Nakupovanie v sekáči nie je len pre šetrných. V týchto prevádzkach majú množstvo pokladov

  • Vnímanie second handov ako obchodov plných treťotriedneho tovaru už v súčasnosti neplatí
  • Vyhľadáva ich stále viac ľudí, ktorí chcú na jednej strane ušetriť, ale zároveň aj bojovať s fast fashion, ktorá systematicky devastuje planétu
  • Ak aj ty patríš k tým, ktorým nie je ľahostajné odkiaľ pochádza oblečenie, možno ti pomôže náš prehľad sekáčov, ktoré nájdeš nielen v hlavnom meste
ilustračný obrázok Unsplash/Nosene
  • Vnímanie second handov ako obchodov plných treťotriedneho tovaru už v súčasnosti neplatí
  • Vyhľadáva ich stále viac ľudí, ktorí chcú na jednej strane ušetriť, ale zároveň aj bojovať s fast fashion, ktorá systematicky devastuje planétu
  • Ak aj ty patríš k tým, ktorým nie je ľahostajné odkiaľ pochádza oblečenie, možno ti pomôže náš prehľad sekáčov, ktoré nájdeš nielen v hlavnom meste

Žijeme v konzumnej spoločnosti, keď nakupujeme veci, ktoré nepotrebujeme a v zápätí sa ich nemáme problém zbaviť.  Len málokedy sa stane, že by sme sa dokázali zamyslieť nad tým, ako boli veci z fast fashion obchodov vyrobené a ešte menej často nás trápi, ako skončia potom, čo ich odhodíme. Nákup z druhej ruky je skvelé riešenie, ako sa vyrovnať s vlastným rozpočtom, ale aj nevyvíjať ďalší nátlak na životné prostredie. Aj z druhej ruky môžeš získať jedinečné kúsky a zaujímavé produkty.

Nosene a nové začiatky na Obchodnej

StartitUp
zdroj: StartitUp

No­sene vzniklo ako kon­cept Katky Hu­ty­ro­vej a Ja­kuba Pta­čina za­čiat­kom roku 2016. Ich cie­ľom bolo vy­tvo­riť se­cond hand, ktorý by bol štý­lový a dokázal by poraziť predsudky o chodení do sekáčov. Predajňa na Štúrovej mala úspech a vďaka nej sa otvorila aj ďalšia prevádzka v Banskej Bystrici. Nosene dnes patrí medzi najobľúbenejšie sekáče na Slovensku, ktoré si získalo srdcia svojich zákazníkov nielen vďaka štýlovej a originálnej móde, ale aj prístupu k jej udržateľnosti.

Spomedzi second handov je Nosene unikát aj v tom, že prijíma oblečenie aj od zákazníkov. Z kúskov vytvára originály a už v minulosti značka rozbehla viacero spoluprác s dizajnérmi. V súčasnosti má vlastnú kolekciu oblečenia a ponúka aj recyklované šperky a silonové pančuchy.

Viac čítaj tu>>>Katarína Hutyrová: Niekedy musím mužom dokazovať, že nevarím kávu a nepatrím iba do kuchyne

Po rokoch sa tento obľúbený a štýlový second hand opäť posúva na novú úroveň. Na začiatku septembra sa presťahoval do nových a väčších priestorov na Obchodnej ulici 48. Prevádzka je väčšia a predajná plocha má až 70 m2. Nadobudnuté miesto Nosene využije aj na organizáciu rôznych udalostí o udržateľnosti, workshopov či swapov.

Viac čítaj tu>>Bratislavské Nosene sa sťahuje do lepšieho, od septembra nájdeš predajňu na novej adrese

StartitUp
zdroj: StartitUp/Natália Jabůrková

Magický Vintage Shop ako súčasť siete Textile house

Jedinečný koncept predajne zameraný na retro a vintage oblečenie s dvoma predajňami, ktoré nájdeš nielen v Bratislave, ale aj v Košiciach. Obchod, ktorý ťa v sekunde prenesie do dôb dávno minulých, nájdeš v Bratislave na Františkánskom námestí 7.

StartitUp
zdroj: StartitUp

Len málokomu je jasné, že Vintage shop patrí pod značku second handov Textile house, ktoré majú svoje predajne po celom Slovensku. Tento variant vyčnieva vďaka kvalitným šatám zo západnej Európy, ale aj severských krajín. Hoci sem svoje nepotrebné oblečenie zaniesť nemôžeš, máš možnosť tu získať naozaj originálne, výnimočné a značkové kúsky len za pár eur.

StartitUp
zdroj: StartitUp

Predajňa poteší aj širokým sortimentom doplnkov ako sú kabelky, šperky, opasky, ale aj obuv, ktorá je ako nová. To, že tovar prechádza precíznym výberom je jasné už na prvý pohľad. Jeho rozmiestnenie v predajni je dôsledkom precízneho plánovania a zmyslu pre detail. Second hand má zároveň veľmi vďačnú polohu v „najcentrovitejšom“ centre mesta, vďaka čomu si v ňom podávajú kľučky domáci aj turisti.

Klasický lowcost

Textile house si urobil meno vďaka príjemným cenám a dostupnému oblečeniu. Bežné prevádzky, ktoré neprehliadneš, sú miestami, kde môžete nájsť skutočný klenot. Takejto odmene, ale predchádza nemalá snaha. Textile house je obchodom, ktorý ponúka a rotuje veľké kvantá oblečenia v 5 týždňových cykloch a výnimkou nie sú ani veľké zľavy, keď si jeden kus kúpiš za euro.

StartitUp
zdroj: StartitUp

Je obľúbený u širokej skupiny obyvateľstva a na svojej stránke uvádzajú, že v uplynulom roku ich predajne navštívili len na Slovensku 3 milióny zákazníkov.

Viac čítaj tu>>>Katarína vdychuje starému oblečeniu život. Ľudí v Nitre učí nakupovať v second hande

Predajne nájdeš aj v Česku, Poľsku, Slovinsku, Chorvátsku, Srbsku, Rumunsku a v Bosne a Hercegovine.Do Textile house zbytočné oblečenie nosiť nemôžeš, nakoľko ho sieť dováža z rôznych krajín Európy.

Dve tváre Genesis

Sieť second handov Genesis k nám dorazila z Českej republiky. Vo všeobecnosti platí, že je to presne ten typ second handu, kde  nakúpiš všetko od oblečenia až po záclony, bižutériu a hračky. Tieto tipy obchodov s tovarom z druhej ruky sú pre kreatívne duše často lacnou cestou, ako zohnať potrebné materiály pre svoju tvorbu. Nespornou výhodou je celoročná cena – 1,99 eura za kus.

StartitUp
zdroj: StartitUp

Vlastné veci sem priniesť nemôžeš. Spoločnosť má však po meste biele textilné kontajnery, do ktorých môžeš nepotrebný textil hádzať. Tovar pochádza z rôznych častí z Európy.

Inak na zákazníka pôsobí druhá predajňa, ktorú nájdeš v centre mesta hneď vedľa Starej tržnice. Limitovaná predajňa dýcha jemným retro štýlom a pripomína malý, ale útulný butik. Dostupné ceny zostávajú aj v tejto predajni, kde si vieš celoročne kúpiť každý kus za 3,99 eura. Súčasťou sortimentu sú šaty, ale aj pekné a klasické pánske kúsky, z ktorých si vyberie mladšia, ale aj staršia cieľovka.

StartitUp
zdroj: StartitUp

 

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech