  • O prínosoch tretej dávky sú presvedčení aj izraelskí vedci, ktorí prezentovali závery svojich štúdií americkým kolegom
  • Izraelský odborník Salman Zarka, ale tvrdí, že by sme sa už mali pripraviť na očkovanie aj štvrtou dávkou
Bennett, vakcína
TASR/AP, Maya Alleruzzo
  • Premiér Izraela Naftali Bennett si myslí, že najohrozenejšou skupinou sú zaočkovaní ľudia dvoma dávkami
  • Bennett vyzýva ľudí, aby sa dali zaočkovať aj treťou dávkou. V krajine už bolo podaných vyše dva a pol milióna tretích dávok
  • O prínosoch tretej dávky sú presvedčení aj izraelskí vedci, ktorí prezentovali závery svojich štúdií americkým kolegom
  • Izraelský odborník Salman Zarka, ale tvrdí, že by sme sa už mali pripraviť na očkovanie aj štvrtou dávkou

Izrael bol dlho lídrom v očkovaní a v boji proti koronavírusu. Situáciu skomplikoval nástup nákazlivejšieho a nebezpečnejšieho delta variantu, ktorý znížil aj účinnosť vakcín. Izrael preto ako prvá krajina sveta začal očkovať takzvanou posilňujúcou treťou dávkou.

Premiér Izraela Naftali Bennett vyzval občanov Izraela, aby podstúpili vakcináciu treťou dávkou, pretože najviac ohrození sú paradoxne ľudia, ktorí sú zaočkovaní dvoma dávkami.

„Myslím si, že väčšina ľudí stále nechápe, že najzraniteľnejšou skupinou ľudí sú paradoxne tí, ktorí dostali dve očkovacie dávky. Majú pocit, že sú chránení, pretože majú za sebou dve dávky, ale nie sú. Nevedia pochopiť, že dve dávky proti variantu delta nestačia, a že sa musia rýchlo zaočkovať treťou dávkou,“ cituje Bennettove slová spred dvoch týždňov portál Globes.

„Tí, ktorí sa nedali zaočkovať vôbec, si to uvedomujú pravdepodobne už 18 mesiacov, keď sedia v uzavretej izbe,“ dodal izraelský premiér na zasadaní kabinetu.

Je to bezpečné a funguje to, tvrdí Bennett

Izrael začal podávať tretiu dávku 1. augusta osobám starším ako 60 rokov. V súčasnosti majú nárok na tretiu dávku aj osoby staršie ako 12 rokov. Podmienkou je, že od zaočkovania druhou dávkou prešlo päť mesiacov. Podľa Times of Israel bola tretia dávka podaná už vyše dve a pol milióna ľudom. Treťou dávkou sa nechal zaočkovať aj samotný Bennett, ktorý verí, že tretia dávka ochráni krajinu pred ďalšími lockdownami. 

zdroj: TASR/AP, Evan Vucci

Bennett sa snažil o účinnosti tretej dávky presvedčiť amerického prezidenta Joe Bidena na návšteve v Bielom dome. „Len asi pred mesiacom som prijal veľmi ťažké politické rozhodnutie, že Izrael bude priekopníkom posilňovacej dávky – tretej dávky,“ povedal premiér Bidenovi pred novinármi a dodal, že milióny Izraelčanov už dostali tretiu dávku. „A konečný súčet je: je to bezpečné a funguje to,“ vysvetlil izraelský premiér, ktorý tiež uviedol, že v Izraeli sa začína situácia obracať.

Účinnosť vakcíny sa zvýšila na 84 % po tretej dávke 

Izraelskí vedci mali o efektivite tretej dávky presvedčiť aj predstaviteľov amerických regulačných orgánov, vrátane imunológa Anthonyho Fauciho, ktorý je zároveň hlavným poradcom prezidenta Joe Bidena v oblasti koronavírusu.

Fauci uviedol, že ochrana treťou dávkou pri vakcíne od spoločnstí Pfizer/BioNTech je „silná“ a „trvanlivá.“ Pričom sa odvolával na dve izraelské štúdie skúmajúce tretiu dávku, uvádza Yahoo News.

Prvá izraelská štúdia zistila, že tri týždne po tretej dávke sa zvýšila účinnosť vakcíny na 84 % v porovnaní s dvoma dávkami.

Fauci očkovanie COVID-19 koronavírus
zdroj: TASR/AP

Podobné výsledky priniesla aj druhá štúdia, ktorá tvrdí dvanásť dní alebo viac po posilňovacej dávke sa riziko potvrdeného koronavírusu zmenšilo o 95 %. O 10-krát sa zmenšila aj pravdepodobnosť závažného priebehu.

Dal by si sa zaočkovať dvoma rôznymi vakcínami?

Izraelské štúdie môžu prispieť ku schváleniu tretej dávky americkým Úradom pre kontrolu a potravín a liečiv (FDA). Súhlas FDA s podávaním tretej dávky sa očakáva v nasledujúcich dňoch.

Treba sa pripraviť aj na štvrtú dávku 

Izraelský odborník Salman Zarka, ktorý má na starosti agendu koronavírusu ale tvrdí, že tretia dávka nemusí stačiť a máme sa pripraviť až na štvrtú dávku.

„Vzhľadom na to, že vírus tu je a bude tu aj naďalej, musíme sa tiež pripraviť na štvrtú injekciu,“ cituje Zarka Times of Israel.

Odborník ale nešpecifikoval, kedy by sa tieto štvrté dávky mali začať podávať. Jeho vyjadrenia nie sú ničím novým, tvrdí Times of Israel. Už v minulosti mal Zarka hovoriť, že môžu prísť ďalšie vlny koronavírusu, navyše s novými variantmi.

„Keď sa zamyslíme nad týmto a ubúdaním protilátok vakcín, zdá sa, že každých pár mesiacov – môže to byť raz za rok alebo za päť až šesť mesiacov, budeme potrebovať ďalšiu dávku,“ vysvetlil Zarka.

Dodal, že koncom roku 2021, prípadne začiatkom roku 2022 môžeme očakávať ďalšie dávky, ktoré budú špeciálne prispôsobené voči novým variantom.

Zdroje: Globes, Times of Israel, Yahoo News, Times of Israel , White House

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie