NAKA obvinila člena Pellegriniho strany Hlas, bývalého ministra hospodárstva Petra Žigu

  • Bývalý minister hospodárstva je obvinený z podplácania
  • Peter Žiga bol ministrom vlády Roberta Fica, dnes je v strane Hlas
16september2020_NRSR_22727689
TASR/Martin Baumann
  • Bývalý minister hospodárstva je obvinený z podplácania
  • Peter Žiga bol ministrom vlády Roberta Fica, dnes je v strane Hlas

Pred starými kauzami sa v novej strane neskryješ. NAKA dnes obvinila bývalého ministra hospodárstva Petra Žigu. Informuje o tom portál Aktuality.sk

Ten bol ministrom za vlády Roberta Fica a členom strany Smer. Tento rok zmenil stranícky dres a pridal sa k tímu Petra Pellegriniho, ktorý vytvoril novú stranu Hlas-SD. Žiga je momentálne poslancom NRSR. Obvinenie potvrdila na Facebooku aj NAKA.

NAKA OBVINILA POSLANCADnešného dňa vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry vzniesol obvinenie za prečin podplácania podľa § 333 odsek 1, odsek 2 písm. b) Trestného zákona poslancovi NR SR, Ing. P.Ž.

Posted by Polícia Slovenskej republiky on Thursday, December 17, 2020

Nie je jasné, čoho sa obvinenie týka. Aktuality pripomínajú, že meno Peter Žiga sa spomínalo vo výpovediach svedkov v kazue Očistec a Judáš. NAKA na sociálnej sieti informuje, že vyšetrovateľ vzniesol obvinenie za prečin podplácania.

Pellegrini Žigovi verí

V strane Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) majú o exministrovi hospodárstva Petrovi Žigovi iba medializované informácie. Na dnešnej tlačovej konferencii to povedal podpredseda Hlasu-SD Richard Raši. Zopakoval stanovisko nezaradeného poslanca Národnej rady SR (NR SR) a člena strany Hlas-SD Petra Žigu, ktorý tvrdí, že medializované informácie sa nezakladajú na pravde. Hovorca policajného prezídia Michal Slivka pre agentúru SITA potvrdil, že Peter Žiga čelí obvineniu z podplácania.

Vylúčil, že by sa takýto skutok stal a nemám dôvod mu neveriť,” doplnil Raši s s tým, že bývalý minister hospodárstva čaká na predvolanie a bude môcť všetko vysvetliť. Podľa Rašiho to vyzerá tak, že obvinenie je založené na výpovedi „nejakého kajúcnika”. Raši nevie, kde sa momentálne Peter Žiga nachádza napriek tomu, že dnes rokuje parlament. Povedal, že mu zavolá a spojí sa s ním.

TIS: Je to dobrý signál

Aj keď podrobnosti obvinenia bývalého viacnásobného ministra a súčasného nezaradeného poslanca Národnej rady SR a člena strany Hlas-SD Petra Ž. nie sú známe, je to dobrý signál, že sa polícia a prokuratúra nezastavila pri podnikateľoch či úradníkoch, ale ide aj po vysokopostavených politikoch.

Príbeh NAKA: Na svoje narodeniny vzali Haščáka. NAKAlendár sa opäť rozbehol. Najskôr sa im všetci smiali

Ako pre agentúru SITA uviedol riaditeľ Transparency International Slovensko Gabriel Šípoš, systém spravodlivosti bol na Slovensku dlhodobo pokrivený práve preto, že z neho top politici profitovali. „Pre navrátenie dôvery v právny štát by malo byť odstíhaných politikov výrazne viac ako doteraz. Pripomíname, že za korupciu odsúdeným najvyššie postaveným verejným funkcionárom je dodnes exprimátor Čadce Jozef Pohančenník za prijatie úplatku v roku 2005,” zdôraznil Šípoš.

Petra Žigu dnes polícia obvinila z podplácania. Bývalý šéf Národnej jednotky finančnej polície Bernard Slobodník podľa medializovaných informácií vypovedal o peniazoch, ktoré mal zaplatiť obvinený podnikateľ Norbert Bödör za to, aby vyšetrovanie karuselových podvodov obišlo rodinu Petra Žigu V prípade figuroval vzdialený príbuzný exministra.

Obvinenie ukazuje aj na Pellegriniho

Podozrenia z trestnej činnosti už priamo ukazujú aj na Petra Pellegriniho a členov jeho „nového Smeru“. Vo svojom profile na sociálnej sieti to v súvislosti s dnešným obvinením nezaradeného poslanca a člena strany Hlas-SD Petra Ž. uviedla predsedníčka strany Za ľudí a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová.

Rovnako reagoval aj predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) a minister hospodárstva Richard Sulík, podľa ktorého sa obvinením Petra Ž. potvrdzuje, že ľudia okolo Pellegriniho sa nikdy nezbavia korupčnej minulosti. Reakciu SaS poskytol hovorca strany Ondrej Šprlák.

Remišová ďalej upozornila, že v minulosti pri boji s korupciou narážala na Petra Ž. mnohokrát. „Kauza Kompa, keď bol práve on ministrom životného prostredia. Alebo dotácie na inovácie z ministerstva hospodárstva, keď Peter Ž. rozdal takmer miliardu eur s pochybným výsledkom. Alebo kauza Bžán, keď som zvolávala ako opozičná poslankyňa mimoriadnu schôdzu, pretože bolo nemorálne, že advokát mal dostať za jediný prípad viac ako 70 miliónov eur,“ napísala Remišová s tým, že Pellegrini sa nemôže tváriť „ako svätý za dedinou, ktorého sa roky rabovačiek Smeru netýkajú“.

Podľa Sulíka sa strana Hlas-SD tvári, akoby prišla na politickú scénu len teraz „Avšak už len podľa jej tlačových besied vidíme, že vždy, keď začne nová policajná akcia, tak na jej tlačovkách postupne ubúdajú ľudia. Už dlhšie sme nevideli na obraze Petra Ž. Peter Pellegrini sa pomaly tváril, že on k nim nepatrí, ale patrí k Smeru,“ komentoval Sulík a dodal, že je úprimne zvedavý, po koho všetkého v stranách Smer-SD a Hlas-SD si ešte NAKA príde.

NAKA pred Vianocami nespí: Zadržali viacerých starostov z Bratislavského kraja

Na obvinenie bývalého ministra hospodárstva a životného prostredia P. Žigu reagoval aj súčasný šef envirorezortu Ján Budaj. Ten poukázal na to, že sa začalo vyšetrovanie ďalšieho jeho predchodcu a pripomenul, že v kauze nástenkového tendra sú už odsúdení Marián Janušek a Igor Štefanov, dvaja exministri životného prostredia za Slovenskú národnú stranu.

„Ministerstvo životného prostredia bolo dlhé roky súčasťou ‚ukradnutého štátu‘. Od volieb vymetáme ten augiášov chliev. Brzdí nás to všetkých od práce. Ale ak by sme neodhalili a nepotrestali zločincov v bielych golieroch, zlyhali by sme v tom, kvôli čomu nás ľudia zvolili. Ideme preto ďalej, držte palce,“ uzavrel Budaj na sociálnej sieti.

O obvinení poslanca dnes ako prvý informoval portál Aktuality.sk. Väzobne stíhať by ho podľa Ústavy SR bolo možné len so súhlasom Mandátového a imunitného výboru NR SR.

Zdroje: Aktuality.sk, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech