Nápad diskusií s „druhou stranou“ rozzúril lekárov: Dokopy nevideli toľko zlých prípadov ako ja, no majú ísť do televízie

  • Členovia skupiny Maduar adresovali RTVS otvorený list. Požadujú vytvoriť diskusie o COVIDe, v ktorých by boli Bukovský či Mesík
  • RTVS zareagovala, ponuku zvažuje
  • Takúto formu diskusie otvorene kritizujú viacerí odborníci
Juraj Mesík
TASR/Michal Svítok
  • Členovia skupiny Maduar adresovali RTVS otvorený list. Požadujú vytvoriť diskusie o COVIDe, v ktorých by boli Bukovský či Mesík
  • RTVS zareagovala, ponuku zvažuje
  • Takúto formu diskusie otvorene kritizujú viacerí odborníci

Iniciátori „Hovorme spolu“ vyzvali riaditeľa RTVS Jaroslava Rezníka, aby vo verejnoprávnej televízii zorganizoval päť debát, v ktorých sa majú stretnúť ľudia z rozdielneho názorového spektra a diskutovať o COVIDe.

V diskusií okrem odborníkov, ktorí presadzovali opatrenia a stali sa ústrednými postavami v boji proti koronavírusu, majú byť teda aj tí, ktorí majú iný názor na doterajšie riešenie situácie. Za iniciátormi výzvy stoja členovia dancefloorovej skupiny Maduar.

Ako príklad Maduar menuje Juraja Mesíka, Jána Drgonca, či Igora Bukovského, ktorý prostredníctvom svojho facebookoveho profilu šíri dezinformácie a hoaxy. Petíciu od členov skupiny Maduar – Juraja a Ladislava Matyinkovcov svojim podpisom podporili tiež aj zabávač Milan Markovič, Jaro Slávik či hudobník Marián Čekovský. 

Denník N v piatok informoval, že RTVS túto výzvu berie na vedomie a bude sa ňou zodpovedne zaoberať. Televízia vraj eviduje zvýšený záujem o vyváženie obsadenia hostí relácií z rôznych názorových skupín.

Odborníci krútia hlavami 

Od zverejnenia stanoviska RTVS, že sa výzvou budú zaoberať, sa po internete objavilo viacero vyjadrení odborníkov, ktorí takúto formu diskusie ostro kritizujú.

„Ja som strávil 18 rokov života v školách, 6 z toho na medicíne, minulý mesiac som strávil počas niekoľkých dní prácou 147 z 192 hodín a teraz ma má ísť do telky poučovať Mesík s Bukovským, čo dokopy nevideli za celú kariéru toľko tak zlých pacientov, ako ja…Cool. Ktovie, prečo skutoční lekári takéto „diskusie“ nemusia,“ okomentoval situáciu lekár Dávid Pastirik na socialnej sieti Facebook. 

„V pondelok som v službe na ulici zachraňoval život človeku a keby vtedy prišiel za mnou Bukovský, že nemám intubovať, ale zlepšiť imunitu a dať mu orechy, tak ho pošlem do… preč. A odkedy sú vlastne Bukovský a Mesík odborníci? Koľko pacientov za život vyliečil analytik Mesík s doktorským titulom? Koľko respiračne zlyhaných pacientov zachránil Bukovský?,“ kritizuje ďalej svojich „kolegov“.

Lekár Dávid Pastirik pôsobí na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny v zdravotníckom zariadení Nemocnica s poliklinikou Štefana Kukuru v Michalovciach.

Ako by to mohlo vyzerať

Na výzvu zareagoval aj farmaceut známy pod svojim instagramových menom Očami farmácie. Vo svojom príspevku vysvetľuje, prečo je nezmysel dávať obom názorovým stranám rovnaký počet diskutujúcich. „Úprimne, chápem tej pointe, že je potrebné viesť diskusiu a argumentovať. Lenže v prípade, že každý tábor bude mať 3 diskutujúcich, bude to nefér, resp. to nebude odzrkadľovať realitu. Nezainteresovaný divák si môže myslieť, že odborná verejnosť je rozdelená na polovicu, pričom každá z nich má na pandémiu iný názor,“ vysvetľuje farmaceut.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Očami farmácie (@ocami_farmacie)

Vo svojom príspevku namodeloval situáciu, kedy by diskusia mohla byť prínosná. Podľa jeho slov by tábory nemali mať rovnaký počet diskutujúcich. „Ak to chceme spraviť objektívne, odzrkadlime skutočné čísla. Drvivá väčšina odborníkov na Slovensku ako aj na celom svete, jednoznačne tvrdí, že očkovanie je cesta von z pandémie,“ napísal farmaceut, ktorý požaduje férovú diskusiu s reprezentatívnym zastúpením názorov.

Zdroje: Facebook, Instagram, Denník N, Instagram/Očami farmácie

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie