Naozaj sa musíš po očkovaní vyhýbať alkoholu? Odborníci odpovedali na otázku, ktorá zaujíma mnohých ľudí

  • Nadmerné pitie alkoholu zhoršuje imunitnú odpoveď
  • Podľa vedcov je však v poriadku dať si napríklad pohár šampanského
  • Byť „pod obraz Boží“ sa však určite neodporúča
pjimage – 2021-05-04T144748.250
TASR/AP, Alberto Pezzali/freepik,frepic diller
  • Nadmerné pitie alkoholu zhoršuje imunitnú odpoveď
  • Podľa vedcov je však v poriadku dať si napríklad pohár šampanského
  • Byť „pod obraz Boží“ sa však určite neodporúča

Alkohol je metla ľudstva. To je nám všetkým veľmi dobre známe. Slováci si však dopriať vedia. Mohol by však alkohol po podaní vakcíny oslabiť alebo narušiť imunitnú reakciu organizmu?

Podľa viacerých odborníkov je nepravdepodobné, že striedme „popíjanie“ poškodí imunitnú odpoveď po očkovaní. Nadmerná konzumácia a následná „opica“, s veľkou pravdepodobnosťou však áno.

Po dlhom pandemickom roku by očkovanie vakcínou na COVID-19 mohlo byť dobrým dôvodom na oslavu. The New York Times informuje, že nie sú dôkazy o tom, že by jeden alebo dva alkoholické nápoje mohli znížiť účinnosť ktorejkoľvek zo schválených vakcín. Niektoré štúdie dokonca zistili, že z dlhodobého hľadiska môže malé alebo mierne požitie alkoholu prospieť imunitnému systému.

Muži si môžu dopriať viac

Na druhej strane nadmerná konzumácia alkoholu, najmä z dlhodobého hľadiska, môže potlačiť imunitný systém a potenciálne narušiť imunitnú odpoveď. Generovanie ochranných hladín protilátok proti novému koronavírusu môže telu trvať aj niekoľko týždňov.

zdroj: pixabay/vividsoup

„Ak skutočne pijete málo, potom sa ani v krátkom čase po zaočkovaní nemusíte báť žiadneho rizika,“ uviedla pre The New York Times riaditeľka Centra pre výskum vírusov na Kalifornskej univerzite v Irvine, Ilhem Messaoudiová.

Dodáva, že je nebezpečné si dopriať väčšie množstvo alkoholu, pretože účinky na všetky biologické systémy vrátane imunitného systému sú veľmi silné.

Mierne pitie sa vo všeobecnosti definuje ako nie viac ako dva nápoje denne pre mužov a maximálne jeden alkoholický nápoj denne pre ženy. Zatiaľ čo nadmerné pitie sa definuje ako štyri alebo viac nápojov v ktorýkoľvek deň pre mužov a tri alebo viac nápojov pre ženy. Podľa Webnovín Američania za jeden „štandardný“ alkoholický nápoj považujú 1,5 dcl vína, poldeci destilovaného alkoholu alebo 3,5 dcl piva.

So Sputnikom to možno nepôjde

Už minulý rok v decembri sa začalo rozprávať o tom, či je možné alkohol užiť po podaní vakcíny. S týmito obavami začal ruský zdravotnícky úrad. Vraveli, že pacienti, ktorí sa chcú zaočkovať proti ochoreniu COVID-19 ruskou vakcínou Sputnik V, by mali takmer dva mesiace abstinovať.

TASR vtedy informovala, že na imunizáciu sú potrebné dve dávky spomínanej ruskej vakcíny, pričom druhá dávka sa podáva 21 dní po prvej. Ľudia by podľa šéfky Ruskej Federálnej služby pre dohľad nad ochranou práv spotrebiteľov a dobrých životných podmienok Anny Popovovej nemali užívať alkohol, a to najmenej dva týždne pred prvým zaočkovaním a následne by mali abstinovať ďalších 42 dní.

Myslíš si, že na ukončenie pandémie je potrebná vakcinácia?

Jej varovanie vyvolalo prudký odpor. Rusi sú totiž známitým, že pitie alkoholu je ich bežnou súčasťou života. V Spojených štátoch niektorí odborníci tvrdia, že aj oni mali isté obavy, či je v čase očkovania dobré požívať alkohol.

„Dostali sme od našich pacientov veľa otázok týkajúcich sa tejto témy,“ povedala pre The New York Times doktorka Angela Hewlettová, ktorá riadi tím infekčných chorôb lekárskeho centra University of Nebraska. „Je pochopiteľné, že ľudia, ktorí sa očkujú, sa zároveň chcú ubezpečiť, že robia všetko správne, aby maximalizovali svoju imunitnú odpoveď.“

Mierne pitie je v poriadku

Zo štúdií je zrejmé, že nadmerné pitie alkoholu zhoršuje imunitnú odpoveď a zvyšuje náchylnosť k bakteriálnym a vírusovým infekciám. Zabraňuje imunitným bunkám „v ceste“ do infikovaných miest a pri „vykonávaní“ svojich povinností, ako je ničenie vírusov, baktérií a infikovaných buniek. Rovnako sa však potvrdilo, že mierne pitie nemá na imunitu takýto vplyv.

Podľa portálu Webnoviny, ktorý sa odvoláva na americkú štúdiu, informuje, že vedci vystavili 391 ľudí piatim rôznym respiračným vírusom a zistili, že u tých, čo si občas vypijú s mierou, je dokonca menšia pravdepodobnosť vzniku prechladnutia. Ale to iba iba v tom prípade, ak nefajčíš.

Nenafúkaš promile, ale Covid. Vedci skúšajú novinku – koronavírus ti odhalia z dychu

V inej štúdii zas poskytli opiciam (makak rhesus) prístup k alkoholickým nápojom na sedem mesiacov, a potom skúmali, ako ich telá reagovali na vakcínu proti kiahňam. Rovnako ako ľudia, aj niektoré opice „holdujú“ alkoholu a doprajú si. Vedci zistili, že zvieratá, ktoré pili väčšie množstvo alkoholu, mali slabú reakciu na vakcínu. „Mali takmer neexistujúcu imunitnú odpoveď,“ povedala riaditeľka Centra pre výskum vírusov na Kalifornskej univerzite v Irvine Ilhem Messaoudiová.

U zvierat, ktoré konzumovali iba mierne množstvo alkoholu, mali po vakcíne výborné výsledky. Treba podotknúť, že aj v porovnaní s tými opicami, ktoré nekonzumovali žiadny alkohol. „Dať si pohár šampanského je teda v poriadku,“ povedala. Ak však vypijete toho nadmieru, môže to zosilniť aj nežiaduce vedľajšie účinky.

Zdroje: The New York Times, Webnoviny, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá